Ulice pełne teatru | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ulice pełne teatru

Kultura, Miasto
Data publikacji: 02 lipca 2020
Autor: Magdalena Kujawa
Teatr Łata, Morskie opowieści, fot. Małgorzata Kludczyńska

Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.

Podobnie jak w wypadku innych letnich wydarzeń, organizatorzy (Toruńska Agenda Kulturalna) postanowili w tym roku zadbać szczególnie o miejscowych artystów. Cztery zespoły przyjadą do nas z różnych regionów Polski, zaś pozostałe to twórcy toruńscy.

Piernikowi magicy

Dwa przedstawienia pokaże 18 lipca Cyrkowa Events. Jak sama nazwa wskazuje, artyści czerpią pełnymi garściami ze sztuk kuglarskich i klaunady. Nie zabraknie ekwilibrystyki oraz magii. Na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego zobaczymy najpierw „Nie taki straszny show”. Jeden aktor wcieli się aż w trzy osobowości: magika, żonglera oraz ekwilibrysty, a widzowie uwierzą, że nie ma rzeczy niemożliwych. Drugi spektakl – „Tata” – to wzruszająca opowieść o samotnym ojcu, w której publiczność zostanie zaangażowana w sceniczne wydarzenia. Działający od wielu lat w naszym mieście Objazdowy Teatr Vaška zaproponuje swoją wersję legendy o piernikach z Torunia. W „Piernikowych potyczkach” 26 lipca widzowie nie tylko zetkną się z historią, ale także dowiedzą się, że różnica zdań nie musi prowadzić do kłótni, a szacunek dla odmiennych opinii jest pierwszym punktem do porozumienia.

Wielkie wrażenie na widzach robią zawsze pokazy fireshow. Pirotechnika, płonące obręcze, ekwilibrystyka z otoczonymi ogniem przedmiotami, a to wszystko w rytm energetycznej muzyki – tak zapowiada się „Firepower” toruńskiej grupy SynergyArt. Widowisko zobaczymy dwukrotnie 25 lipca w Fosie Zamkowej. Pierwsze sierpniowe przedstawienie przygotuje doskonale znany dziecięcej publiczności Teatr Pomarańczowy Cylinder. Po raz kolejny mali widzowie wejdą do laboratorium Profesorka Wodorka i tym razem dowiedzą się więcej o higienie oraz uzależnieniach. Skąd „Superbohaterowie” w tytule spektaklu - tego dowiemy się przychodząc 1 sierpnia na dziedziniec I Liceum Ogólnokształcącego. 31 lipca i 7 sierpnia artyści Baja Pomorskiego Edyta Soboczyńska i Andrzej Korkuz zaprezentują spektakl „Mikołaj i tajemniczy wąż”. Widzowie powtórzą i nauczą się prawidłowego zachowania w komunikacji miejskiej oraz przekonają, w jaki sposób zmieniło się nasze miasto w ciągu kilkuset lat.

Gestem i dźwiękiem

Festiwal otworzy 4 lipca spotkamy bydgoski Teatr Pantomimy „Dar”. Na spektakl „Wieczna bańka” złożą się takie elementy, jak clownada, pantomima, taniec i konkursy z udziałem publiczności. Kto wie, może ktoś znajdzie też sposób na ocalenie mydlanej bańki przed pęknięciem. W tym samym miejscu 12 lipca poznański Teatr Łata. „Morskie opowieści” pokazane zostaną przy scenie plenerowej CKK Jordanki. Slapstickowe widowisko skierowane jest do młodszej publiczności. Dzieciaki dowiedzą się z niego, że szczęścia nie należy szukać daleko, bo bywa tuż obok nas, a największym skarbem w życiu jest posiadanie prawdziwego przyjaciela.
8 sierpnia, na dziedzińcu I LO Fundacja Sztukmistrze, oczywiście z Lublina, zaprezentuje duet Jemioła & Szwed. Będzie muzyka na żywo, mnóstwo improwizacji, elementy kabaretowe i cyrkowe, a wszystko w wykonaniu dwóch świetnych artystów - Łukasza Jemioły i Jakuba Szweda.
Od starochińskich melodii ludowych przez folk, muzykę klasyczną, jazz i hity muzyki rozrywkowej, aż po najnowsze odkrycia muzyczne przejdą artyści z grupy Muzikanty z Gliwic w widowisku „Historia muzyki”. 9 sierpnia w ruinach podominikańskich poznamy takie instrumenty, jak erhu, kazoo, ukulele, a także kontrabas z miotły, fujarki z rurek PCV, bęben z walizki i perkusja ze sprzętów AGD.

Na wszystkie festiwalowe wydarzenia wstęp jest wolny, obowiązuje jednak limit 150 uczestników. Widzowie muszą się oczywiście stosować również do zaleceń sanitarnych. Szczegółowe informacje na www.festiwalteatrowulicznych.pl

Najczęściej czytane aktualności

  • Zawodniczka Centurii Toruń, Gabriela Wrzeszcz, wywalczyła złoty medal podczas turnieju taekwondo olimpijskiego w belgijskim Lommel.
  • 14. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Masters w 2024 roku rozgrywane są w Toruniu. Uroczysta inauguracja wydarzenia odbyła się 16 marca 2024 r. w Arenie Toruń.
  • Międzynarodowy Turniej Minihokeja „Sponsors Cup” rozpoczął się 16 marca 2024 r. na toruńskim lodowisku Tor-Tor.
  • Tomasz Dalasiński, poeta związany z Toruniem, znalazł się w gronie twórców literackich, których utwory zostały zakwalifikowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
  • Spółki miejskie Urbitor i Miejski Zarząd Dróg wydały wspólny komunikat odnoszący się do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji dotyczących budowy Trasy Staromostowej na odcinku od pl. Niepodległości do ul. Dekerta i związanych z tym nieprawdziwymi stwierdzeniami o rzekomym zagrożeniu tej inwestycji dla funkcjonowania targowiska...
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 10 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 15 marca 2024 r.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych rozpoczyna nabór do Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
  • „100 przeszczepień w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu” – konferencja pod takim tytułem odbyła się w tej toruńskiej placówce.