www.torun.pl

Ukwiecony Toruń

Miasto
Data publikacji: 26 czerwca 2020
Autor: Natalia Przytarska

W Toruniu 26 czerwca 2020 r. powstała kolejna kwietna łąka. Przy placu Sybiraków niedługo zobaczyć będzie można chabry, facelie, gipsówkę i wiele innych gatunków roślin.

Jednym z ważniejszych zadań, przed którym stoją obecnie polskie miasta, to przeciwdziałanie skutkom suszy. Także w Toruniu w najbliższych latach konieczne jest stopniowe przywracanie równowagi w środowisku wodnym uwzględniając zarówno mały obieg hydrologiczny jak i ochronę wód podziemnych. Jednym z bieżących działań miasta w zakresie zieleni, które pomaga w ochronie środowiska, jest tworzenie łąk kwietnych. Dają one schronienie i pożywienie wielu owadom, zatrzymują wodę, oczyszczają powietrze i glebę z zanieczyszczeń, działają antysmogowo oraz obniżają temperaturę powietrza.Na terenie miasta powstać ma ok. 0,42 ha łąk kwietnych m.in. przy ul. Gagarina, Andersa, Grudziądzkiej, Uniwersyteckiej, Łódzkiej, Morycińskiego, Szosie Lubickiej, Chełmińskiej oraz terenie przy Muzeum Etnograficznym. 26 czerwca 2020 r. do miejskiego projektu dołączyła Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, Stowarzyszenie Opieki Nad Dziećmi Opuszczonymi pn. Oratorium oraz firma Urbitor – wspólnie z zastępcą prezydenta Torunia Pawłem Gulewskim zasiali teren przy placu Sybiraków. Niedługo urosnąć mają tam m.in. chabry, facelie, gipsówka, koniczyna i wiele innych gatunków kwiatów.W ramach akcji #kwietnychallenge Toruń nominował kolejne miasta i instytucje do podjęcia wyzwania: Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinie, Filharmonię Gorzowską w Gorzowie Wielkopolskim oraz Urząd Miasta w Rypinie.

Fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Drogi, Inwestycje
  Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.
 • Eko, Miasto
  W lipcu zaplanowano pierwsze koszenie terenów zielonych na obszarze należących do Gminy Miasta Toruń. To pomoże w pielęgnacji „łąk kwietnych”, które na lato zostaną ubarwione typowymi dla tej pory roku kwiatami.
 • Miasto
  Podczas drugiej tury wyborów Prezydenta RP, w niedzielę 12 lipca 2020 roku, w Toruniu czynna będzie bezpłatna infolinia wyborcza.
 • Drogi, Inwestycje
  Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszy się budowana ścieżka rowerowa, która połączy Bydgoskie Przedmieście z Osadą Leśną na Barbarce. Dlatego spieszymy z informacją, ścieżka będzie gotowa do końca lipca tego roku!Osada Leśna na Barbarce to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez rowerzystów. Całe rodziny obierają ten kierunek podróży jako...
 • Kultura, Miasto, Sport
  Najbliższy weekend zapowiada się teatralnie i filmowo! Na toruńskich ulicach i scenach plenerowych zobaczyć będzie można: "La La Land", spektakl "Morskie Opowieści" oraz "Pinokio", a w CSW przeniesiemy się nad Sekwanę podczas 11. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego.
 • Już 8 września 2020 r. kamienica na starówce idzie na sprzedaż. Nieruchomość zlokalizowana jest przy ul. Fosa Staromiejska 28 w bezpośrednim sąsiedztwie Teatru im. Wilama Horzycy. Cena wywoławcza to 1 milion złotych.
 • Podobnie jak w pierwszej turze wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, osoby niepełnosprawne mogą w niedzielę 12 lipca 2020 r. skorzystać w Toruniu z bezpłatnego transportu.
 • Dezynfekcja, środki ochrony osobistej, dystans – to główne zasady bezpieczeństwa sanitarnego obowiązujące podczas niedzielnych (12 lipca 2020 r.) wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
 • Na budowie w rejonie placu Rapackiego sporo się dzieje. Na al. św. Jana Pawła II, na jezdni od strony starówki, już niedługo pojawi się asfalt.
 • Ponad 25 mln zł wynosi wartość umów podpisanych w tym roku przez miasto Toruń z organizacjami pozarządowymi.
 • W drugiej turze wyborów Prezydenta RP torunianie oddadzą głosy w 123 obwodach do głosowania. Przypominamy, że tak jak w I turze, w 7 przypadkach będą to inne lokale wyborcze niż w poprzednich wyborach.
 • Toruńscy artyści fotograficy: Jadwiga i Marek Czarneccy wykonali nową fotograficzną panoramę Torunia od strony Wisły, o gigantycznej rozdzielczości. Zdjęcie można przeglądać w sieci internetowej.
 • Jaworskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji organizuje Rajd Samochodów Zabytkowych „Tylko dla zuchwałych”, podczas którego zawodnicy będą musieli zmierzyć się z interesującymi wyzwaniami, jakie dla nich przygotowano.