UMK rozpoczął rok akademicki 2022/2023 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

UMK rozpoczął rok akademicki 2022/2023

Miasto
Data publikacji: 03 października 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: poczet sztandarowy UMK stoi przy pomniku Mikołaja Kopernika

Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz uroczysta inauguracja w auli UMK rozpoczęły w dniu 3 października 2022 r. nowy rok akademicki 2022/2023 w Toruniu.

Uroczystości inaugurujące nowy rok akademicki tradycyjnie rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem patrona uczelni na toruńskim Rynku Staromiejskim przez władze uczelni i władze samorządowe. W imieniu miasta kwiaty złożyli prezydent Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz.

W auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zebranych, w tym licznie przybyłych studentów, powitał JM rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala. W swym wystąpieniu nawiązał do nadchodzących wydarzeń związanych z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, która przypada w roku 2023. - Najbliższe miesiące wypełnione będą licznymi wydarzeniami naukowymi i kulturalnymi, z których największym i najważniejszym będzie Światowy Kongres Kopernikańskimówił prof. Andrzej Sokala.Obejmie on cykl międzynarodowych konferencji poświęconych nie tylko Kopernikowi, ale także wszystkim dziedzinom nauki, którymi się zajmował jako prawdziwy człowiek renesansu, a więc astronomii, prawu, medycynie, filozofii, teologii i ekonomii. Planujemy także spotkania historyków nauki i sztuki, kulturoznawców i literaturoznawców z najważniejszych międzynarodowych ośrodków naukowych.

Do przyszłorocznego wielkiego święta tak uniwersytetu, jak i całego miasta nawiązał prezydent Michał Zaleski. - Uniwersytet jest naszą chlubą. Tak było, jest i pozostanie na zawsze. Te doroczne komplementy inauguracyjne nabierają szczególnej wagi w czasie bezpośrednio poprzedzającym Rok Kopernikański oraz oczekiwany już jubileusz 550. Rocznicy urodzin astronoma wszech czasów. Wszechnica kopernikańska odegra w tym projekcie rolę bardzo znaczącą, a miasto już teraz z uznaniem odbiera planowane w najbliższych miesiącach projekty, które z racji uniwersalizmu kopernikańskiego pozwolą nam na nowo odkryć walory nie tylko astronomii, ale i prawa, medycyny, ekonomii czy teologiimówił prezydent Michał Zaleski.

Podczas uroczystości nastąpiła immatrykulacja, czyli symboliczne włączenie do społeczności akademickiej studentek i studentów I roku, a także uczennic i uczniów rozpoczynających naukę w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym.

Ważnym momentem było wyróżnienie najlepszych studentów, uczniów i absolwentów. Otrzymali je:

 • Tytuł Najlepszej Absolwentki UMK - lek. Klaudyna Grzelakowska z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu;
 • Tytuł Najlepszego Studenta - Krzysztof Lingo z Wydziału Matematyki i Informatyki UMK;
 • Tytuł Najlepszego Studenta-Sportowca - Alicja Barbara Śliwicka z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK;
 • Specjalne wyróżnienie za rozsławienie imienia uniwersytetu na arenie międzynarodowej - Kornelia Maria Borowska-Beszta z Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu;
 • Najlepszym uczniem Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego został Marek Rauchfleisz z klasy IVa o profilu matematyczno-informatyczno-fizycznym.

- Przed wami dużo ciężkiej pracy, ale i satysfakcji. Możliwe, że na swojej drodze napotkacie przeszkody, ale na pewno spotkacie też wiele osób, które wam pomogą je przezwyciężyćmówiła najlepsza absolwentka UMK Klaudyna Grzelakowska, podkreślając, że wybór UMK to była bardzo dobra decyzja.

Wykład inauguracyjny pt. „Dzieło sztuki przedmiotem pożądania” wygłosił prof. dr hab. Dariusz Markowski z Wydziału Sztuk Pięknych UMK.


fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Rozpoczęła się 15. edycja festiwalu Sztuki Natury. W toruńskich galeriach i centrach kultury można podziwiać wystawy sztuk wizualnych inspirowanych przyrodą.
 • Kultura, Miasto
  Silnie związane z Toruniem flisackie tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!
 • Na zdjęciu: charakterystyczny biały namiot, którym stanowi zadaszenie nad boiskiem na osiedlu Przy Skarpie
  Miasto, Sport
  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji odbudował i ponownie postawił powłokę nad pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej przy ul. Przy Skarpie. Charakterystyczny biały balon, a mówiąc fachowo, powłoka pneumatyczna, jest z powrotem na swoim miejscu.
 • Miasto
  Niezwykły, świątecznie iluminowany i rozbrzmiewający kolędami tramwaj zgodnie z tradycją rozpocznie w Mikołajki, 6 grudnia 2022 r. kursowanie po ulicach Torunia. Podczas jego pierwszego przejazdu nie zabraknie niespodzianek.
 • Zdjęcie przedstawia dzieci w czapkach św. Mikłaja biegnące ulicą Szeroką
  Miasto, Sport
  W niedzielę, 4 grudnia 2022 r. wystartuje jubileuszowy XX FESTIWAL BIEGÓW ŚWIĘTYCH MIKOŁAJÓW. Dzień wcześniej, 3 grudnia 2022 r., na Rynku Staromiejskim w godz. 11:00 – 12:30, odbędą się imprezy dla dzieci, w tym BIEG MIKOŁAJKA.
 • Bieg Św. Mikołajów w Toruniu odbędzie się 4 grudnia.
  Miasto
  W najbliższą niedzielę 4 grudnia 2022 r. w godzinach od 11.30 do 14.30 ulicami Torunia pobiegną Święci Mikołajowie.
 • Prace przy budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na odcinku od pl. NOT do przejazdu kolejowo-drogowo-tramwajowego na ul. Legionów zaawansowanie robót wynosi 64 procent, a dalej – od przejazdu wzdłuż ul. Polnej, Ugorów i Watzenrodego – 80 procent.
 • Zawodnicy klubu sportowego Laguna 24 Toruń walczyli o medale w finale Klubowego Pucharu Polski i jednocześnie Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu w płetwach. Zdobyli 32 medale indywidualne i 4 medale w sztafetach.
 • Pod Pomnikiem Artylerii Polskiej oraz na terenie poligonu Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu przez dwa dni odbywały się uroczystości z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii.
 • Apel o wsparcie obywateli Ukrainy i pomoc w zgromadzeniu dla nich rzeczy niezbędnych do przetrwania zimy w walczącym kraju wystosował prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • W Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2.Piętro przy ul. Konopnickiej 13 odbyło się bezpłatne szkolenie dot. tworzenia wartościowych treści w sieci. Warsztaty były częścią programu Firmy Jutra prowadzonego przez Google, PFR i OChK.
 • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał prestiżowe, najwyższe wyróżnienie - Status Diamentowy od Inicjatywy Angels oraz Europejskiej Organizacji Udarowej za leczenie udarów mózgu w III kwartale 2022 roku.
 • W związku z obchodami święta Radia Maryja w sobotę 3 grudnia 2022 r. zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • 1 grudnia 2022 r. minęła 28. rocznica śmierci Honorowej Obywatelki Torunia Wandy Szuman, nestorki toruńskiej pedagogiki, twórczyni miejscowego oddziału PCK i pionierki rehabilitacji osób niepełnosprawnych.