www.torun.pl

VI Tydzień Refleksji nad Kulturą Duchową

Data wydarzenia
-
plakat wydarzenia
Opis wydarzenia: 

Temat: Duchowy wymiar cielesności

 • 30.09. (poniedziałek), godz. 19.00 Galeria Omega, ul. Przedzamcze 12/4

Wykład „Człowiek w centrum uwagi – o mistrzach malarstwa renesansowego”, który wygłosi absolwentka ochrony dóbr kultury i italianistyki na UMK – Katarzyna Wójcik. W ramach wykładu zostaną podjęte tematy związane z twórczością malarzy, których dzieła zachwycają do dziś, wzbogacone o prezentację multimedialną.

 • 1.10. (wtorek), godz. 18.00 Galeria ZPAP, ul. Ducha Św. 8

Wystawa prac Pauliny Sylwestrowicz – Anatomia duszy
„W moich realizacjach wychodzę od anatomii, wykorzystuję fragmentaryczność postrzegania, deformacje i wielorakość nakładających się konturów, aby spojrzeć na materię przed momentem redukcji jej stanu do konkretnej formy. Posługuję się linią, która w sposób symboliczny zaznacza kształt i obecność, ale głównie staje się narzędziem dokumentacji istoty obiektu, ujawniając wewnętrzną, ukrytą topografię złożoności jego istnienia. Anatomia ona jest bazą i mapą, ale zależy mi na ukazaniu płynności tej materialnej realności, którą ona wydaje się uosabiać.”

2.10. (środa)

 • godz. 16.00 Galeria Omega, ul. Przedzamcze 12/4

Forum Młodych Humanistów: Duchowy wymiar cielesności
Formuła spotkań dyskusyjnych gromadzących młodych ludzi głodnych poznawania prawdy, konkurująca z – podlegającą rozmaitego rodzaju zwyrodnieniom – kulturą konferencyjną. Tegoroczne Forum obejmuje szerokie spektrum rozmowy na temat duchowego wymiaru cielesności w życiu codziennym człowieka, a także w wielu dziedzinach sztuki takich jak teatr, taniec, film czy literatura. Forum poświęcone tematowi duchowości ciała to szansa na swobodną wymianę myśli, spostrzeżeń, tego, co boli, dotyka, szokuje, uspokaja, zachwyca w sprzyjających warunkach. Skupimy się na ciele i duchu, na kulturze i naturze.

 • godz. 18.00-20.00 Dom Muz, ul. Poznańska 52

„Umiar i równowaga… wokół duszy i ciała …” to warsztaty ruchowo – plastyczne w oparciu o elementy z dziedziny arteterapii (terapii poprzez sztukę), duchowości benedyktyńskiej oraz duchowości ignacjańskiej. Zapraszamy młodzież , studentów osoby już pracujące. Wstęp wolny
Prowadząca : Joanna Łagan, animator kultury, arteterapeuta, członek Fundacji PWK oraz członek Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego.

 • 3.10. (czwartek), godz. 18.00 Muzeum Diecezjalne, ul. Żeglarska 7

Debata „Relikwie jako ciała święte”, przy udziale wybitnych mediewistów i historyków sztuki: prof. dr hab. M. U. Mazurczak z KUL, prof. dr hab. J. Pysiaka z UW oraz prof. dr hab. M. Starnawskiej z UPH w Siedlcach. Wydarzenie stwarza możliwość innego spojrzenia na cielesność, poprzez przyjęcie tak żywotnej w historii kultury kategorii świętości. W czasie debaty poruszone zostaną takie wątki jak: początki kultu relikwii, relikwie i sztuka, kult relikwii w aspekcie społeczno-politycznym, relikwie w religijności osobistej, kult świętych i relikwii współcześnie.

 • 4.10. (piątek), godz. 18.00 Kino Centrum w CSW, Wały Gen. W. Sikorskiego 13

Pokaz filmu „Eter” reż. K. Zanussi oraz spotkanie z ks. Andrzejem Lutrem.
Początek XX wieku, Podole. Lekarz (Jacek Poniedziałek) pasjonuje się eterem – substancją uśmierzającą ból i odbierającą świadomość, tajemniczą i śmiertelnie niebezpieczną. Gdy ofiarą jej działania pada młoda dziewczyna, lekarz zostaje skazany na śmierć. Niespodziewanie udaje mu się uniknąć stryczka. Doktor znajduje pracę w zaborze austriackim, w wojskowej twierdzy dowodzonej przez komendanta (Andrzej Chyra). Poza oficjalną praktyką, na własną rękę ponownie zaczyna prowadzić coraz dziwniejsze eksperymenty: na żywych i na umarłych.

Data: 
30.09.2019 19:00 — 04.10.2019 18:00
Miejsce: 
Galeria Omega, Dom Muz, MDK
Kategoria wydarzenia: 
Inne
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  29 lutego 2020 roku o godz. 10:00 po raz kolejny można będzie zwiedzić Fort VII z przewodnikiem – Marcinem Orłowskim. Ruszyły zapisy na to wydarzenie.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Miasto
  Rozpoczyna się rekrutacja do szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Nabór do klas I potrwa od 24 lutego 2020 r. do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00                           Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły podstawowej przyjmowane są do klasy I na podstawie zgłoszenia rodziców. Wzór karty zgłoszenia dziecka obwodowego tutaj...
 • Miasto
  Projekt ChainDoc, jaki został wdrożony w Toruńskim Centrum Usług Wspólnych, został wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd, zorganizowanym po raz pierwszy przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.
 • Drogi, Inwestycje, Miasto
  Rozbudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego to najważniejsza inwestycja gminna realizowana w roku 2020. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczną się prace remontowe.
 • Miasto
  Od 24 lutego 2020 roku rodzice mogą składać wnioski o przyjęcie dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę oraz do klas I szkół podstawowych.
 • 18. edycja akcji Toruń za pół ceny odbędzie się w dniach 3-5 kwietnia 2020 r.
 • Do końca 2032 roku powinny zostać usunięte wszystkie eternitowe pokrycia dachowe. Właściciele nieruchomości mogą składać w Urzędzie Miasta Torunia wnioski o dotacje na ten cel.
 • Straż Miejska w Toruniu rozpoczyna nabór pań chętnych do udziału w XXV edycji Kursu Samoobrony dla Kobiet pod nazwą „Jestem bezpieczna”.
 • Od 24 lutego 2020 r. rozpoczynają się postępowania rekrutacyjne dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń, oraz do klas I w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • Już 17 marca 2020 r. w Centrum Targowym Park odbędzie się IV Toruńskie Forum Zawodowców, w ramach którego funkcjonować będzie Strefa Biznesu.
 • Rozstrzygnięty został konkurs na rozwój sportu dzieci i młodzieży – dotacje trafią do 59 toruńskich klubów sportowych.
 • 24 lutego 2020 r. rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Rekrutacja potrwa do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00.
 • W kolejnym odcinku cyklu filmowego „Invest in Toruń” rozmawiamy z Jarosławem Pińkowskim ze spółki GC Skwer. Inwestorem nowoczesnego biurowca u zbiegu ulic Grudziądzkiej i Chełmińskiej jest firma Transchem z Włocławka, która w naszym mieście realizuje także inwestycję deweloperską – osiedle domów jednorodzinnych Słoneczna Polana.