www.torun.pl

UMK z Collegium Humanisticum

Sport
Data publikacji: 03 października 2011
Autor: admin_vobacom

Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika zainaugurowało rok akademicki na największej uczelni wyższej w Toruniu. 3 października 2011 r. został też oddany do użytku nowy budynek Uniwersytetu Mikołaja Kopernika - Collegium Humanisticum.

W tym roku mija 66 lat od powstania toruńskiego uniwersytetu. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2011/2012 odbyła się o godz. 11.00 w auli na Bielanach. Wcześniej tradycyjnie społeczność akademicka i przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim. W uroczystościach wzięli udział prezydent Torunia Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Torunia Marian Frąckiewicz.

W auli UMK oficjalnego otwarcia roku akademickiego dokonał rektor prof. Andrzej Radzimiński, a wykład inauguracyjny o symetriach w algebrze, przyrodzie i sztuce wygłosił prof. Andrzej Skowroński.

 

Jego Ekscelencja ksiądz dr Andrzej Wojciech Suski, Biskup Toruński i wielki kanclerz Wydziału Teologicznego UMK, świętujący w tym roku jubileusz 25-lecia sakry biskupiej, otrzymał szczególne wyróżnienie - Convallaria Copernicana. Jest ono przyznawane przez Senat uczelni za wybitny wkład w naukę lub szczególne zasługi dla rozwoju uniwersytetu, a jego nazwa nawiązuje do konwalii, która trzyma w rękach patron uczelni – Mikołaj Kopernik.

Podczas inauguracji przyznano też nagrody i wyróżnienia wyróżniającym się studentom. Najlepszym absolwentem UMK został mgr Patryk Wawrzyński, który ukończył studia II stopnia na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych, najlepszym studentem Artur Czerwiński, student II roku fizyki o specjalności fizyka teoretyczna i zastosowanie komputerów, a najlepszym studentem - sportowcem okazał się skoczek o tyczce Łukasz Michalski, student IV roku na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum.

- Dla Torunia Uniwersytet Mikołaja Kopernika niezmiennie pozostaje instytucją najważniejszą i fundamentalną. Jako jeden z jego absolwentów oddaję mu zatem należną cześć, z wdzięcznością patrząc na to, jak wiernie wypełnia wobec nauki, Polski i Torunia rolę Alma Mater, czyli "matki karmiącej" - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski, składając gratulacje nowym rocznikom studentów, kadrze i osobom wyróżnionym.

W nowy rok uczelnia wchodzi bogatsza o nowy budynek przy ul. Bojarskiego 1 na Bielanach - Collegium Humanisticum. Otwarty 3 października obiekt powstał w ekspresowym tempie 1,5 roku. Pomieści docelowo wydziały filologiczny, historyczny i humanistyczny, dotychczas rozrzucone w kilku budynkach w centrum miasta.

Wykonawcą inwestycji była firma Mostostal. W pierwszym etapie zbudowano centralny moduł dydaktyczny oraz pierwszy, z docelowych czterech moduł naukowo - badawczy. Powstały też drogi dojazdowe i parking, została zagospodarowana mała architektura i zieleń wokół budynku.

Na łączny koszt dwuletniej inwestycji, wynoszący ponad 77 mln zł, złożyły się:

 • 42 274 400 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego na lata 2007-2013
 • 28 722 500 zł z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
 • 5 600 000 zł z budżetu Gminy Miasta Toruń
 • 446  912 zł z Urzędu Marszałkowskiego
 • 487 000 zł środki własne UMK

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  W sobotę 29 lutego 2020 roku Akademia Futsalu FC KJ Toruń zaprasza na „Dzień Otwarty”. Zajęcia rozpoczną się o godz. 10:00 w hali UCS UMK przy ul. Św. Józefa.
 • Miasto
  Projekt ChainDoc, jaki został wdrożony w Toruńskim Centrum Usług Wspólnych, został wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd, zorganizowanym po raz pierwszy przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.
 • Miasto
  Od 24 lutego 2020 r. rozpoczynają się postępowania rekrutacyjne dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń, oraz do klas I w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • Biznes, Miasto
  Już 17 marca 2020 r. w Centrum Targowym Park odbędzie się IV Toruńskie Forum Zawodowców, w ramach którego funkcjonować będzie Strefa Biznesu.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Biznes, Miasto
  W kolejnym odcinku cyklu filmowego „Invest in Toruń” rozmawiamy z Jarosławem Pińkowskim ze spółki GC Skwer. Inwestorem nowoczesnego biurowca u zbiegu ulic Grudziądzkiej i Chełmińskiej jest firma Transchem z Włocławka, która w naszym mieście realizuje także inwestycję deweloperską – osiedle domów jednorodzinnych Słoneczna Polana.
 • Strzała Amora trafiła Toruń - w ten weekend mnóstwo wydarzeń z okazji święta zakochanych. Przed nami: Walentynki dla ptaszynki, Randka w ciemno z książką oraz Ślizgawka Walentynkowa. Będzie też coś dla miłośników sportu: mecz hokejowy na Tor-torze, futsalowy w "Spożywczaku" oraz Halowe Mistrzostwa Polski w Arenie Toruń.
 • Prezydent Michał Zaleski wydał oświadczenie dotyczące zajścia przy ul. Podmurnej w nocy z 8 na 9 lutego w 2020 r.
 • Rozbudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego to najważniejsza inwestycja gminna realizowana w roku 2020. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczną się prace remontowe.
 • Żużlowa Reprezentacja Polski wraca po 9 latach na Motoarenę! 29 marca 2020 r. o godz. 14:00 właśnie w Toruniu Polacy zmierzą się z Australijczykami.
 • Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich miłośników miejskich jednośladów. 14 lutego, po krótkiej przerwie zimowej, na ulice Torunia wraca Torvelo. Wszyscy zakochani w zielonych jednośladach będą mogli ponownie ruszyć w miasto.
 • Na właścicielach nieruchomości spoczywa obowiązek zapewnienia ochrony przed gryzoniami.
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na cykl otwartych wykładów. 13 spotkań poświęconych będzie m.in. kryminalistyce, branży turystycznej czy bezpieczeństwu w sieci.
 • W czerwcu 2020 roku zakończą się prace w Parku Tysiąclecia, który stanie się atrakcyjnym miejscem aktywnego wypoczynku dla mieszkańców lewobrzeża.