www.torun.pl

UMK w prestiżowym projekcie

Miasto
Data publikacji: 10 stycznia 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Uniwersytet Mikołaja Kopernika znalazł się międzynarodowym konsorcjum YUFE – "Młode Uniwersytety dla Europy Przyszłości" jako jeden z 14 ośrodków uczelnianych z całej Europy.

Pierwsze spotkanie przedstawicieli uczelni włączonych do YUFE odbędzie się 13 stycznia 2020 r. w Maastricht w Holandii. Udział w nim wezmą także prezydenci i burmistrzowie miast, w których mieszczą się te uczelnie. Nasze miasto reprezentować będzie prezydent Michał Zaleski, a UMK - prorektor prof. dr hab. Wojciech Wysota. Obecność prezydenta w Maastricht stanowi potwierdzenie współpracy z uczelnią toruńską oraz wzajemnego oddziaływania. Podczas spotkania pokazana zostanie specjalnie opracowana prezentacja, w której szczególny nacisk położony został na związki uczelni z miastem.

Konsorcjum „Młodych Uniwersytetów dla Europy Przyszłości” – YUFE to strategiczne partnerstwo utworzone przez osiem młodych uniwersytetów badawczych  z Holandii, Hiszpanii, Belgii, Niemiec, Cypru, Finlandii, Wielkiej Brytanii i Włoch oraz sześciu partnerów stowarzyszonych, wśród których jest UMK. Ma ono na celu radykalną zmianę środowiska uczelnianego poprzez stworzenie wiodącego modelu młodego, skoncentrowanego na studentach, nie elitarnego lecz otwartego i włączającego europejskiego Uniwersytetu, opartego na współpracy między instytucjami szkolnictwa wyższego, administracji publicznej, sektorze prywatnym i obywatelami.

Projekt zakłada także szeroką współpracę uniwersytetów z miastami, aby włączyć mieszkańców w budowanie silnej uniwersytecko-miejskiej społeczności. Działania związane z tą ideą sprowadzają się m. in. do stworzenia portalu miejskiego YUFE, który będzie łącznikiem – wirtualnym kampusem – między miastami stowarzyszonymi w projekcie. Portal ma być platformą wymiany doświadczeń między miastami i ich mieszkańcami. Ma również zawierać narzędzia służące rozwijaniu kompetencji i podnoszeniu kwalifikacji, choćby w kwestiach językowych.

Dodatkowo projekt zakłada utworzenie punktu, w którym będą świadczone usługi doradcze na rzecz mieszkańców. Takie usługi mają być dostarczane zarówno przez studentów, wolontariuszy jak również ekspertów z uniwersytetu w ramach wydarzeń kulturalnych i sportowych organizowanych w Toruniu. Projekt umożliwi także przyjmowanie studentów w ramach praktyk w jednostkach Urzędu Miasta Torunia oraz miejskich spółkach. Niezwykle ważną rolą miasta w projekcie YUFE jest pełnienie funkcji ambasadora i doradcy w sprawach miejskich.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Kultura, Miasto
  Białe wakacje tuż, tuż, a my rozpoczynamy je jeszcze wcześniej - przed nami impreza “Ferie na start!”. Oprócz zabawy na lodzie w ten weekend witamy Chiński Nowy Rok w Ratuszu Staromiejskim, słuchamy Alicji Majewskiej w Jordankach oraz Freygish Orchestry w Dworze Artusa. Osobom o mocnych nerwach polecamy natomiast nocne zwiedzanie Zamku...
 • Miasto
  Ruszył nabór wniosków do udziału w programie pn. „Mieszkania na wynajem dla osób starszych i niepełnosprawnych”. Dokumenty można składać od 24 stycznia do 14 lutego 2020 r. w Biurze Mieszkalnictwa przy ul. Legionów 220.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 24 stycznia 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Biznes, Miasto
  Budynek biurowy wraz z halą magazynową i warsztatem firmy Rollstick powstanie w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. To inwestor, który kupił pierwszą działkę przeznaczoną dla małych i średnich przedsiębiorstw w rejonie ulicy Przelot w sąsiedztwie węzła autostradowego.
 • Drogi, Inwestycje
  W związku z budową kanalizacji od 27 stycznia br. zostanie wprowadzone ograniczenie ruchu na ul. Szosa Chełmińska.
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uruchomił dostępną dla klientów indywidualnych, samoobsługową stację paliw. Z okazji otwarcia na klientów czekają niespodzianki - atrakcyjne ceny paliwa, upominki, a na najszybszych - karty podarunkowe na kolejne tankowanie..
 • Cztery dni uroczystych wydarzeń i tysiące mieszkańców biorących w nich udział – tak najkrócej można podsumować inaugurację obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski był koncert z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz takich gwiazd, jak Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk. W Arenie Toruń w wyjątkowej aranżacji wybrzmiały największe polskie przeboje ostatniego stulecia.
 • Inwestycyjna ofensywa w Toruniu trwa. 900 m kw. powierzchni magazynowej i 800 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej - tak będzie wyglądała nowa siedziba firmy Gastroparts Spółka Jawna, która powstanie na toruńskim lewobrzeżu.
 • Na tzw. osiedlu Jar gotowe są dwa budynki z mieszkaniami przeznaczonymi dla osób starszych i niepełnosprawnych.
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do projektu edukacyjnego „Projekt z ZUS” skierowanego do uczniów szkół podstawowych.
 • Nowa aplikacja, dzięki której mieszkańcy mogą zgłaszać problemy i usterki pojawiające się w przestrzeni miejskiej - "Dbam o miasto" ruszyła 14 stycznia 2020 r.
 • W najbliższą sobotę 25 stycznia 2020 r. w Arenie Toruń odbędzie się II Ogólnopolski Halowy Mityng Lekkoatletyczny U-14 i U-16 pamięci Ireny Szewińskiej. Organizatorem imprezy jest Miejski Klub Lekkoatletyczny.