www.torun.pl

Turystyka

Ulica Rabiańska

Kamienice przy ul. Rabiańskiej 6 i 8

Kamienice przy ul. Rabiańskiej 6 i 8

Należą do wielkich spichlerzodomów Torunia. Szerokość domów od strony ulicy wynosi ponad 10 m, a ich wysokość dochodzi do 20 m. Kamienica nr 6 reprezentuje styl renesansowy z dekoracją okuciową w górnej części. Obecnie mieści się w niej prywatna firma. Pod nr 8 wznosi się natomiast okazała kamienica gotycka z bogato rozczłonkowanym szczytem. W średniowieczu był to spichlerz, który po generalnej przebudowie w XIX w. zamieniony został na dom mieszkalny. W ostatnich latach przeprowadzono regotyzację tego cennego zabytku, nadając mu dawny charakter kamienicy gotyckiej. Przy budowie podobnych domów zużywano około 75 tysięcy cegieł. Obecnie w kamienicy tej mieści się Centrum Astronomiczne Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk.


Barokowe spichrze przy ul. Rabiańskiej 1 i 3

Barokowe spichrze przy ul. Rabiańskiej 1 i 3

Pod nr 1 i 3 przy ul. Rabiańskiej zachowały się dwa niewielkie barokowe spichrze. Zgodnie z przekazami historycznymi i długoletnią tradycją mieściła się w nich stacja pocztowa, tzw. "posthalternia", której tradycje sięgają początku XVIII w. Ze źródeł wynika, że Rada Miejska opłacała stałego gońca do usług pocztowych. Toruńska stacja pocztowa została w XVII w. włączona do sieci poczty królewskiej. Najbardziej znaną postacią związaną z toruńską pocztą był Jakub Kazimierz Rubinkowski - burgrabia i poczmistrz, który swe urzędy sprawował w XVIII w. Obecnie w kamienicy pod nr 1 mieści się Dom Filatelisty, a na małym placyku przed wejściem ustawiona została rzeźba przedstawiająca głowę Rubinkowskiego. Natomiast dwa połączone w jedną całość barokowe spichlerze pod nr 3 reprezentują styl barokowy i należą do mniejszych tego typu w Toruniu, różnią się jedynie zwieńczeniem szczytów - trójkątnym i półkolistym.

Najczęściej czytane aktualności

 • Toruń w dniu pogrzebu śp. prezydenta Pawła Adamowicza, fot. Małgorzata Litwin
  Kultura, Miasto
  Torunianie łączyli się w sobotę 19 stycznia 2019 r. w żałobie z mieszkańcami Gdańska i całej Polski podczas ostatniej drogi śp. prezydenta Pawła Adamowicza.
 • Kultura, Miasto
  Uroczysty przemarsz i apel, odsłonięcie zegara stulecia oraz kwiaty pod pomnikami bohaterów toruńskiej niepodległości uczciły 18 stycznia 2019 roku 99. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski po latach zaboru pruskiego.
 • Miasto
  Na fasadzie budynku Urzędu Miasta Torunia 18 stycznia 2019 r. został odsłonięty specjalny, okolicznościowy zegar stulecia z wizerunkiem gen. Józefa Hallera.
 • Unieważnienie przetargu
  Miasto
  W imieniu Prezydenta Miasta Torunia, zastępca prezydenta Andrzej Rakowicz podjął decyzję o unieważnieniu przetargu na prowadzenie miejskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt przy ul. Przybyszewskiego 3.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W związku z ogłoszoną żałobą narodową wiele wydarzeń podczas nadchodzącego weekendu w Toruniu zostało odwołanych lub przełożonych. Odbędą się tylko te, które nie naruszają powagi tych dni.
 • W Dworze Artusa zaplanowano transmisję z pogrzebu
  Miasto
  W sobotę 19 stycznia 2019 roku w Gdańsku odbędzie się pogrzeb zmarłego w poniedziałek Pawła Adamowicza. W uroczystościach weźmie udział delegacja z Torunia, na czele z prezydentem Michałem Zaleskim. Wszystkich, którzy chcieliby wspólnie obejrzeć relację z uroczystości informujemy o transmisji w Dworze Artusa.
 • Lodowiska, baseny, orliki bezpłatnie lub w cenach ulgowych, a także kibicowanie podczas meczów toruńskich drużyn - to niektóre elementy oferty sportowej dla dzieci i młodzieży na ferie zimowe 2019.
 • We wszystkich klasach w szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń zorganizowane zostaną lekcję dotyczące tzw. „mowy nienawiści” i jej wpływowi na kształtowanie postaw dzieci i młodzieży.
 • 18 stycznia 2019 roku torunianie świętują 99. rocznicę powrotu miasta do Rzeczypospolitej. Tego dnia zaplanowano szereg wydarzeń w tym uroczystości wojskowe i odsłonięcie okolicznościowego zegara na frontonie budynku urzędu miasta.
 • Poniżej prezentujemy dane teleadresowe przychodni WOMP w Toruniu, w związku ze zmianami dot. Akademickiej Przychodni Lekarskiej.
 • W trakcie remontu mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego będziemy korzystać z przeprawy tymczasowej - jest decyzja w tej sprawie. Minister Energii podjął decyzję o nieodpłatnym udostępnieniu na rzecz Gminy Miasta Toruń konstrukcji składanego mostu drogowego typu DMS-65 o długości 1722 m wraz z kompletem 74 podpór oraz elementami i sprzętem...
 • Złożenie kwiatów na grobie dra Ottona Steinborna i pod pomnikiem Stefana Łaszewskiego zainaugurowało w piątek 18 stycznia 2019 roku obchody 99. rocznicy powrotu Torunia do Rzeczypospolitej. W programie dnia są jeszcze m.in. uroczystości pod pomnikiem gen. Hallera, na Rynku Staromiejskim i w Dworze Artusa.
 • Podczas 3. sesji w dniu 10 stycznia 2019 roku radni jednomyślnie uchwalili budżet miasta Torunia na rok 2019 i Wieloletnią Prognozę Finansową miasta na lata 2019-2044.
 • 914 osób zapewniło naszemu miastu zwycięstwo w ogólnopolskiej rywalizacji - dzięki "Wielkiej Ściskawie" do Toruniu trafi sprzęt medyczny o wartości 50 tys. zł!