W intencji zmarłego prezydenta | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W intencji zmarłego prezydenta

Miasto
Data publikacji: 16 stycznia 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Msza św. w intencji Pawła Adamowicza

15 stycznia 2019 roku w Katedrze śś. Janów w Toruniu odprawiono mszę żałobną w intencji Pawła Adamowicza. Już przed nabożeństwem w katedrze pojawiła się księga kondolencyjna, w której swoje wpisy złożyli m.in. samorządowcy z Torunia.

Paweł Adamowicz zmarł 14 stycznia 2019 roku po długiej i skomplikowanej operacji. Podczas niedzielnego finału WOŚP został zaatakowany i ugodzony nożem, kiedy przemawiał do gdańszczan ze sceny.

Ta tragedia poruszyła całą Polskę, dlatego wiele osób wzięło udział w odprawionej we wtorek mszy żałobnej w intencji Adamowicza. Wpis w księdze kondolencyjnej złożył m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Znałem prezydenta osobiście od wielu lat. Był człowiekiem dobrym, pogodnym, ciepłym, bardzo rodzinnym i pełnym miłości dla swojej żony, dwóch córek i brata. Imponował rozmachem swojej służby: przez 8 lat był radnym, a od 1998  r. aż do śmierci prezydentem Gdańska. Łączyła nas i nasze miasta współpraca w Związku Miast Polskich, Związku Miast Nadwiślańskich, a także wielka przychylność prezydenta dla powstającej Autostrady Bursztynowej, która połączyła Toruń i Gdańsk w 2011 r., a więc także w czasach jego prezydentury. Wszyscy mamy mocne przekonanie, że tę dobroczynną służbę dla Gdańska i kraju przerwano w atmosferze nieznośnego hejtu, wypełnionej mową pogardy. Odczuwają ją także polscy samorządowcy – w ostatnich dniach choćby z Wrocławia, Poznania czy Olsztyna. Mam więc wrażenie, że Paweł, gdyby tylko mógł stanąć pośród nas, to przestrzegłby nie tylko słabego człowieka, który w Gdańsku sięgnął po narzędzie zbrodni. Ostrzegłby także nas: abyśmy ponad tą śmiercią potrafili w Polsce porzucić jałową niechęć i zabójczą nienawiśćmówił Michał Zaleski przemawiając w trakcie żałobnego nabożeństwa.

Księga kondolencyjna, którą wyłożono już przed mszą, w środę przeniesiona zostanie do Dworu Artusa, tak aby każdy mógł złożyć w niej swój wpis. Będzie to możliwe aż do dnia pogrzebu Pawła Adamowicza.

fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Kultura, Miasto
    Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Zgłoś projekt do Budżetu Obywatelskiego
    Miasto
    17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Mapa pokrycia Torunia planami miejscowymi.
    Miasto
    Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.
  • 21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
  • W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
  • Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
  • Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
  • Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.