Umowa na kolejne "elektryki" podpisana | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Umowa na kolejne "elektryki" podpisana

Miasto, MZK
Data publikacji: 28 kwietnia 2022
Autor: Sylwia Derengowska
Na zdjęciu prezydent Torunia Michał Zaleski, prezes MZK Zbigniew Wyszogrodzki oraz przedstawiciele firm Solaris Bus & Coach i Ekoenergetyka-Polska S.A.

Toruń zyska cztery kolejne autobusy elektryczne oraz infrastrukturę do ich ładowania. Na zakup ekologicznych, zeroemisyjnych pojazdów pozyskano dofinansowanie z programu Zielony transport publiczny. 28 kwietnia 2022 r. podpisano umowy na dostawę autobusów i ładowarek.

- Nowoczesny transport publiczny umożliwia wygodnie podróżowanie, a także chroni środowisko naturalne. Dlatego w Toruniu wymieniamy tabor komunikacji miejskiej. Kupujemy nowe tramwaje, których mamy już 21, budujemy nowe linie tramwajowe i modernizujemy istniejące, ale także uzupełniamy i wymieniamy tabor autobusowymówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - 15 autobusów hybrydowych jeździ po toruńskich ulicach od trzech lat, w maju dotrze do nas sześć pierwszych autobusów elektrycznych, a teraz kupujemy kolejne. Będą one nowoczesne, ekologiczne i ciche. Takie inwestycje w nowoczesne pojazdy i infrastrukturę są możliwe dzięki unijnemu dofinansowaniu. Zapewniam, że w przyszłych okresach programowania będziemy zabiegali o dalsze środki na wymianę taboru.

Program „Zielony transport publiczny” jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wniosek aplikacyjny miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji złożyło w styczniu 2021 r. W listopadzie u.br. zapadła decyzja o przyznanym dofinansowaniu. Zgodnie z decyzją NFOŚiGW, nie może ono przekroczyć 68,49% kosztów kwalifikowalnych przedsięwzięcia.

- Umowy o przyznaniu dofinansowania do zakupu czterech autobusów elektrycznych wraz z dwoma podwójnymi ładowarkami do ich ładowania podpisano 9 grudnia 2021 r. Zgodnie z umową dostawy autobusów i montaż ładowarek powinny zostać zrealizowane w terminie 12 miesięcy od podpisania umowywyjaśnia prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu sp. z o.o. Zbigniew Wyszogrodzki. - 21 stycznia br. uruchomiono postępowanie przetargowe. Oferty można było składać osobno na dwa zadania: dostarczenie pojazdów i dostawę, montaż oraz uruchomienie ładowarek. 15 marca br. otwarto oferty.

Do przetargu stanęły trzy firmy: na dostawę autobusów jedna - Solaris Bus & Coach sp. z o.o. z ofertą ponad 11,7 mln zł brutto, a na infrastrukturę do ładowania dwie - Ekoenergetyka-Polska S.A z ofertą 635,2 tys. zł brutto i LINTELI Sp. z o.o. na kwotę 653,1 tys. zł brutto.

Za najkorzystniejsze uznano oferty Solaris Bus & Coach sp. z o.o. na autobusy i Ekoenergetyka-Polska S.A. na ładowarki.

Stacje ładowania - lokalizacja

Umowy na dostawy autobusów i ładowarek podpisano 28 kwietnia 2022 r.

- Dziękuję za zaufanie, jakim już ponownie obdarza nas Toruń. To już nasza kolejna umowa, a druga na autobusy elektryczne. Jesteśmy dumni, że razem z Toruniem możemy tworzyć zeroemisyjną przyszłośćstwierdza Dyrektor Sprzedaży Regionu Północnego SOLARIS BUS & COACH sp. z o.o. Jakub Zakrzewski.

- My także dziękujemy za zaufanie. To również nasza druga umowa na dostawę ładowarek dla Torunia. Dołożymy wszelkich starań, by wszystko przebiegało bez zakłóceń dodaje Członek Zarządu EKOENERGETYKA POLSKA S.A. Michał Pikuła.

Nowe autobusy elektryczne będą klasy Maxi, o długości ok. 12 metrów, niskopodłogowe, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, wyposażone m.in. w system informacji pasażerskiej, monitoring, klimatyzację, automaty do sprzedaży biletów, WiFi, łącza USB i system detekcji i gaszenia pożarów. Infrastrukturę do ładowania będą stanowiły dwie podwójne ładowarki tzw. „wolne”. Staną one na terenie zajezdni autobusowej przy ul. Legionów.

Schemat autobusu Solaris Urbino 12 electric

Będą to kolejne elektryczne autobusy dla Torunia. W trakcie realizacji (w ramach POiŚ) jest kontrakt na dostawę sześciu 12-metrowych autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą do ładowania. Umowy podpisano 30.09.2020 r. Dostawa powinna zostać zrealizowana w maju br. Autobusy te dostarczy Solaris Bus&Coach za 16 509 060 zł brutto, zaś ładowarki konsorcjum: Elektroenergetyka Polska Sp. z o.o. (Lider Konsorcjum) i Westa Bulding Sp. z o.o (Członek Konsorcjum) za 4 679 190,26 zł brutto. Trzy tzw. ładowarki wolne staną na terenie zajezdni autobusowej przy ul. Legionów, a trzy ładowarki szybkie – po jednej na pętli Uniwersytet, pl. św. Katarzyny i Rubinkowo II.


MZK ma obecnie w eksploatacji 148 autobusów:

 • 50 autobusów MAN, w tym 14 hybrydowych,
 • 85 autobusów Solaris, w tym jedna hybryda,
 • 5 autobusów Ursus,
 • 8 autobusów Jelcz
 • zabytkowy Jelcz nr boczny 413.

Dostawy „elektryków” pozwolą na wycofanie z eksploatacji wysłużonych Jelczy.


Do pobrania:

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Grafika z Areną Toruń
  Miasto, Sport
  Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.
 • Kładka znajdująca się nad Trasą Prezydenta Raczkiewicza zazieleniła się – wykonane zostały nasadzenia zarówno na samym obiekcie, jak i na terenie przyległym.