Ulica Toruńska powstała w Kownie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Ulica Toruńska powstała w Kownie

Miasto
Data publikacji: 18 września 2023
Autor: Marcin Pryka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Z okazji piątej rocznicy współpracy miast partnerskich Rada Samorządu Miasta Kowna dnia 18 lipca 2023 r. nadała jednej z reprezentacyjnych ulic Kowna nazwę Ulica Toruńska.

Kowno - drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Litwy i największy ośrodek przemysłowy - jest miastem partnerskim Torunia od 2018 r. 16 lutego 2018 r. podczas wizyty toruńskiej delegacji na Litwie, prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał umowę partnerską między Toruniem a Kownem. Tym samym dwunasty wspaniały ośrodek stał się miastem partnerskim Torunia.

W ostatnim czasie na biurko prezydenta Michała Zaleskiego trafiło pismo mera Kowna Visvaldasa Matijosaitisa: - W tym roku obchodziliśmy doniosłą okazję, jaką była 5. rocznica współpracy naszych miast i z wielką radością ponownie przesyłam serdeczne pozdrowienia i najlepsze życzenia z Kowna. Z wielką przyjemnością informuję, że dla uczczenia naszej trwałej przyjaźni i współpracy, Rada Miasta Kowna podjęła jednomyślną decyzję o znaczącym uhonorowaniu Torunia. Z wielką radością informuję, że jedna z reprezentacyjnych ulic Kowna otrzyma nazwę "Toruń Street/Ulica Toruńska" - napisał Visvaldas Matijosaitis.

Mer Kowna w swoim piśmie podkreślił, że ten gest symbolizuje głęboką więź między społecznościami, ale także służy jako "namacalne przypomnienie owocnego partnerstwa, które rozkwitło w ciągu ostatnich kilku lat." - Nasze miasta współpracowały ramię w ramię, aby wspierać wymianę kulturalną, rozwijać więzi gospodarcze i promować wzajemne zrozumienie - dodał i jednocześnie zaprosił prezydenta Torunia Michała Zaleskiego do odwiedzenia Kowna w najbliższej przyszłości.

- Jeszcze raz, Drogi Przyjacielu, wyrażam serdeczną wdzięczność za rozkwitającą między nami przyjaźń i proszę o przyjęcie wyrazów najwyższego uznania - napisał mer Kowna Visvaldas Matijosaitis.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: grupa młodzieży biegnie po zielonej murawie stadionu
  Miasto, Sport
  Uczniowie i przedszkolaki rozpoczęli zmagania w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół. Inauguracja wydarzenia odbyła się 26 września 2023 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.
 • Na zdjęciu: prezydent michał Zaleski wręcza przedstawicielom księgowych okolicznościową grafikę z panoramą Torunia
  Miasto
  Z okazji jubileuszu 30-lecia Oddziału Okręgowego w Toruniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce 26 września 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży odbyła się konferencja „Rachunkowość przyszłości”.
 • To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
 • W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • 26 września 2023 roku o godzinie 11:00 na stadionie miejskim przy ul. Bema nastąpi inauguracja szkolnych rozgrywek sportowych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przeszkoli i Szkół.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...