www.torun.pl

Udane „Walentynki dla ptaszynki”

Eko, Miasto
Data publikacji: 17 lutego 2020
Autor: Magdalena Winiarska

W ramach akcji, która odbyła się 14 lutego 2020 r. na Rudaku, rozdanych zostało 150 budek lęgowych dla ptaków. Warunkiem otrzymania budki było przyniesienie co najmniej 30 butelek plastikowych.

Akcja została zorganizowana na terenie Szkoły Podstawowej nr 17 im. Generała Bema w Toruniu przy ul. Rudackiej 26/32.  Była to realizacja projektu zgłoszonego przez ornitologa Piotra Rydzkowskiego do Budżetu Obywatelskiego na rok 2020 pn. „Walentynkowe budki lęgowe na Rudaku za odpady z plastiku”, którego ideą jest pomoc dziko żyjącym ptakom. W dniu 14 lutego 2020 r., w zamian za 30 sztuk przyniesionych butelek plastikowych, mieszkaniec Torunia mógł otrzymać 1 budkę lęgową do montażu na drzewach i budynkach (np. użyteczności publicznej) lub na działkach prywatnych. W sumie do rozdania przygotowanych zostało 150 budek: 20 szt. dla jerzyków, 80 szt. dla drobnych ptaków i 50 szt. dla szpaków. Akcja została zaplanowana w godzinach 7:00-18:00, ale dzięki niezwykłej aktywności mieszkańców już do godz. 15:00 wszystkie budki zostały rozdane.

W akcję zaangażowali się uczniowie toruńskich szkół: SP nr 17, SP nr 24 i SP nr 14 oraz mieszkańcy nie tylko osiedla Rudak, ale całego miasta.

Projekt „Walentynkowe budki lęgowe na Rudaku za odpady z plastiku" został wybrany przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2020 r. Kwota przeznaczona na jego realizację to 20 tys. zł.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu eWinner 1. ligi żużlowej toruński Apator pewnie pokonał drużynę z Gniezna 55:35.
 • Kultura, Miasto
  Recital organowy zabrzmiał w katedrze śś. Janów. Koncert odbył się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura".
 • Miasto, Sport
  PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbędą się 15 sierpnia 2020 r. o godz. 19:15 na toruńskiej Motoarenie.
 • Miasto
  W niedzielę 12 lipca 2020 roku Toruń pojawi się w popularnym programie porannym „Pytanie na śniadanie” w TVP2.
 • Miasto
  W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.
 • Miasto
  Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
 • Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie informuje, że w piątek od godz. 15:00 mogą wystąpić burze z gradem.
 • Koncerty, Kino Letnie, spektakle teatralne i zbliżający się festiwal światła w niecodziennej odsłonie – tak właśnie zapowiadają się wakacje w Toruniu. Festiwal Teatrów Ulicznych czy plenerowa Scena Letnia to tylko część oferty przygotowanej przez Toruńską Agendę Kulturalną na ten okres. Najbliższe wydarzenia już w ten weekend! Przypominamy o...
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy pięciu nowych, pięcioczłonowych tramwajów. Nowe pojazdy dostarczy PESA, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Na realizację zamówienia wykonawca ma 24 miesiące.
 • W poniedziałek 13 lipca 2020 r. rusza nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
 • W sobotę 11 lipca 2020 r. na Motoarenie odbędą się zawody żużlowe. Aby ułatwić wiernym kibicom toruńskiej drużyny dotarcie na stadion, uruchomione zostaną kursy tramwajów linii nr 5.
 • 147 wniosków poprawnych formalnie złożyli mieszkańcy do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2021. Rekordowa liczba propozycji lokalnych wpłynęła z Bydgoskiego.
 • O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.