Ulica Toruńska powstała w Kownie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ulica Toruńska powstała w Kownie

Miasto
Data publikacji: 18 września 2023
Autor: Marcin Pryka

Z okazji piątej rocznicy współpracy miast partnerskich Rada Samorządu Miasta Kowna dnia 18 lipca 2023 r. nadała jednej z reprezentacyjnych ulic Kowna nazwę Ulica Toruńska.

Kowno - drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Litwy i największy ośrodek przemysłowy - jest miastem partnerskim Torunia od 2018 r. 16 lutego 2018 r. podczas wizyty toruńskiej delegacji na Litwie, prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał umowę partnerską między Toruniem a Kownem. Tym samym dwunasty wspaniały ośrodek stał się miastem partnerskim Torunia.

W ostatnim czasie na biurko prezydenta Michała Zaleskiego trafiło pismo mera Kowna Visvaldasa Matijosaitisa: - W tym roku obchodziliśmy doniosłą okazję, jaką była 5. rocznica współpracy naszych miast i z wielką radością ponownie przesyłam serdeczne pozdrowienia i najlepsze życzenia z Kowna. Z wielką przyjemnością informuję, że dla uczczenia naszej trwałej przyjaźni i współpracy, Rada Miasta Kowna podjęła jednomyślną decyzję o znaczącym uhonorowaniu Torunia. Z wielką radością informuję, że jedna z reprezentacyjnych ulic Kowna otrzyma nazwę "Toruń Street/Ulica Toruńska" - napisał Visvaldas Matijosaitis.

Mer Kowna w swoim piśmie podkreślił, że ten gest symbolizuje głęboką więź między społecznościami, ale także służy jako "namacalne przypomnienie owocnego partnerstwa, które rozkwitło w ciągu ostatnich kilku lat." - Nasze miasta współpracowały ramię w ramię, aby wspierać wymianę kulturalną, rozwijać więzi gospodarcze i promować wzajemne zrozumienie - dodał i jednocześnie zaprosił prezydenta Torunia Michała Zaleskiego do odwiedzenia Kowna w najbliższej przyszłości.

- Jeszcze raz, Drogi Przyjacielu, wyrażam serdeczną wdzięczność za rozkwitającą między nami przyjaźń i proszę o przyjęcie wyrazów najwyższego uznania - napisał mer Kowna Visvaldas Matijosaitis.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Od 12 do 14 lipca 2024 r. odbędzie się pierwsza edycja On The Move Music Festival.
 • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
  Kultura, Miasto, Sport
  Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Burzowa niedziela
  Miasto
  Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
 • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium.
  Kultura, Miasto
  Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Fosa Zamkowa pełna muzyki
  Kultura, Miasto
  Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
 • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
 • W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
 • Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Rekord Polski i 17 medali zdobyli reprezentanci Torunia podczas 34. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 6-7 lipca 2024 r. na obiektach włocławskiego OSiR-u.
 • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
 • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.