www.torun.pl

Twierdza w muzeum

Inwestycje, Kultura
Data publikacji: 09 sierpnia 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Gołym okiem widać postępy prac na budowie nowego toruńskiego muzeum - Muzeum Twierdzy Toruń. Placówka powstaje w sąsiedztwie dworca autobusowego.

Obiekt mieścić się będzie w jednym z dawnych obiektów fortecznych, tzw. Koszarach Bramy Chełmińskiej (fort B66). Po wojnie budynek służył jako magazyn, potem opustoszały niszczał. Było kilka pomysłów jego zagospodarowania, ostatecznie w 2016 r. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wsparło pomysł adaptacji go na Muzeum Twierdzy Toruń. W naszym mieście zachowało się bowiem około 200 różnej wielkości dzieł fortecznych, głównie z XIX i początków XX w.

Inwestorem przedsięwzięcia jest miasto, a obiektem zarządza Muzeum Okręgowe w Toruniu, dla którego będzie to nowy oddział. Zwiedzający obejrzą tam historię rozwoju toruńskich fortyfikacji od średniowiecza do połowy XX w., oraz historię garnizonu stacjonującego tu w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Zobaczą m.in. elementy wyposażenia twierdzy, uzbrojenia i umundurowania żołnierzy. Ramowy scenariusz ekspozycji opracował Marcin Wichrowski, współautor „Atlasu Twierdzy Toruń”, a za oprawę multimedialną historycznych treści odpowiada krakowskie konsorcjum firm New Amsterdam i NoLabel, które przygotowywało też wystawy w Muzeum Toruńskiego Piernika i Domu Kopernika.

Trwające prace remontowo-adaptacyjne są prowadzone pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Projekt przewiduje przywrócenie historycznego wyglądu budynku z odtworzeniem pierwotnej infrastruktury fortecznej oraz adaptację przyległych terenów na potrzeby grup rekonstrukcyjnych i ekspozycji sprzętu wojskowego. Podczas prac starano się zachować i przywrócić świetność oryginalnym detalom architektonicznym. Na fasadzie goście zobaczą m.in. głowy lwów, częściowo zrekonstruowane, a we wnętrzach - oryginalnie zachowane piece z widocznymi suwnicami, ciekawe nadświetla nad wejściami do poszczególnych sal ekspozycyjnych czy odkrytą w trakcie robót klatkę schodową, nieuwzględnioną wcześniej na żadnych planach.

Obiekt zyska nowe ogrodzenie i oświetlenie, będzie wyposażony w monitoring i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. W muzeum czynna też będzie kawiarnia, urządzona w nadbudówce na wale. Otwarcie placówki zaplanowano w 2020 – roku 100. rocznicy odzyskania przez Toruń niepodległości.

Fot. Hubert Smolarek, Muzeum Okręgowe w Toruniu

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, MZK
  Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu toruńskiej komunikacji miejskiej. Jednym z głównych powodów jest potrzeba zwiększenia oferty przewozowej dla uczniów, których podwójne roczniki rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych.
 • Kultura, Miasto
  W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Biznes, Miasto
  Urząd patentowy RP przyznał prawo ochronne dla wspólnego znaku towarowego Made in Toruń. To oznacza, że certyfikat jakości, jakim posługuje się część toruńskich firm, jest chroniony na podstawie przepisów prawa o własności przemysłowej.
 • Miasto
  Ogród Zoobotaniczny zaprasza w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. na festyn rodzinny na zakończenie wakacji.
 • Nowa Zamojska
  Drogi, Inwestycje
  Zakończyła się budowa ulicy Zamojskiej w Toruniu. Gruntowa ulica na osiedlu Bielawy Grębocin dziś wygląda zupełnie inaczej niż kilka miesięcy temu.
 • Pod koniec sierpnia Toruń czekają wielkie siatkarskie emocje - Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Kibice mogą już za darmo odbierać bilety.
 • 20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.
 • 20 sierpnia 2019 r. przedstawiciele miasta wizytowali trwającą adaptację Koszarów Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu ma być otwarty w przyszłym roku.
 • Toruńscy drogowcy poprawią bezpieczeństwo i płynność przejazdu na ulicy Poznańskiej, na wysokości nowego cmentarza. Wszystko to za sprawą zatoki przystankowej, która powstaje w tym miejscu. W ramach inwestycji wybudowany będzie także chodnik i zostanie ustawiona wiata. Obecnie autobusy komunikacji miejskiej zatrzymują się na jezdni, na wysokości...
 • Miasto uruchomiło specjalną podstronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku torunianie zarabiali przeciętnie 4629 zł i 36 groszy brutto miesięcznie.
 • Na tegorocznym, 11. Bella Skyway Festival pojawi się instalacja dotycząca komunikacji miejskiej. Będzie wyświetlana m.in. na autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacji.