Ukraińska świetlica na starówce | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Ukraińska świetlica na starówce

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 13 września 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Baner z dziewczynką siedzącą w czerwonej bluzce w żółtym fotelu na niebieskim tle

W Akademii Nauki przy ul. Św. Katarzyny 4 w Toruniu działa bezpłatna ukraińska świetlica dla dzieci w wieku szkolnym.

Placówka już 7 marca 2022 r. zorganizowała zajęcia dla dzieci i młodzieży z Ukrainy i przy wsparciu miasta będzie je prowadzić co najmniej do 29 października 2022 r. Oferta jest skierowana do dzieci ukraińskich w wieku 6-14 lat z doświadczeniem uchodźczym.

Świetlica jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00. Znajduje się w niej przestrzeń do cichej nauki dla uczniów, którzy uczestniczą w zajęciach online w swoich szkołach w Ukrainie. Na miejscu będzie nauczyciel opiekujący się dziećmi, kontrolujący ich obecność na zajęciach oraz pomagający rozwiązywać bieżące problemy. W celu wyrównywania szans edukacyjnych spowodowanych barierami językowymi przewidziano zajęcia wyrównawcze, prowadzone w języku ukraińskim dla uczniów, którzy pójdą do polskich szkół (głównie matematyka). Zajęcia w świetlicy są bezpłatne.

Zapisy osobiste w siedzibie Akademii Nauki  przy pl. Św. Katarzyny 4.

Prowadzenie świetlicy jest realizowane w ramach zadania publicznego "Pomoc uchodźcom z Ukrainy przebywającym na terenie Torunia". Wartość projektu wynosi 9550 zł, w tym dofinansowanie Gminy Miasta Toruń 7350 zł.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: kolorowe podświetlenia fontanny Cosmopolis nocą, fioletowo-błekitne, na ich tle ciemna sylwetka zapatrzonego dziecka
  Miasto
  W dniu 21 września 2022 roku zostały wyłączone fontanny miejskie. Taka decyzja została podjęta w związku z działaniami oszczędnościowymi miasta.
 • Biznes, Miasto
  Toruń jest gospodarzem konferencji PIKE 2022. To najważniejsze w naszym regionie Europy wydarzenie dot. mediów elektronicznych.
 • Na zdjęciu: poczet sztandarowy UMK stoi przy pomniku Mikołaja Kopernika
  Miasto
  Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz uroczysta inauguracja w auli UMK rozpoczęły w dniu 3 października 2022 r. nowy rok akademicki 2022/2023 w Toruniu.
 • Grafika informująca o głosowaniu w Budżecie Obywatelskim na rok 2023
  Miasto
  3 października 2022 r., minutę przed północą, kończy się głosowanie w Budżecie Obywatelskim na rok 2023. To ostatni moment, żeby oddać swój głos.
 • Logo Ogólnopolskiego Zjazdu Firm Rodzinnych
  Biznes, Miasto
  W dniach 7-8 października 2022 r. w Toruniu odbędzie się 15. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych U-Rodziny.
 • Na zdjeciu: warsztaty - zebrani patrzą na tablicę multimedialną, prowadzący referują
  Biznes, Miasto
  35 osób wzięło udział w warsztatach dotyczących zakładania firm i form opodatkowania. Wydarzenie zorganizowano w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej „2. Piętro”. Na szkolenie zaprosiło Centrum Wsparcia Biznesu wraz z Fundacją „Pogadać po ludzku”.
 • Przy ul. Grudziądzkiej 56 powstał parking, który pomieści 20 aut.
 • Ruszył nabór wniosków o przyznanie stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2023: całorocznych i na I półrocze. Chętni mogą składać dokumenty do 31 października 2022 r.
 • W toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej uczczono 2 października 2022 r. ofiary hitlerowskich czystek wśród ludności dawnego województwa pomorskiego.
 • Bartosz Zmarzlik mistrzem świata, Leon Madsen wicemistrzem, a Maciej Janowski brązowym medalistą Speedway Grand Prix 2022!
 • W Międzynarodowym Dniu Muzyki 1 października 2022 r. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 44. sezon artystyczny.
 • Mateusz Cierniak ze złotem, Jan Kvech ze srebrem, a Jakub Miśkowiak z brązem – tak zakończył się turniej Speedway Grand Prix 2, rozegrany 30 września 2022 r. na Motoarenie.
 • Od 20 lat w Toruniu istnieje Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 30 września 2022 r.
 • Zmarł Edward Pałka, inicjator i wieloletni animator kontaktów Torunia ze słoweńskim Novym mestem.