Uwaga na fałszywych rachmistrzów! | www.torun.pl

Uwaga na fałszywych rachmistrzów!

Miasto
Data publikacji: 14 kwietnia 2021
Autor: Magdalena Kujawa
infografika nt. spisu w kwietniu

W związku z pojawiającymi się informacjami o osobach podszywających się pod rachmistrzów spisowych, ostrzegamy przed podawaniem swoich danych oszustom. Jednocześnie informujemy, że rachmistrzowie zaczną pracę dopiero 4 maja 2021 r.

Od 1 kwietnia 2021 r. trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Potrwa on do 30 września. Jest on obowiązkowy i przeprowadzany jest metodą samospisu internetowego. Do osób, które nie spiszą się same, będą dzwonić rachmistrzowie spisowi, którzy rozpoczną swoją pracę 4 maja 2021 r.

Niestety pojawiły się informacje o fałszywych rachmistrzach, którzy podszywając się pod osoby pracujące na rzecz spisu powszechnego, próbują uzyskać wiadomości, których nie powinniśmy powierzać nikomu obcemu. Z pewnością w kwietniu żaden rachmistrz spisowy nie zapuka do naszych drzwi.

W związku z tym podkreślamy:

 • Rachmistrzowie spisowi rozpoczynają prace 4 maja 2021, zatem każdy, kto zadzwoni lub zapuka do naszych drzwi przed tym terminem, jest oszustem.
 • Rachmistrzowie będą dzwonić wyłącznie z dwóch numerów telefonu: 22 279 99 99 lub 22 82 88 888
 • Z uwagi na epidemię wywiady bezpośrednie nie będą realizowane do odwołania
 • Rachmistrzowie nie mają prawa pytać nas o status majątkowy, oszczędności, cenne przedmioty w domu itp.

Jeśli mamy podejrzenie, że koś podszywa się po rachmistrza, prosimy o natychmiastowe zgłoszenie sprawy na policję.

Aby uniknąć oszustwa, najbezpieczniej spisać się samodzielnie, poprzez aplikację dostępną na stronie https://spis.gov.pl/

Osoby nieposiadające internetu, mogą zadzwonić na infolinię 22 279 99 99 lub umówić się w Punktach Spisowych w Toruniu: w Urzędzie Statystycznym oraz Urzędzie Miasta Torunia.

Kliknij i przeczytaj więcej na temat tego, jak można się spisać.

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Urzędem Statystycznym w Bydgoszczy: tel. 539 671 457

Więcej informacji na temat Narodowego Spisu Powszechnego: https://spis.gov.pl/, lokalne informacje: www.torun.pl/spis2021

Najczęściej czytane aktualności

 • historyczny autobus, popularnie zwany ogórkiem
  MZK
  Sto trzydzieści lat temu, 16 maja 1891 r., na ulice Torunia wyjechał pierwszy konny tramwaj. Z tej okazji w sobotę, 15 maja 2021 r. przy Łuku Cezara na pl. Rapackiego otwarta została wystawa prezentująca trzynaście dekad komunikacji miejskiej w naszym mieście.
 • start ósemek w maratonie
  Sport
  W sobotę, 15 maja 2021 r. odbył się Maraton Wioślarski z Torunia do Bydgoszczy. Wzięło w nim udział dwanaście ósemek.
 • pokazy strzelania z łuku
  Kultura, Miasto
  Turniej łuczniczy, pokazy walk rycerskich, warsztaty tańca średniowiecznego, konkursy, atrakcje dla dzieci – to tylko niektóre atrakcje festynu z okazji Dnia Hanzy, który odbył się 15 maja 2021 r. w Fosie Zamkowej. Wydarzenie było częścią inauguracji sezonu turystycznego w Toruniu.
 • Dzieci z PM nr 13 z upominkami od WGK
  Eko
  Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 wzięły udział w inicjatywie zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Przez trzy dni zbierały śmieci, które następnie zostały poddane recyklingowi w profesjonalnym zakładzie przetwarzania. Akcja podsumowana została 13 maja 2021 r.
 • Na zdjęciu widać żłóto-niebieski tramwaj
  Miasto, MZK
  W związku z koniecznością wyłączenia sieci trakcyjnej w ul. Broniewskiego na odcinku od ul. Sienkiewicza do Reja, od nocy 17/18.05 do nocy 20/21.05 2021 r. wstrzymane zostanie kursowanie tramwajów linii nocnych 1N i 3N.
 • Na zdjęciu widać dwóch żołnierzy biegnących z bronią po terenie poligonu
  Miasto
  Od 14 do 21 maja 2021 roku na toruńskim poligonie odbywają się ćwiczenia, podczas których będą wykonywane strzały artyleryjskie.
 • W najbliższy poniedziałek 17 maja 2021 r. rusza rejestracja na szczepienia osób, które ukończyły 16 i 17 rok życia.
 • Kolejna inwestycja sektora magazynowo-biurowego w Toruniu. Już w lipcu 2021 ruszy budowa drugiej części kompleksu „Forteczna Park” w przemysłowej części tzw. Osiedla JAR – informuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Wiosenna pogoda sprzyja spacerom na Bulwarze Fildadelfijskim. Skutkuje to także znacznym zwiększeniem ilości odpadów w koszach. By nie dopuścić do ich przepełnienia, będzie ich więcej i będą częściej opróżniane.
 • W szeregi toruńskiej policji wstąpiło 11 nowych funkcjonariuszy – w dniu 13 maja 2021 r. złożyli uroczyste ślubowanie.
 • Szkoła bogata w historie i aż 75-letnią tradycję w kształtowaniu młodych ludzi w zawodzie. Daje możliwości zdobycia obszernego praktycznego doświadczenia. Poniżej tegoroczna oferta Szkoły Gastronomiczno-Hotelarskiej w Toruniu.
 • Wyższe środki na dotacje sportowe o kwotę 495.000 zł - Rada Miasta Torunia podczas 30. sesji przyjęła zmiany w budżecie miasta na rok 2021.
 • W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 10 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Trzy osoby zmarły w wyniku chorób współistniejących z COVID-19.
 • Miasto Toruń zdobyło 1. miejsce jako samorządowy Lider Komunikacji i Promocji w obszarze komunikacji pandemicznej - za całość komunikacji z mieszkańcami podczas pandemii.