W gotowości na kolejną falę | www.torun.pl

W gotowości na kolejną falę

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 13 stycznia 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent Torunia Michał Zaleski przemawia podczas konferencji

Początek 2022 roku w Toruniu to wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2, ale także przygotowania na kolejną falę koronawirusa. Sytuację epidemiczną w mieście w styczniu przedstawił na konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Znajdujemy się w okresie oczekiwania na coś trudnego – piątą falę zakażeń koronawirusa. W Urzędzie Miasta Torunia przygotowujemy się na nią, jednak przygotować musimy się na nią wszyscy – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Jak możemy to zrobić? W sposób, o którym wielokrotnie wspominałem – poprzez przestrzeganie ograniczeń, nakazów oraz zakazów obowiązujących w kraju. Pamiętajmy także o podstawowych zasadach bezpieczeństwa: maseczka na twarzy, dystans i dezynfekcja. Poprzez te prozaiczne zachowania możemy uchronić siebie i innych od zakażenia.

W ciągu ostatnich 13 dni w Toruniu na COVID-19 zachorowało już aż 886 osób. Wyraźnie wzrasta także liczba wykonywanych wymazów – przypomnijmy, jeszcze trzy miesiące temu, wykonano ich w naszym mieście 6 757, w listopadzie liczba ta wzrosła do 13 tysięcy, w grudniu do prawie 16 tysięcy, a w styczniu (stan na 13.01) wykonano ich już 5 897.
Wykres zakażenia COVID-19 13/01/2021
Koronawirus na całym świecie zbiera swoje żniwo. W Toruniu w 2021 r. najgorszym miesiącem pod względem zgonów na COVID-19 był grudzień. Zmarły wtedy aż 84 osoby. Niestety styczeń nie zapowiada się bardziej optymistycznie – do tej pory w 2022 r. w wyniku koronwirusa zmarły 34 osoby.
Zgony COVID-19 13/01/2022
Jedną z metod walki z pandemią jest szczepienie. W Toruniu wykonano do tej pory 287 407 szczepień, z czego 46 739 to trzecia dawka przypominająca. W pełni zaszczepiono 123 442 mieszkańców (62,2% wszystkich mieszkańców, 65,4% uprawnionych).

- Możemy z pewną dumą mówić o 65,4% w pełni zaszczepionych, uprawnionych do szczepienia mieszkańców i mieszkanek Torunia. Jednak patrząc na te dane, przychodzi na myśl jeszcze jedna refleksja: jeśli spotkamy się z kimś z naszego miasta w trójkę, to niestety średnio jedna z nas, jeden z nas jest niezaszczepiony – stwierdził prezydent Torunia Michał Zaleski. Dlatego apeluję, zachęcam i proszę w obliczu tego, co przed nami – niesłychanie szybko rozprzestrzeniającej się mutacji wirusa omikron, przyspieszmy nasze myślenie o szczepieniu. Apeluję do tych, którzy jeszcze się nie zaszczepili oraz tych, którzy mają możliwość przyjęcia dawki przypominającej - skorzystajcie Państwo z tego. Potencjał zagrożenia jest bardzo duży. Informacje ogólnopolskie mówią o spodziewanej możliwości blisko 100 tys. zakażeń dziennie.
Szczepienia drugą dawką, wyszczepialność 13/01/2022

 


Konferencja prasowa prezydenta Torunia


PRZYDATNE INFORMACJE

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Winda budowana przy podporze mostu
  Inwestycje
  Windy i klatki schodowe to nowy element wykonywany w ramach rozbudowy mostu drogowego im. marszałka J. Piłsudskiego.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski, starosta powiatowy Marek Olszewski i poseł Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania ws. szynobusu
  Miasto
  Szynobus kursujący na trasie linii kolejowej nr 27 na odcinku od Torunia Wschodniego do Czernikowa – to plan, by ułatwić dojazd do pracy i szkoły mieszkańcom gmin położonych na wschód od miasta.
 • Na zdjęciu: łyżwiarka Ekaterina Kurakova w błękitnej sukience występuję podczas mistrzostw Europy
  Miasto, Sport
  Zawodniczka toruńskiego klubu MKS Axel Ekaterina Kurakova zajęła 5. miejsce w mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie figurowym. Jest to najlepszy wynik w historii występów polskich solistek podczas tej imprezy (204,73 pkt).
 • Na zdjęciu: wizualizacja nowej inwestycji - hala
  Biznes, Miasto
  Branżowy serwis PropertyNews.pl w jednym z najnowszych artykułów informuje o inwestycji White Star Logistics w Toruniu. Informacja pojawiła się również w oficjalnym serwisie internetowym inwestora.
 • Kultura, Miasto
  Orkiestra Wojskowa w Toruniu zaprasza na okolicznościowy koncert karnawałowy. Darmowe wejściówki można odbierać w siedzibie Orkiestry.
 • Na zdjęciu: biegacze na mecie
  Miasto, Sport
  Jedenasta edycja toruńskiej dyszki i towarzyszącej piątki, wzorem edycji przed pandemią, odbędzie się na wiosnę – 15 maja 2022 roku.
 • Od maja 2021 r. można zaszczepić się bez wcześniejszej rejestracji w wybranych punktach w Toruniu. Sprawdź, gdzie możesz otrzymać dawkę szczepionki (także trzecią przypominającą oraz dla dzieci w wieku 5-11 lat) od ręki w tym tygodniu!
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (10-16 stycznia 2022 r.) potwierdzono 525 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Siedemnaście osób zmarło w naszym mieście, w tym 2 wyłącznie w wyniku COVID-19, bez chorób współistniejących.
 • Koncert "Wieczór polski Kilar/ Dębski/ Lorenc/ Wesołowski", połączony z wręczeniem medali 100-lecia, uświetnił 16 stycznia 2022 r. rozpoczynające się w Toruniu obchody 102. rocznicy powrotu miasta do wolnej Polski.
 • Scenki z życia hallerczyków, pokazy wyszkolenia ułańskiego i musztry konnej czyli Halleriada 2022 zainaugurowała 16 stycznia 2022 r. obchody 102. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Od nocy w niedzielę i przez cały poniedziałek 17 stycznia 2022 r. w Toruniu spodziewany jest silny wiatr! - ostrzega Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Piątkowe "Ferie na start" przyciągnęły na sezonowe lodowisko na Skarpie spore grono spragnionych wrażeń najmłodszych torunian. Było warto!
 • Uroczystym spotkaniem i pamiątkowymi medalami miasto Toruń nagrodziło firmy i osoby zaangażowane w rozwój i wsparcie toruńskiego sportu.
 • Kolejna inwestycja przy ul. Świdnickiej na Abisynii. Na kupionym od miasta gruncie swoją nową siedzibę buduje firma M.G.B Firma pokazała już wizualizacje budynków, jakie powstają w strefie gospodarczej „Toruń-Wchód”. W procesie inwestycyjnym z przedsiębiorstwem współpracuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.