Umocnieni w Nowym Mieście Lubawskim | www.torun.pl

Umocnieni w Nowym Mieście Lubawskim

Kultura, Miasto
Data publikacji: 14 września 2021
Autor: Małgorzata Litwin

W Nowym Mieście Lubawskim 13 września 2021 r. odbyło się III spotkanie Duszpasterstwa  Parlamentarzystów i Samorządowców Diecezji Toruńskiej.

Powołane w 2018 r. przez Biskupa Toruńskiego Wiesława Śmigla, Duszpasterstwo  Parlamentarzystów i Samorządowców Diecezji Toruńskiej jest forum spotkania, integracji, duchowego wsparcia i przyjaznego dialogu dla wszystkich osób pełniących służbę publiczną w diecezji toruńskiej. Na jego czele stoi ks. prałat Marek Rumiński, proboszcz parafii katedralnej w Toruniu. Na jego zaproszenie co roku samorządowcy i parlamentarzyści spotykają się jednego dnia września, by wspólnie modlić się i rozmawiać o ważnych dla nich sprawach. Dwa pierwsze spotkania Duszpasterstwa odbyły się w Toruniu, trzecie miało miejsce w Nowym Mieście Lubawskim 13 września 2021 r.     

We mszy świętej w zabytkowej nowomiejskiej Bazylice Kolegiackiej, odprawionej pod przewodnictwem biskupa Wiesława Śmigla, uczestniczyło kilkudziesięciu parlamentarzystów i przedstawicieli samorządów lokalnych z całej diecezji toruńskiej. Toruń reprezentowali prezydent Michał Zaleski, jego zastępca Zbigniew Fiderewicz, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski i przewodniczący klubu PiS w radzie Wojciech Klabun.

Po uroczystym nabożeństwie goście spotkania wysłuchali wykładu Pauliny Piotrowskiej "Matka Boża Łąkowska – źródło natchnienia i inspiracji dla władz samorządowych. Przejawy kultu maryjnego jako przykład lokalnej pobożności", a następnie - koncertu organowego w wykonaniu organisty Artura Backiela, dyrektora Towarzystwa Śpiewaczego Una Cantamus z Warszawy.Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu biegacze dobiegają do mety na Rynku Staromiejskim
  Miasto, Sport
  Z Berlina do Kaliningradu – tak przebiega tegoroczna trasa Lions Charity Run. Na mapie charytatywnego biegu łączącego trzy państwa znalazł się także Toruń. Uczestnicy zawitali do naszego miasta 20 września 2021 r.
 • Na zdjęciu: fragment murów z odkrytymi kanałami deszczowymi
  Miasto
  Podczas prac prowadzonych na Bulwarze Filadelfijskim odkryto fragmenty XIX-wiecznych kanałów burzowych.
 • Na zdjęciu baner z uśmiechniętą kobietą i napisem Punkt Szczepień Toruń Plaza
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend września.
 • zdjęcie toruńskiego stoiska
  Biznes, Miasto
  Przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu prezentują portfolio gospodarcze Torunia podczas XIII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Największa impreza biznesowa Europy Centralnej odbywa się w Katowicach.
 • Pobierz regulamin strony “Mój Toruń” w serwisie Facebook.com
 • Grafika informująca o kampanii Złoty Wrzesień
  Miasto
  Miasto Toruń włącza się w kampanię „Złoty wrzesień”, która ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat nowotworów wieku dziecięcego.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (13-19 września) potwierdzono 13 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach - w imieniu organizatorów akcji - zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 8-10 października 2021 r.
 • W ramach VIII Kongresu Azjatyckiego odbędzie się panel energetyczny – udział w nim jest bezpłatny.
 • Po raz czwarty mieszkańcy Chełmińskiego Przedmieścia spotkali się na święcie swojego osiedla. Dzień Chełmionki obchodzony był 19 września 2021 r.
 • W niedzielę 19 września 2021 roku w SP nr 3 rozegrane zostały walki finałowe w jubileuszowym XXV Turnieju Bokserskim im. Zygmunta Krygiera.
 • Słynny Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej – Poznańskie Słowiki wystąpił 18 września 2021 r. w toruńskim Dworze Artusa.
 • Muzeum Twierdzy Toruń jest gospodarzem pikniku militarnego w weekend 18 i 19 września 2021 r.
 • W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju na Rynku Nowomiejskim odbył się coroczny piknik ekologiczny.