UMK z Collegium Humanisticum | www.torun.pl

UMK z Collegium Humanisticum | www.torun.pl

Sport
Data publikacji: 03 października 2011
Autor: admin_vobacom

Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika zainaugurowało rok akademicki na największej uczelni wyższej w Toruniu. 3 października 2011 r. został też oddany do użytku nowy budynek Uniwersytetu Mikołaja Kopernika - Collegium Humanisticum.

W tym roku mija 66 lat od powstania toruńskiego uniwersytetu. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2011/2012 odbyła się o godz. 11.00 w auli na Bielanach. Wcześniej tradycyjnie społeczność akademicka i przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim. W uroczystościach wzięli udział prezydent Torunia Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Torunia Marian Frąckiewicz.

W auli UMK oficjalnego otwarcia roku akademickiego dokonał rektor prof. Andrzej Radzimiński, a wykład inauguracyjny o symetriach w algebrze, przyrodzie i sztuce wygłosił prof. Andrzej Skowroński.

 

Jego Ekscelencja ksiądz dr Andrzej Wojciech Suski, Biskup Toruński i wielki kanclerz Wydziału Teologicznego UMK, świętujący w tym roku jubileusz 25-lecia sakry biskupiej, otrzymał szczególne wyróżnienie - Convallaria Copernicana. Jest ono przyznawane przez Senat uczelni za wybitny wkład w naukę lub szczególne zasługi dla rozwoju uniwersytetu, a jego nazwa nawiązuje do konwalii, która trzyma w rękach patron uczelni – Mikołaj Kopernik.

Podczas inauguracji przyznano też nagrody i wyróżnienia wyróżniającym się studentom. Najlepszym absolwentem UMK został mgr Patryk Wawrzyński, który ukończył studia II stopnia na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych, najlepszym studentem Artur Czerwiński, student II roku fizyki o specjalności fizyka teoretyczna i zastosowanie komputerów, a najlepszym studentem - sportowcem okazał się skoczek o tyczce Łukasz Michalski, student IV roku na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum.

- Dla Torunia Uniwersytet Mikołaja Kopernika niezmiennie pozostaje instytucją najważniejszą i fundamentalną. Jako jeden z jego absolwentów oddaję mu zatem należną cześć, z wdzięcznością patrząc na to, jak wiernie wypełnia wobec nauki, Polski i Torunia rolę Alma Mater, czyli "matki karmiącej" - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski, składając gratulacje nowym rocznikom studentów, kadrze i osobom wyróżnionym.

W nowy rok uczelnia wchodzi bogatsza o nowy budynek przy ul. Bojarskiego 1 na Bielanach - Collegium Humanisticum. Otwarty 3 października obiekt powstał w ekspresowym tempie 1,5 roku. Pomieści docelowo wydziały filologiczny, historyczny i humanistyczny, dotychczas rozrzucone w kilku budynkach w centrum miasta.

Wykonawcą inwestycji była firma Mostostal. W pierwszym etapie zbudowano centralny moduł dydaktyczny oraz pierwszy, z docelowych czterech moduł naukowo - badawczy. Powstały też drogi dojazdowe i parking, została zagospodarowana mała architektura i zieleń wokół budynku.

Na łączny koszt dwuletniej inwestycji, wynoszący ponad 77 mln zł, złożyły się:

 • 42 274 400 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego na lata 2007-2013
 • 28 722 500 zł z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
 • 5 600 000 zł z budżetu Gminy Miasta Toruń
 • 446  912 zł z Urzędu Marszałkowskiego
 • 487 000 zł środki własne UMK

Najczęściej czytane aktualności

 • Przebarwione żółto drzewa w Parku Tysiąclecia jesienią, fot. Adam Zakrzewski
  Eko, Miasto
  Październikowe dni zachęcają do spacerów. Jednym z miejsc, które warto w tym czasie odwiedzić, jest zrewitalizowany Park Tysiąclecia na lewobrzeżu.
 • Na zdjęciu fryzjerka w maseczce obcina włosy klientowi
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje kolejny odcinek cyklu filmowego „Starówka Mistrzów”. Poznajcie fachowców, artystów, firmy, usługodawców i zakłady rzemieślnicze, które cieszą się największym zaufaniem klientów. Bohaterem odcinka jest mistrzyni nożyczek Irena Tywczyńska, prowadząca Studio Fryzjerskie Andromeda na toruńskiej starówce.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Jedynie w telewizji będzie można obejrzeć w tym roku koncert galowy Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. Tegoroczna edycja poświęcona jest Wojciechowi Młynarskiemu.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Pamięci tych co odeszli – to tytuł koncertu, który odbędzie się 30 października 2020 r. o godz. 19.00 w sali na Jordankach. Toruńska Orkiestra Symfoniczna upamiętni w ten sposób zmarłych członków społeczności akademickiej UMK.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W związku z pracami przy sieci trakcyjnej prowadzonymi w rejonie pl. Rapackiego inaczej będzie kursowała komunikacja miejska.
 • Na zdjęciu: grafika promująca program koordynowany przez CWB
  Biznes, Koronawirus
  W związku z kolejnym trudnym okresem dla branży gastronomicznej Centrum Wsparcia Biznesu wznawia akcję „Toruńska baza lokali z jedzeniem na wynos lub z dowozem”. Tworzona baza ma pomóc przedsiębiorcom i mieszkańcom w obliczu pandemii i związanych z nią obostrzeń. Ze wzlędu wprowadzone ograniczenia restauracje, puby, bary i kawiarnie mogą świadczyć...
 • Trzydzieści trzy pojemniki na małą elektronikę o charakterystycznym czerwonym kolorze pojawią się w tym tygodniu na toruńskich osiedlach. System Elektryczne Śmieci uruchomi firma MB Recykling.
 • Od niedzieli, 25 października 2020 r. przy teatrze Baj Pomorski działa plenerowa Scena Szekspirowska. Spotkamy w niej bohaterów stworzonych przez dramaturga wszech czasów.
 • O 146 osób wzrosła z poniedziałku na wtorek liczba torunian zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba osób chorych na dzień 27 października wynosi 1558.
 • Podczas konferencji prasowej 27 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły rządowego wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami. Z pomocy będą mogły skorzystać firmy z branży gastronomicznej, rozrywkowej, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej.
 • We wtorek 27 października 2020 roku w Toruniu odbędzie się kolejna odsłona Czarnego Protestu. Organizatorzy zapowiadają, że tym razem protestować będą w samochodach i na rowerach jeżdząc po ruchliwych ulicach Torunia. Po godz. 15:00 mogą wystapić utrudnienia.
 • Podczas konferencji prasowej, 26 października 2020 r. prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował o aktualnej sytuacji epidemicznej w mieście.
 • Od 27 października 2020 r. wojewoda zawiesił działalność kilku rodzajów placówek dziennej opieki nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Centra i kluby integracji społecznej mogą jednak kontynuować działalność wytwórczą związaną z epidemią.
 • Aby wesprzeć najstarszych mieszkańców Torunia w związku ze wzrostem zakażeń oraz zaleceniami do pozostawania w domu osób powyżej 70. roku życia, toruńskie jednostki przygotowały szereg form pomocy dla seniorów. Będą one dopełnieniem rządowego programu „Wspieraj Seniora”.