www.torun.pl

Ulice pełne teatru

Kultura, Miasto
Data publikacji: 02 lipca 2020
Autor: Magdalena Kujawa
Teatr Łata, Morskie opowieści, fot. Małgorzata Kludczyńska

Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.

Podobnie jak w wypadku innych letnich wydarzeń, organizatorzy (Toruńska Agenda Kulturalna) postanowili w tym roku zadbać szczególnie o miejscowych artystów. Cztery zespoły przyjadą do nas z różnych regionów Polski, zaś pozostałe to twórcy toruńscy.

Piernikowi magicy

Dwa przedstawienia pokaże 18 lipca Cyrkowa Events. Jak sama nazwa wskazuje, artyści czerpią pełnymi garściami ze sztuk kuglarskich i klaunady. Nie zabraknie ekwilibrystyki oraz magii. Na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego zobaczymy najpierw „Nie taki straszny show”. Jeden aktor wcieli się aż w trzy osobowości: magika, żonglera oraz ekwilibrysty, a widzowie uwierzą, że nie ma rzeczy niemożliwych. Drugi spektakl – „Tata” – to wzruszająca opowieść o samotnym ojcu, w której publiczność zostanie zaangażowana w sceniczne wydarzenia. Działający od wielu lat w naszym mieście Objazdowy Teatr Vaška zaproponuje swoją wersję legendy o piernikach z Torunia. W „Piernikowych potyczkach” 26 lipca widzowie nie tylko zetkną się z historią, ale także dowiedzą się, że różnica zdań nie musi prowadzić do kłótni, a szacunek dla odmiennych opinii jest pierwszym punktem do porozumienia.

Wielkie wrażenie na widzach robią zawsze pokazy fireshow. Pirotechnika, płonące obręcze, ekwilibrystyka z otoczonymi ogniem przedmiotami, a to wszystko w rytm energetycznej muzyki – tak zapowiada się „Firepower” toruńskiej grupy SynergyArt. Widowisko zobaczymy dwukrotnie 25 lipca w Fosie Zamkowej. Pierwsze sierpniowe przedstawienie przygotuje doskonale znany dziecięcej publiczności Teatr Pomarańczowy Cylinder. Po raz kolejny mali widzowie wejdą do laboratorium Profesorka Wodorka i tym razem dowiedzą się więcej o higienie oraz uzależnieniach. Skąd „Superbohaterowie” w tytule spektaklu - tego dowiemy się przychodząc 1 sierpnia na dziedziniec I Liceum Ogólnokształcącego. 31 lipca i 7 sierpnia artyści Baja Pomorskiego Edyta Soboczyńska i Andrzej Korkuz zaprezentują spektakl „Mikołaj i tajemniczy wąż”. Widzowie powtórzą i nauczą się prawidłowego zachowania w komunikacji miejskiej oraz przekonają, w jaki sposób zmieniło się nasze miasto w ciągu kilkuset lat.

Gestem i dźwiękiem

Festiwal otworzy 4 lipca spotkamy bydgoski Teatr Pantomimy „Dar”. Na spektakl „Wieczna bańka” złożą się takie elementy, jak clownada, pantomima, taniec i konkursy z udziałem publiczności. Kto wie, może ktoś znajdzie też sposób na ocalenie mydlanej bańki przed pęknięciem. W tym samym miejscu 12 lipca poznański Teatr Łata. „Morskie opowieści” pokazane zostaną przy scenie plenerowej CKK Jordanki. Slapstickowe widowisko skierowane jest do młodszej publiczności. Dzieciaki dowiedzą się z niego, że szczęścia nie należy szukać daleko, bo bywa tuż obok nas, a największym skarbem w życiu jest posiadanie prawdziwego przyjaciela.
8 sierpnia, na dziedzińcu I LO Fundacja Sztukmistrze, oczywiście z Lublina, zaprezentuje duet Jemioła & Szwed. Będzie muzyka na żywo, mnóstwo improwizacji, elementy kabaretowe i cyrkowe, a wszystko w wykonaniu dwóch świetnych artystów - Łukasza Jemioły i Jakuba Szweda.
Od starochińskich melodii ludowych przez folk, muzykę klasyczną, jazz i hity muzyki rozrywkowej, aż po najnowsze odkrycia muzyczne przejdą artyści z grupy Muzikanty z Gliwic w widowisku „Historia muzyki”. 9 sierpnia w ruinach podominikańskich poznamy takie instrumenty, jak erhu, kazoo, ukulele, a także kontrabas z miotły, fujarki z rurek PCV, bęben z walizki i perkusja ze sprzętów AGD.

Na wszystkie festiwalowe wydarzenia wstęp jest wolny, obowiązuje jednak limit 150 uczestników. Widzowie muszą się oczywiście stosować również do zaleceń sanitarnych. Szczegółowe informacje na www.festiwalteatrowulicznych.pl

Najczęściej czytane aktualności

 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • Na zdjęciu: tramwaj czekający na przystanku
  MZK
  W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: maszyny i ludzie pracujący na poboczu w rejonie Al. św. Jana Pawła II
  MZK
  W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • Na zdjęciu: uczestnicy wyścigu z pucharami
  Sport
  1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • Na zdjęciu: mężczyzna na boisku do siatkówki plażowej odbijający piłkę
  Sport
  W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Przytulona para na tarasie widokowym nad Wisłą
  Kultura, Miasto, Sport
  Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".
 • Przypominamy, że dzisiaj (6.08) od godz. 21.00 do jutra (7.08) do godz. 5.00 na remontowanym moście Piłsudskiego w Toruniu obowiązywał będzie ruch wahadłowy.
 • O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.