www.torun.pl

Udane „Walentynki dla ptaszynki”

Eko, Miasto
Data publikacji: 17 lutego 2020
Autor: Magdalena Winiarska

W ramach akcji, która odbyła się 14 lutego 2020 r. na Rudaku, rozdanych zostało 150 budek lęgowych dla ptaków. Warunkiem otrzymania budki było przyniesienie co najmniej 30 butelek plastikowych.

Akcja została zorganizowana na terenie Szkoły Podstawowej nr 17 im. Generała Bema w Toruniu przy ul. Rudackiej 26/32.  Była to realizacja projektu zgłoszonego przez ornitologa Piotra Rydzkowskiego do Budżetu Obywatelskiego na rok 2020 pn. „Walentynkowe budki lęgowe na Rudaku za odpady z plastiku”, którego ideą jest pomoc dziko żyjącym ptakom. W dniu 14 lutego 2020 r., w zamian za 30 sztuk przyniesionych butelek plastikowych, mieszkaniec Torunia mógł otrzymać 1 budkę lęgową do montażu na drzewach i budynkach (np. użyteczności publicznej) lub na działkach prywatnych. W sumie do rozdania przygotowanych zostało 150 budek: 20 szt. dla jerzyków, 80 szt. dla drobnych ptaków i 50 szt. dla szpaków. Akcja została zaplanowana w godzinach 7:00-18:00, ale dzięki niezwykłej aktywności mieszkańców już do godz. 15:00 wszystkie budki zostały rozdane.

W akcję zaangażowali się uczniowie toruńskich szkół: SP nr 17, SP nr 24 i SP nr 14 oraz mieszkańcy nie tylko osiedla Rudak, ale całego miasta.

Projekt „Walentynkowe budki lęgowe na Rudaku za odpady z plastiku" został wybrany przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2020 r. Kwota przeznaczona na jego realizację to 20 tys. zł.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Przed izbą przyjęć Specjalistycznego Szpitala Miejskiego rozpoczęto rozstawianie namiotów. To w nich będzie się odbywała wstępna selekcja, umożliwiająca oddzielenie pacjentów z podejrzeniem zarażenia koronawirusem od pozostałych.
 • Biznes
  To kolejne działanie mające na celu ograniczenie negatywnych skutków pandemii na gospodarkę. Jest kierowane do małych i średnich przedsiębiorców. Środki przeznaczone na ten cel to 400 milionów złotych. Nabór wniosków ruszy z końcem kwietnia. Jak zapowiadają twórcy nowego funduszu pożyczkowego: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz...
 • Biznes
  Ministerstwo Rozwoju przedstawiło dziś (7 kwietnia) nowe propozycje rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom.
 • Drogi, Miasto
  Ulica Bażyńskich na odcinku od Batorego do ul. Wojska Polskiego, na wysokości Szpitala Miejskiego, została zamknięta dla ruchu.
 • Miasto
  Fundacja na Rzecz Hematologii i Medycyny Regeneracyjnej prowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup maseczek, przyłbic, kombinezonów i środków dezynfekcyjnych dla Oddziału Hematologii w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim.
 • Miasto
  Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na zajęcia powtórkowe w formie e-learninowej przed egzaminem dojrzałości z matematyki.
 • Filharmonicy z orkiestr symfonicznych największych polskich miast, w tym z Torunia, zagrali wspólnie fragment utworu „Wiosna” Antoniego Vivaldiego.
 • W ramach akcji „Zostań w domu, ćwicz z nami” do aktywności fizycznej zachęcają Twarde Pierniki.
 • 6 kwietnia 2020 roku dyrekcja Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu podjęła decyzje o zamknięciu Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.
 • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”. Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego sięga po sprawdzoną formułę finansowania innowacji z Funduszy Europejskich, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2. Aż 200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i...
 • Życzenia Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego z okazji Światowego Dnia Zdrowia.
 • Znany toruński lekarz, którzy walczy ze stwardnieniem zanikowym bocznym, rozpoczął eksperymentalną terapię komórkami macierzystymi w klinice w Seulu.
 • W Toruniu i powiecie toruńskim potwierdzono zarażenie obecność SARS-CoV-19 u 59 osób. W związku z zarażeniem dwa oddziały Specjalistycznego Szpitala Miejskiego zostały zamknięte.
 • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.