W gotowości na kolejną falę | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

W gotowości na kolejną falę

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 13 stycznia 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent Torunia Michał Zaleski przemawia podczas konferencji

Początek 2022 roku w Toruniu to wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2, ale także przygotowania na kolejną falę koronawirusa. Sytuację epidemiczną w mieście w styczniu przedstawił na konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Znajdujemy się w okresie oczekiwania na coś trudnego – piątą falę zakażeń koronawirusa. W Urzędzie Miasta Torunia przygotowujemy się na nią, jednak przygotować musimy się na nią wszyscy – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Jak możemy to zrobić? W sposób, o którym wielokrotnie wspominałem – poprzez przestrzeganie ograniczeń, nakazów oraz zakazów obowiązujących w kraju. Pamiętajmy także o podstawowych zasadach bezpieczeństwa: maseczka na twarzy, dystans i dezynfekcja. Poprzez te prozaiczne zachowania możemy uchronić siebie i innych od zakażenia.

W ciągu ostatnich 13 dni w Toruniu na COVID-19 zachorowało już aż 886 osób. Wyraźnie wzrasta także liczba wykonywanych wymazów – przypomnijmy, jeszcze trzy miesiące temu, wykonano ich w naszym mieście 6 757, w listopadzie liczba ta wzrosła do 13 tysięcy, w grudniu do prawie 16 tysięcy, a w styczniu (stan na 13.01) wykonano ich już 5 897.
Wykres zakażenia COVID-19 13/01/2021
Koronawirus na całym świecie zbiera swoje żniwo. W Toruniu w 2021 r. najgorszym miesiącem pod względem zgonów na COVID-19 był grudzień. Zmarły wtedy aż 84 osoby. Niestety styczeń nie zapowiada się bardziej optymistycznie – do tej pory w 2022 r. w wyniku koronwirusa zmarły 34 osoby.
Zgony COVID-19 13/01/2022
Jedną z metod walki z pandemią jest szczepienie. W Toruniu wykonano do tej pory 287 407 szczepień, z czego 46 739 to trzecia dawka przypominająca. W pełni zaszczepiono 123 442 mieszkańców (62,2% wszystkich mieszkańców, 65,4% uprawnionych).

- Możemy z pewną dumą mówić o 65,4% w pełni zaszczepionych, uprawnionych do szczepienia mieszkańców i mieszkanek Torunia. Jednak patrząc na te dane, przychodzi na myśl jeszcze jedna refleksja: jeśli spotkamy się z kimś z naszego miasta w trójkę, to niestety średnio jedna z nas, jeden z nas jest niezaszczepiony – stwierdził prezydent Torunia Michał Zaleski. Dlatego apeluję, zachęcam i proszę w obliczu tego, co przed nami – niesłychanie szybko rozprzestrzeniającej się mutacji wirusa omikron, przyspieszmy nasze myślenie o szczepieniu. Apeluję do tych, którzy jeszcze się nie zaszczepili oraz tych, którzy mają możliwość przyjęcia dawki przypominającej - skorzystajcie Państwo z tego. Potencjał zagrożenia jest bardzo duży. Informacje ogólnopolskie mówią o spodziewanej możliwości blisko 100 tys. zakażeń dziennie.
Szczepienia drugą dawką, wyszczepialność 13/01/2022

 


Konferencja prasowa prezydenta Torunia


PRZYDATNE INFORMACJE

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: białe nadmuchiwane i podświetlone figury Anooków podczas Bella Skyway Fesival
  Kultura, Miasto
  Rozpoczęła się 13. edycja Bella Skyway Festival – od 16 do 20 sierpnia 2022 r. w Toruniu będzie można podziwiać zaskakujące instalacje świetlne rozmieszczone w trzech strefach znajdujących się w centrum miasta.
 • Na zdjęciu: stulatek Józef Jakubaszek
  Miasto
  W dniu 15 sierpnia 2022 r. setne urodziny obchodził Pan Józef Jakubaszek. Z tej okazji jubilata odwiedzili najbliżsi, a także przedstawiciele samorządu.
 • Dziewczyna rozmawiająca przez telefon komórkowy przy oknie z żaluzjami
  Toruń dla Ukrainy
  Obywatele Ukrainy mogą skorzystać w Toruniu z bezpłatnej, doraźnej pomocy psychologicznej, oferowanej przez MOPR.
 • Na zdjęciu: donice z zielonymi roślinami i czerwonymi pelargoniami na ul. Podmurnej
  Eko, Miasto
  Przed wejściem do Urzędu Miasta Torunia podziwiać można kompozycje kwiatowe. Również tuż obok budynku, przy ulicy Podmurnej, powstał uroczy zielony zakątek.
 • Na zdjęciu: cerkiew w kolorze błękitnym przy ul. Podgórnej
  Miasto
  Dekanalny Kujawsko-Pomorski Ośrodek Miłosierdzia rozpoczął działalność przy toruńskiej Prawosławnej Parafii św. Mikołaja.
 • Na zdjęciu: prace remontowe związane z nowym torowiskiem na Bydgoskim Przedmieściu
  Miasto, MZK
  Od środy 17 sierpnia 2022 r. od godz. 8:00 ul. Konopnickiej zostanie udostępniona dla ruchu kołowego.
 • W klasach pierwszych toruńskich szkół ponadpodstawowych są jeszcze wolne miejsca. Poniżej znajduje się wykaz szkół i klas.
 • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Największy zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych w Polsce ponownie zawitał w Toruniu! Kultowa impreza z sześcioletnią tradycją odbyła się 14-15 sierpnia 2022 r.
 • Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • 14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.