Twierdza w muzeum | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Twierdza w muzeum

Inwestycje, Kultura
Data publikacji: 09 sierpnia 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Gołym okiem widać postępy prac na budowie nowego toruńskiego muzeum - Muzeum Twierdzy Toruń. Placówka powstaje w sąsiedztwie dworca autobusowego.

Obiekt mieścić się będzie w jednym z dawnych obiektów fortecznych, tzw. Koszarach Bramy Chełmińskiej (fort B66). Po wojnie budynek służył jako magazyn, potem opustoszały niszczał. Było kilka pomysłów jego zagospodarowania, ostatecznie w 2016 r. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wsparło pomysł adaptacji go na Muzeum Twierdzy Toruń. W naszym mieście zachowało się bowiem około 200 różnej wielkości dzieł fortecznych, głównie z XIX i początków XX w.

Inwestorem przedsięwzięcia jest miasto, a obiektem zarządza Muzeum Okręgowe w Toruniu, dla którego będzie to nowy oddział. Zwiedzający obejrzą tam historię rozwoju toruńskich fortyfikacji od średniowiecza do połowy XX w., oraz historię garnizonu stacjonującego tu w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Zobaczą m.in. elementy wyposażenia twierdzy, uzbrojenia i umundurowania żołnierzy. Ramowy scenariusz ekspozycji opracował Marcin Wichrowski, współautor „Atlasu Twierdzy Toruń”, a za oprawę multimedialną historycznych treści odpowiada krakowskie konsorcjum firm New Amsterdam i NoLabel, które przygotowywało też wystawy w Muzeum Toruńskiego Piernika i Domu Kopernika.

Trwające prace remontowo-adaptacyjne są prowadzone pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Projekt przewiduje przywrócenie historycznego wyglądu budynku z odtworzeniem pierwotnej infrastruktury fortecznej oraz adaptację przyległych terenów na potrzeby grup rekonstrukcyjnych i ekspozycji sprzętu wojskowego. Podczas prac starano się zachować i przywrócić świetność oryginalnym detalom architektonicznym. Na fasadzie goście zobaczą m.in. głowy lwów, częściowo zrekonstruowane, a we wnętrzach - oryginalnie zachowane piece z widocznymi suwnicami, ciekawe nadświetla nad wejściami do poszczególnych sal ekspozycyjnych czy odkrytą w trakcie robót klatkę schodową, nieuwzględnioną wcześniej na żadnych planach.

Obiekt zyska nowe ogrodzenie i oświetlenie, będzie wyposażony w monitoring i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. W muzeum czynna też będzie kawiarnia, urządzona w nadbudówce na wale. Otwarcie placówki zaplanowano w 2020 – roku 100. rocznicy odzyskania przez Toruń niepodległości.

Fot. Hubert Smolarek, Muzeum Okręgowe w Toruniu

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.