Ukwiecony Toruń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Ukwiecony Toruń

Eko, Miasto
Data publikacji: 17 maja 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: czerwone pelargonie na ul. Szerokiej

Jak co roku po „zimnej Zośce” ruszają nasadzenia kwiatów na terenie zespołu staromiejskiego.

Na przełomie maja i czerwca 2023 r. w najbardziej reprezentacyjnych punktach miasta pojawią się tysiące kwiatów w atrakcyjnych aranżacjach, w formie rabat czy wież. Nie zabraknie też łąk kwietnych.

Od 22 do 26 maja 2023 r. około 8500 roślin takich jak: begonia, szałwia, żeniszek, cineraria, aksamitek, wilec batatowy, petunia, irezyna zostanie nasadzonych w następujących lokalizacjach:

 • plac Teatralny - wyniesione rabaty kwiatowe,
 • ul. Chopina - rabata piernikowa,
 • rejon pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego - „planety” na górce,
 • Ślimak Getyński - herb miasta partnerskiego,
 • plac Rapackiego - w rejonie Collegium Maximum i fontanny.

Nie zabraknie urokliwych konstrukcji kwietnikowych, jak wieże przy Łuku Cezara, pomniku Mikołaja Kopernika, na placu Teatralnym i Rynku Nowomiejskim czy wiszące ample w rejonie Rynku Staromiejskiego i zamku krzyżackiego i zestawy donic na ulicach Szerokiej i Podmurnej. Pojawią się także nowe wieże kwiatowe w 10 lokalizacjach – pod tablicami pamiątkowymi przy ul. Mostowej, Różanej, Piekary, Żeglarskiej, Ducha Świętego, Szczytnej, Szerokiej, Rynek Staromiejski. Łącznie na tych wszystkich obiektach zostanie nasadzonych ok. 2400 roślin, m.in. pelargonia, wilec batatowy w dwóch kolorach, begonia.

W pierwszym tygodniu czerwca z kolei rozpocznie się ukwiecanie placu 4 czerwca 1989 r., znajdującego się przy Muzeum Etnograficznym. Około 3000 roślin nasadzonych zostanie na prostokątnych rabatach (cineraria, rozplenica słoniowa, niecierpek), przy amforach (petunia) i pomniku Żołnierzy Wyklętych (biało-czerwone begonie).

Na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki na powierzchni 1700 m kw. wysiane zostaną także łąki kwietne składające się z mieszanki roślin jednorocznych i wieloletnich takich jak: chaber, kosmos, len, mak, gipsówka, nagietek, maciejka, dalia, facelia, krwawnik, firletka, goździk, rumian, dziewanna, jaskier, złocień, jeżówka. To popularna i lubiana przez mieszkańców forma ukwiecenia Torunia. Pierwsze łąki kwietne powstały w mieście w 2020 r. na wniosek mieszkańców jako alternatywa do trawników.  Utworzone są z mieszanki kwitnących roślin miododajnych jednorocznych oraz wieloletnich, których główną rolą jest zwiększenie bioróżnorodności w mieście oraz ilości pokarmu dla owadów, w tym tak istotnych gatunków zapylających. Zatrzymują także wodę opadową bez szybkiego jej odparowywania z gruntu.

Fot. Adam Zakrzewski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Wszystko za sprawą toruńskiego Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza, które po raz kolejny - w ramach Michayland z okazji Dnia Dziecka - zabrało mniejszych i większych do zaczarowanej krainy zabawy.
 • Kultura, Miasto
  W sobotę 27 maja 2023 r. na terenie Szkoły Podstawowej Nr 17 im. Józefa Bema przy ul. Rudackiej 26/32 w Toruniu odbył się coroczny festyn osiedlowy „Rudak dzieciom” zorganizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Rudak, SP 17 i Radę Okręgu Rudak.
 • Miasto, Sport
  Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej w Bydgoszczy, który obchodzi 100-lecie istnienia, ma swoje korzenie w Toruniu. - Z korzeni dalej płynie to co najlepsze - powiedział podczas rocznicowej uroczystości prezydent Michał Zaleski, który otrzymał Srebrną Odznakę Honorową PZPN.
 • Na zdjęciu: różowo kwitnące drzewo, w tle wieże kościoła Najświętszej Marii Panny
  Kultura, Miasto
  Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.
 • Miasto
  Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • Prezydent wręcza medal jubilatce, w tle portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • W Toruniu 26-28 maja 2023 roku gościmy nauczycieli polonijnych, którzy biorą udział w 9. Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych i Polskich „Wschód, Zachód – Łączy nas Polska”.
 • Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • W niedzielę 28 maja 2023 roku na Motoarenie najmłodsi torunianie staną do wyścigów rowerkowych.
 • Przedstawiciele Torunia uczestniczyli 24 maja 2023 r. w krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Swoją pierwszą odsłonę naukowa debata miała w Toruniu w lutym br.
 • 4 czerwca 2023 r. w Parku Miejskim odbędzie się ekopiknik z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska.
 • Końcówka maja 2023 r. to czas wykonania nasadzeń kwiatów na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki.
 • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.