www.torun.pl

UMK w prestiżowym projekcie

Miasto
Data publikacji: 10 stycznia 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Uniwersytet Mikołaja Kopernika znalazł się międzynarodowym konsorcjum YUFE – "Młode Uniwersytety dla Europy Przyszłości" jako jeden z 14 ośrodków uczelnianych z całej Europy.

Pierwsze spotkanie przedstawicieli uczelni włączonych do YUFE odbędzie się 13 stycznia 2020 r. w Maastricht w Holandii. Udział w nim wezmą także prezydenci i burmistrzowie miast, w których mieszczą się te uczelnie. Nasze miasto reprezentować będzie prezydent Michał Zaleski, a UMK - prorektor prof. dr hab. Wojciech Wysota. Obecność prezydenta w Maastricht stanowi potwierdzenie współpracy z uczelnią toruńską oraz wzajemnego oddziaływania. Podczas spotkania pokazana zostanie specjalnie opracowana prezentacja, w której szczególny nacisk położony został na związki uczelni z miastem.

Konsorcjum „Młodych Uniwersytetów dla Europy Przyszłości” – YUFE to strategiczne partnerstwo utworzone przez osiem młodych uniwersytetów badawczych  z Holandii, Hiszpanii, Belgii, Niemiec, Cypru, Finlandii, Wielkiej Brytanii i Włoch oraz sześciu partnerów stowarzyszonych, wśród których jest UMK. Ma ono na celu radykalną zmianę środowiska uczelnianego poprzez stworzenie wiodącego modelu młodego, skoncentrowanego na studentach, nie elitarnego lecz otwartego i włączającego europejskiego Uniwersytetu, opartego na współpracy między instytucjami szkolnictwa wyższego, administracji publicznej, sektorze prywatnym i obywatelami.

Projekt zakłada także szeroką współpracę uniwersytetów z miastami, aby włączyć mieszkańców w budowanie silnej uniwersytecko-miejskiej społeczności. Działania związane z tą ideą sprowadzają się m. in. do stworzenia portalu miejskiego YUFE, który będzie łącznikiem – wirtualnym kampusem – między miastami stowarzyszonymi w projekcie. Portal ma być platformą wymiany doświadczeń między miastami i ich mieszkańcami. Ma również zawierać narzędzia służące rozwijaniu kompetencji i podnoszeniu kwalifikacji, choćby w kwestiach językowych.

Dodatkowo projekt zakłada utworzenie punktu, w którym będą świadczone usługi doradcze na rzecz mieszkańców. Takie usługi mają być dostarczane zarówno przez studentów, wolontariuszy jak również ekspertów z uniwersytetu w ramach wydarzeń kulturalnych i sportowych organizowanych w Toruniu. Projekt umożliwi także przyjmowanie studentów w ramach praktyk w jednostkach Urzędu Miasta Torunia oraz miejskich spółkach. Niezwykle ważną rolą miasta w projekcie YUFE jest pełnienie funkcji ambasadora i doradcy w sprawach miejskich.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu zdobywca tytułu DJ Roku, WRB. trzyma statuetkę oraz dyplom
  Kultura, Miasto
  Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na zdjęciu kran nad suchym zlewem
  Miasto
  Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • Na zdjęciu: tramwaj czekający na przystanku
  MZK
  W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: maszyny i ludzie pracujący na poboczu w rejonie Al. św. Jana Pawła II
  MZK
  W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • Na zdjęciu: uczestnicy wyścigu z pucharami
  Sport
  1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".