Ukraińscy obrońcy Polaków upamiętnieni | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ukraińscy obrońcy Polaków upamiętnieni

Miasto
Data publikacji: 05 września 2020
Autor: Małgorzata Litwin
93-letni Szczepan Siekierka pod tablicą upamietniającą ukraińskich obrońców Polaków

W Toruniu upamiętnieni zostali Ukraińscy Bohaterzy zamordowani przez bandy OUN-UPA za ratowanie Polaków podczas rzezi  na Kresach Wschodnich w latach 1943-1945.

Pomnik z tablicą przybliżającą historię tragicznych wydarzeń na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej został odsłonięty 5 września 2020 r. w Parku Pamięci Narodowej na terenie Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Wydarzenie było elementem odbywającego się tego dnia XII Dziękczynienia w Rodzinie – dorocznego pikniku organizowanego dla słuchaczy Radia Maryja na terenie przykościelnym przy ul. Starotoruńskiej. Gośćmi spotkania byli m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek i Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

Na uroczystości obecny był też 93-letni Szczepan Siekierka, honorowy prezes Stowarzyszenia Upamiętnienia Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów z OUN i UPA, który wspominał dramatyczne przeżycia swoich bliskich z tamtych czasów i dziękował za inicjatywę upamiętnienia ofiar banderowskich mordów. Jego rodzinę w 1943 r. ocalili ukraińscy sąsiedzi. Jak szacują historycy podczas tzw. Rzezi Wołyńskiej zginęło około 50–60 tys. Polaków (w odwecie 2-3 tysiące Ukraińców), a w Małopolsce Wschodniej jak podają różne szacunki - od 20 do nawet 70 tys. Polaków. Wiele tysięcy osób uciekło z tych terenów w obawie przed śmiercią.

- Jak niezwykle trudno jest zabierać głos po świadku tamtych czasów i tamtych zdarzeń. Po świadku fali sąsiedzkiej nienawiści i fali zła, które wówczas człowiek okazywał wobec człowieka - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Dlatego w tym miejscu dzisiaj z całą siłą powinniśmy wyznać wiarę w to, co jest w nas – wiarę w siłę ludzkiej dobroci, możliwej do okazania nawet w czasie niepojętych waśni wojennych. Czynimy to wkrótce po tym, jak w całej Rzeczypospolitej, w każdym zakątku Polski na nowo przeżyliśmy dzień 1 września jako rocznicę wybuchu II wojny światowej. A teraz w tym miejscu symbolicznym, ale szczególnym okazujemy cześć tym synom i córkom Ukrainy, którzy w czasach ludobójczej pogardy ośmielili się ratować polskich współbraci.  

Na religijną część uroczystości złożyły się: Msza św. sprawowana w południe pod przewodnictwem ks. bp. prof. Ignacego Deca ze Świdnicy, Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00 i wieczorna, pierwszosobotnia procesja fatimska. W części artystycznej pikniku uczestnicy mogli posłuchać koncertów w wykonaniu „Małej Armii Janosika”, „Śpiewającej Rodziny Kaczmarków” i  Reprezentacyjnej Orkiestry Sił Powietrznych RP.

 Fot. Adam Zakrzewski



Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
    Drogi, Miasto
    Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...