www.torun.pl

VI Tydzień Refleksji nad Kulturą Duchową

Data wydarzenia
-
plakat wydarzenia
Opis wydarzenia: 

Temat: Duchowy wymiar cielesności

 • 30.09. (poniedziałek), godz. 19.00 Galeria Omega, ul. Przedzamcze 12/4

Wykład „Człowiek w centrum uwagi – o mistrzach malarstwa renesansowego”, który wygłosi absolwentka ochrony dóbr kultury i italianistyki na UMK – Katarzyna Wójcik. W ramach wykładu zostaną podjęte tematy związane z twórczością malarzy, których dzieła zachwycają do dziś, wzbogacone o prezentację multimedialną.

 • 1.10. (wtorek), godz. 18.00 Galeria ZPAP, ul. Ducha Św. 8

Wystawa prac Pauliny Sylwestrowicz – Anatomia duszy
„W moich realizacjach wychodzę od anatomii, wykorzystuję fragmentaryczność postrzegania, deformacje i wielorakość nakładających się konturów, aby spojrzeć na materię przed momentem redukcji jej stanu do konkretnej formy. Posługuję się linią, która w sposób symboliczny zaznacza kształt i obecność, ale głównie staje się narzędziem dokumentacji istoty obiektu, ujawniając wewnętrzną, ukrytą topografię złożoności jego istnienia. Anatomia ona jest bazą i mapą, ale zależy mi na ukazaniu płynności tej materialnej realności, którą ona wydaje się uosabiać.”

2.10. (środa)

 • godz. 16.00 Galeria Omega, ul. Przedzamcze 12/4

Forum Młodych Humanistów: Duchowy wymiar cielesności
Formuła spotkań dyskusyjnych gromadzących młodych ludzi głodnych poznawania prawdy, konkurująca z – podlegającą rozmaitego rodzaju zwyrodnieniom – kulturą konferencyjną. Tegoroczne Forum obejmuje szerokie spektrum rozmowy na temat duchowego wymiaru cielesności w życiu codziennym człowieka, a także w wielu dziedzinach sztuki takich jak teatr, taniec, film czy literatura. Forum poświęcone tematowi duchowości ciała to szansa na swobodną wymianę myśli, spostrzeżeń, tego, co boli, dotyka, szokuje, uspokaja, zachwyca w sprzyjających warunkach. Skupimy się na ciele i duchu, na kulturze i naturze.

 • godz. 18.00-20.00 Dom Muz, ul. Poznańska 52

„Umiar i równowaga… wokół duszy i ciała …” to warsztaty ruchowo – plastyczne w oparciu o elementy z dziedziny arteterapii (terapii poprzez sztukę), duchowości benedyktyńskiej oraz duchowości ignacjańskiej. Zapraszamy młodzież , studentów osoby już pracujące. Wstęp wolny
Prowadząca : Joanna Łagan, animator kultury, arteterapeuta, członek Fundacji PWK oraz członek Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego.

 • 3.10. (czwartek), godz. 18.00 Muzeum Diecezjalne, ul. Żeglarska 7

Debata „Relikwie jako ciała święte”, przy udziale wybitnych mediewistów i historyków sztuki: prof. dr hab. M. U. Mazurczak z KUL, prof. dr hab. J. Pysiaka z UW oraz prof. dr hab. M. Starnawskiej z UPH w Siedlcach. Wydarzenie stwarza możliwość innego spojrzenia na cielesność, poprzez przyjęcie tak żywotnej w historii kultury kategorii świętości. W czasie debaty poruszone zostaną takie wątki jak: początki kultu relikwii, relikwie i sztuka, kult relikwii w aspekcie społeczno-politycznym, relikwie w religijności osobistej, kult świętych i relikwii współcześnie.

 • 4.10. (piątek), godz. 18.00 Kino Centrum w CSW, Wały Gen. W. Sikorskiego 13

Pokaz filmu „Eter” reż. K. Zanussi oraz spotkanie z ks. Andrzejem Lutrem.
Początek XX wieku, Podole. Lekarz (Jacek Poniedziałek) pasjonuje się eterem – substancją uśmierzającą ból i odbierającą świadomość, tajemniczą i śmiertelnie niebezpieczną. Gdy ofiarą jej działania pada młoda dziewczyna, lekarz zostaje skazany na śmierć. Niespodziewanie udaje mu się uniknąć stryczka. Doktor znajduje pracę w zaborze austriackim, w wojskowej twierdzy dowodzonej przez komendanta (Andrzej Chyra). Poza oficjalną praktyką, na własną rękę ponownie zaczyna prowadzić coraz dziwniejsze eksperymenty: na żywych i na umarłych.

Data: 
30.09.2019 19:00 — 04.10.2019 18:00
Miejsce: 
Galeria Omega, Dom Muz, MDK
Kategoria wydarzenia: 
Inne
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu autobus z reklamą „Podróżuj razem z nami” z wizerunkiem Katarzynky Żak i Adriana Miedzińskiego
  Miasto, MZK
  „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • Na zdjęciu toruńska starówka w deszczu
  Miasto
  9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • Na zdjęciu tablica informacyjna Parku Pamięci Narodowej, w tle zachodące słońce i uczestnicy wydarzenia
  Miasto
  8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Na zdjęciu zdobywca tytułu DJ Roku, WRB. trzyma statuetkę oraz dyplom
  Kultura, Miasto
  Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na zdjęciu kran nad suchym zlewem
  Miasto
  Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • 1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.