www.torun.pl

Twierdza w muzeum

Inwestycje, Kultura
Data publikacji: 09 sierpnia 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Gołym okiem widać postępy prac na budowie nowego toruńskiego muzeum - Muzeum Twierdzy Toruń. Placówka powstaje w sąsiedztwie dworca autobusowego.

Obiekt mieścić się będzie w jednym z dawnych obiektów fortecznych, tzw. Koszarach Bramy Chełmińskiej (fort B66). Po wojnie budynek służył jako magazyn, potem opustoszały niszczał. Było kilka pomysłów jego zagospodarowania, ostatecznie w 2016 r. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wsparło pomysł adaptacji go na Muzeum Twierdzy Toruń. W naszym mieście zachowało się bowiem około 200 różnej wielkości dzieł fortecznych, głównie z XIX i początków XX w.

Inwestorem przedsięwzięcia jest miasto, a obiektem zarządza Muzeum Okręgowe w Toruniu, dla którego będzie to nowy oddział. Zwiedzający obejrzą tam historię rozwoju toruńskich fortyfikacji od średniowiecza do połowy XX w., oraz historię garnizonu stacjonującego tu w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Zobaczą m.in. elementy wyposażenia twierdzy, uzbrojenia i umundurowania żołnierzy. Ramowy scenariusz ekspozycji opracował Marcin Wichrowski, współautor „Atlasu Twierdzy Toruń”, a za oprawę multimedialną historycznych treści odpowiada krakowskie konsorcjum firm New Amsterdam i NoLabel, które przygotowywało też wystawy w Muzeum Toruńskiego Piernika i Domu Kopernika.

Trwające prace remontowo-adaptacyjne są prowadzone pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Projekt przewiduje przywrócenie historycznego wyglądu budynku z odtworzeniem pierwotnej infrastruktury fortecznej oraz adaptację przyległych terenów na potrzeby grup rekonstrukcyjnych i ekspozycji sprzętu wojskowego. Podczas prac starano się zachować i przywrócić świetność oryginalnym detalom architektonicznym. Na fasadzie goście zobaczą m.in. głowy lwów, częściowo zrekonstruowane, a we wnętrzach - oryginalnie zachowane piece z widocznymi suwnicami, ciekawe nadświetla nad wejściami do poszczególnych sal ekspozycyjnych czy odkrytą w trakcie robót klatkę schodową, nieuwzględnioną wcześniej na żadnych planach.

Obiekt zyska nowe ogrodzenie i oświetlenie, będzie wyposażony w monitoring i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. W muzeum czynna też będzie kawiarnia, urządzona w nadbudówce na wale. Otwarcie placówki zaplanowano w 2020 – roku 100. rocznicy odzyskania przez Toruń niepodległości.

Fot. Hubert Smolarek, Muzeum Okręgowe w Toruniu

Najczęściej czytane aktualności

 • Drogi, Inwestycje, Miasto, MZK
  Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • Biznes, Miasto
  22.635.100 zł – to łączna suma, która zasili budżet miasta Torunia. Miasto Toruń sprzedało kompleks 11 działek inwestycyjnych przy ul. Równinnej 34 / Kociewskiej 33-41, o łącznej powierzchni 28,76 ha. To oznacza nowe inwestycje!
 • Miasto
  Bożena Mleczek-Dąbrowska, dyrektor Miejskiej Przychodni Specjalistycznej, została wyróżniona przez Kapitułę konkursu Sukces Roku 2019 w Ochronie Zdrowia - Liderzy Medycyny w kategorii: Menedżer Roku 2019 w Ochronie Zdrowia - Placówki publiczne.
 • Drogi, Inwestycje, Miasto
  Rusza rozbudowa ulicy Grudziądzkiej w Toruniu. Roboty będą realizowane od ul. Polnej w kierunku północnym, na odcinku o długości około 700 m.
 • Biznes, Miasto
  Kolejna działka w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń Wschód” została sprzedana. Nabywcą jest spółka Exodus z siedzibą w Toruniu. Firma działająca w branży motoryzacyjnej zapłaciła za teren inwestycyjny 2 020 000 złotych.
 • Miasto
  10 grudnia 2019 roku w Centrum Pielęgnacji Caritas Diecezji Toruńskiej zorganizowano tradycyjne spotkanie świąteczne, podczas którego wręczono nagrody „Cor Bonum”. Trafiły one do rąk osób najbardziej zaangażowanych w pomoc drugiemu człowiekowi.
 • Plaża nad Wisłą na lewobrzeżu to atrakcja, z której w pełni skorzystać będzie można wiosną 2020 roku.
 • 11 grudnia 2019 roku zaplanowano specjalny koncert charytatywny, wcześniej zorganizowano m.in. akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego i poboru krwi. W ten sposób społeczność I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu wspiera chorego na białaczkę szpikową 16-letniego Jarka Aleksandrowicza.
 • 29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.
 • Na Rudaku zostały zagospodarowane tereny zieleni w czterech lokalizacjach. Zadanie pn. „Skwery wśród nas” zostało wykonane w ramach budżetu obywatelskiego.
 • Dokładnie sześć lat temu, 9 grudnia 2013 r. około godziny 14:00 pierwsze samochody przejechały po nowym moście drogowym w Toruniu.
 • 8 grudnia 2019 roku w CKK Jordanki wystąpił Robbie Williams z koncertem promującym nowy dwupłytowy album artysty pt. „Christmas Present”.
 • Koncert galowy „Złote Miotły 2019” podsumował kolejny rok działalności popularnej Korporacji Tanecznej Baby Jagi.
 • W niedzielę 8 grudnia 2019 roku miało miejsce poświęcenie odrestaurowanej fasady cerkwi prawosławnej przy ulicy Podgórnej 69. W uroczystej mszy odprawionej przez biskupa Atanazego wziął udział prezydent Torunia Michał Zaleski.