Ulubione zwierzęta na znaczkach pocztowych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Ulubione zwierzęta na znaczkach pocztowych

Miasto
Data publikacji: 04 października 2022
Autor: Paula Gałązka
Na zdjęciu jest wiceprezydent Torunia Paweł Gulewski z jedną z laureatek konkursu plastycznego

Światowy Dzień Zwierząt najlepiej spędzić w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym. 4 października 2022 r. nie tylko złożono życzenia tamtejszym mieszkańcom, ale też nagrodzono laureatów konkursu plastycznego.

W tym roku Ogród Zoobotaniczny świętuje 225. rocznicę istnienia. Z tej okazji, razem z Pocztą Polską i Polskim Związkiem Filatelistycznym okręgu toruńskiego, zorganizowano konkurs plastyczny, w którym trzeba było zaprojektować znaczek pocztowy z ulubionym zwierzęciem mieszkającym w Ogrodzie. Uczestnicy nie zawiedli i dali się ponieść swojej kreatywności. Jury miało twardy orzech do zgryzienia, bo nadesłano 93 prace w czterech kategoriach, ale udało się wybrać te najlepsze.

Ich autorzy oraz nauczyciele, którzy opiekowali się laureatami zostali nagrodzeni podczas uroczystego wernisażu, który odbył się w Galerii Sztuki Przyrodniczej. Zwycięskie projekty, z każdej grupy wiekowej, zostaną dodatkowo wydane w postaci znaczka spersonalizowanego tzw. MójZNACZEK.

W wydarzeniu wziął udział wiceprezydent Paweł Gulewski.

Warto w najbliższych dniach odwiedzić Ogród Zoobotaniczny. Chociażby po to, żeby złożyć zwierzakom życzenia. Pracownicy zachęcają też, aby przy okazji przynieść prezenty dla podopiecznych np. w postaci jesiennych darów natury, takich jak żołędzie, dynie czy jabłka. Podarunki dla zwierząt będzie można zostawić na kasie Ogrodu do 9 października 2022 roku. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających, którzy przyjdą w tym tygodniu, będzie pokazowe karmienie zwierząt:

5 października 2022 (środa) - lemury - godzina 12:00
6 października 2022 (czwartek) - pandy - godzina 12:00
7 października 2022 (piątek) - surykatki - godzina 12:00

Do połowy października ogród otwarty jest codziennie, w godzinach od 10:00 do 18:00, a ptaszarnia od godz. 10:00 do 17:30. Bilet wstępu to koszt 10-16 złotych. Obiekt przystosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym dla osób niewidomych i słabowidzących.

fot. Lech Kamiński

 

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Rozpoczęła się 15. edycja festiwalu Sztuki Natury. W toruńskich galeriach i centrach kultury można podziwiać wystawy sztuk wizualnych inspirowanych przyrodą.
 • Kultura, Miasto
  Silnie związane z Toruniem flisackie tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!
 • Na zdjęciu: charakterystyczny biały namiot, którym stanowi zadaszenie nad boiskiem na osiedlu Przy Skarpie
  Miasto, Sport
  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji odbudował i ponownie postawił powłokę nad pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej przy ul. Przy Skarpie. Charakterystyczny biały balon, a mówiąc fachowo, powłoka pneumatyczna, jest z powrotem na swoim miejscu.
 • Miasto
  Niezwykły, świątecznie iluminowany i rozbrzmiewający kolędami tramwaj zgodnie z tradycją rozpocznie w Mikołajki, 6 grudnia 2022 r. kursowanie po ulicach Torunia. Podczas jego pierwszego przejazdu nie zabraknie niespodzianek.
 • Zdjęcie przedstawia dzieci w czapkach św. Mikłaja biegnące ulicą Szeroką
  Miasto, Sport
  W niedzielę, 4 grudnia 2022 r. wystartuje jubileuszowy XX FESTIWAL BIEGÓW ŚWIĘTYCH MIKOŁAJÓW. Dzień wcześniej, 3 grudnia 2022 r., na Rynku Staromiejskim w godz. 11:00 – 12:30, odbędą się imprezy dla dzieci, w tym BIEG MIKOŁAJKA.
 • Bieg Św. Mikołajów w Toruniu odbędzie się 4 grudnia.
  Miasto
  W najbliższą niedzielę 4 grudnia 2022 r. w godzinach od 11.30 do 14.30 ulicami Torunia pobiegną Święci Mikołajowie.
 • Prace przy budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na odcinku od pl. NOT do przejazdu kolejowo-drogowo-tramwajowego na ul. Legionów zaawansowanie robót wynosi 64 procent, a dalej – od przejazdu wzdłuż ul. Polnej, Ugorów i Watzenrodego – 80 procent.
 • Zawodnicy klubu sportowego Laguna 24 Toruń walczyli o medale w finale Klubowego Pucharu Polski i jednocześnie Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu w płetwach. Zdobyli 32 medale indywidualne i 4 medale w sztafetach.
 • Pod Pomnikiem Artylerii Polskiej oraz na terenie poligonu Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu przez dwa dni odbywały się uroczystości z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii.
 • Apel o wsparcie obywateli Ukrainy i pomoc w zgromadzeniu dla nich rzeczy niezbędnych do przetrwania zimy w walczącym kraju wystosował prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • W Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2.Piętro przy ul. Konopnickiej 13 odbyło się bezpłatne szkolenie dot. tworzenia wartościowych treści w sieci. Warsztaty były częścią programu Firmy Jutra prowadzonego przez Google, PFR i OChK.
 • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał prestiżowe, najwyższe wyróżnienie - Status Diamentowy od Inicjatywy Angels oraz Europejskiej Organizacji Udarowej za leczenie udarów mózgu w III kwartale 2022 roku.
 • W związku z obchodami święta Radia Maryja w sobotę 3 grudnia 2022 r. zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • 1 grudnia 2022 r. minęła 28. rocznica śmierci Honorowej Obywatelki Torunia Wandy Szuman, nestorki toruńskiej pedagogiki, twórczyni miejscowego oddziału PCK i pionierki rehabilitacji osób niepełnosprawnych.