W gotowości na kolejną falę | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W gotowości na kolejną falę

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 13 stycznia 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent Torunia Michał Zaleski przemawia podczas konferencji

Początek 2022 roku w Toruniu to wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2, ale także przygotowania na kolejną falę koronawirusa. Sytuację epidemiczną w mieście w styczniu przedstawił na konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Znajdujemy się w okresie oczekiwania na coś trudnego – piątą falę zakażeń koronawirusa. W Urzędzie Miasta Torunia przygotowujemy się na nią, jednak przygotować musimy się na nią wszyscy – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Jak możemy to zrobić? W sposób, o którym wielokrotnie wspominałem – poprzez przestrzeganie ograniczeń, nakazów oraz zakazów obowiązujących w kraju. Pamiętajmy także o podstawowych zasadach bezpieczeństwa: maseczka na twarzy, dystans i dezynfekcja. Poprzez te prozaiczne zachowania możemy uchronić siebie i innych od zakażenia.

W ciągu ostatnich 13 dni w Toruniu na COVID-19 zachorowało już aż 886 osób. Wyraźnie wzrasta także liczba wykonywanych wymazów – przypomnijmy, jeszcze trzy miesiące temu, wykonano ich w naszym mieście 6 757, w listopadzie liczba ta wzrosła do 13 tysięcy, w grudniu do prawie 16 tysięcy, a w styczniu (stan na 13.01) wykonano ich już 5 897.
Wykres zakażenia COVID-19 13/01/2021
Koronawirus na całym świecie zbiera swoje żniwo. W Toruniu w 2021 r. najgorszym miesiącem pod względem zgonów na COVID-19 był grudzień. Zmarły wtedy aż 84 osoby. Niestety styczeń nie zapowiada się bardziej optymistycznie – do tej pory w 2022 r. w wyniku koronwirusa zmarły 34 osoby.
Zgony COVID-19 13/01/2022
Jedną z metod walki z pandemią jest szczepienie. W Toruniu wykonano do tej pory 287 407 szczepień, z czego 46 739 to trzecia dawka przypominająca. W pełni zaszczepiono 123 442 mieszkańców (62,2% wszystkich mieszkańców, 65,4% uprawnionych).

- Możemy z pewną dumą mówić o 65,4% w pełni zaszczepionych, uprawnionych do szczepienia mieszkańców i mieszkanek Torunia. Jednak patrząc na te dane, przychodzi na myśl jeszcze jedna refleksja: jeśli spotkamy się z kimś z naszego miasta w trójkę, to niestety średnio jedna z nas, jeden z nas jest niezaszczepiony – stwierdził prezydent Torunia Michał Zaleski. Dlatego apeluję, zachęcam i proszę w obliczu tego, co przed nami – niesłychanie szybko rozprzestrzeniającej się mutacji wirusa omikron, przyspieszmy nasze myślenie o szczepieniu. Apeluję do tych, którzy jeszcze się nie zaszczepili oraz tych, którzy mają możliwość przyjęcia dawki przypominającej - skorzystajcie Państwo z tego. Potencjał zagrożenia jest bardzo duży. Informacje ogólnopolskie mówią o spodziewanej możliwości blisko 100 tys. zakażeń dziennie.
Szczepienia drugą dawką, wyszczepialność 13/01/2022

 


Konferencja prasowa prezydenta Torunia


PRZYDATNE INFORMACJE

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
  Miasto
  7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Herb Miasta Torunia
  Miasto
  Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
  Miasto
  W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
 • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
  Biznes, Miasto
  Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • Na zdjeciu: niebieskie i żółte kwiaty wśród trawy. obok jezdnia
  Eko, Miasto
  Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
 • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
 • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
 • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
 • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
 • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
 • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.