W cienistej Finlandii | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W cienistej Finlandii

Eko, Miasto
Data publikacji: 24 czerwca 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Kobieta w niebieskiej sukience z psem na smyczy wchodzi do parku

Zaciszny i gęsto porośnięty zielenią jest park kieszonkowy "Fiński relaks" na lewobrzeżu. Odwiedziliśmy go w czerwcu 2024 r.

Cienisty zakątek osiedlowy u zbiegu ulic Strzałowej i Artyleryjskiej powstał w listopadzie 2023 r. Urządzony został na niezagospodarowanym, zadrzewionym terenie, który był wcześniej gęsto zarośnięty tzw. podrostem i pozbawiony infrastruktury parkowej. Przy realizacji projektu zdecydowano się wykorzystać te naturalne walory i zachować jak największą ilość zastanej zieleni wysokiej, dlatego za temat przewodni parku kieszonkowego wybrano kraj o dużym zalesieniu czyli Finlandię.

Przestrzeń parku została podzielona na funkcjonalne strefy:

 • strefę edukacji i zabaw (w północno-wschodniej części) - dla najmłodszych użytkowników, w otoczeniu drzew, z czytelnią plenerową „Dolina Muminków”, biblioteczką i ścieżką edukacyjną z ilustracjami i ciekawostkami na temat Finlandii.
 • strefę wypoczynku i relaksu (w centralnej części parku) – z architekturą drewnianą: ławkami i huśtawkami w otoczeniu rabat, dużą altaną z częściowym zadaszeniem, stołem i ławkami oraz miejscem na rozłożenie koca na murawie.
 • strefę integracji (rozproszoną po terenie część utwardzona) – miejsce wspólnych gier przy stolikach edukacyjnych (szachy/chińczyk) i gry posadzkowej w „klasy”.

Jak na Finlandię przystało, w parku odnajdziemy motywy oraz kolorystykę biało-niebieskiej flagi Finlandii. Posadzony świerk nawiązuje też do Laponii – symbolu świąt bożonarodzeniowych i świętego Mikołaja. W okresie zimowym można na nim powiesić ozdoby świąteczne, jak to miało miejsce w ubiegłym roku.

Do poszczególnych części parku prowadzą alejki parkowe z przepuszczalną dla wody nawierzchnią mineralno-gruntową. Główne ciągi komunikacyjne zaprojektowane zostały tak, aby były dostępne i przystosowane dla osób poruszających się na wózkach oraz z wózkami. Zadbano też o stojaki dla rowerów.

Zieleń tego parku to głównie nasadzenia drzew gatunków jarząb pospolity i świerk kłujący, krzewy hortensji i śnieguliczki oraz roślinność cieniolubna jak: brunera, runianka, bluszcz, barwinek, dąbrówka rozłogowa, funkia czy hortensje pnące.

Fot. © UMT 2024, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0 

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Od 12 do 14 lipca 2024 r. odbędzie się pierwsza edycja On The Move Music Festival.
 • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
  Kultura, Miasto, Sport
  Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Burzowa niedziela
  Miasto
  Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
 • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium.
  Kultura, Miasto
  Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Fosa Zamkowa pełna muzyki
  Kultura, Miasto
  Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
 • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
 • W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
 • Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Rekord Polski i 17 medali zdobyli reprezentanci Torunia podczas 34. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 6-7 lipca 2024 r. na obiektach włocławskiego OSiR-u.
 • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
 • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.