Turystyka w czasie pandemii | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Turystyka w czasie pandemii

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 13 kwietnia 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu Brama Klasztorna oraz ul. św Ducha z lotu ptaka

Rok 2020 był szczególnie trudny dla branży turystycznej. Toruń jako jeden z ważniejszych ośrodków turystycznych w regionie boleśnie odczuł skutki pandemii – w zeszłym roku zaledwie 900 000 osób zdecydowało się odwiedzić gród Mikołaja Kopernika.

Corocznie na zlecenie Urzędu Miasta Torunia Ośrodek Informacji Turystycznej przygotowuje Monitoring Ruchu Turystycznego. Badanie to odbyło się w tym roku już po raz szesnasty. Wyniki raportu za 2020 r. przedstawiono podczas konferencji prasowej online 13 kwietnia 2021 r.

Ruch turystyczny na początku roku 2020 zapowiadał się w Toruniu rekordowo. Pod względem liczby osób nocujących w mieście dwa pierwsze miesiące okazały się najlepsze w historii. Wraz z pojawieniem się pierwszego potwierdzonego przypadku zarażenia wirusem SARS-CoV-2 w Polsce dla krajowej branży turystycznej rozpoczęły się trudne czasy.

- W zeszłym roku informowaliśmy o toruńskim rekordzie turystycznym 2019 r. - szacunkowo nasze miasto odwiedziło wtedy 2,5 miliona gości. Z optymizmem patrzyliśmy na pierwsze miesiące 2020 r., przyszedł jednak marzec, który diametralnie zmienił świat turystykiwspominał prezydent Torunia Michał Zaleski.
                                           
Zeszłoroczny ruch turystyczny był silnie skorelowany z rządowymi obostrzeniami. Zależność tę zauważyć można w szczególności w sierpniu, kiedy liczba turystów z Polski była większa niż w latach poprzednich. Biorąc jednak pod uwagę cały 2020 rok, ogólna liczba rodaków nocujących w naszym mieście spadła o 42%. Kolejne duże zmiany zaszły w turystyce zagranicznej – tutaj spadek wyniósł 80%.

- Toruń stracił i tak relatywnie mniej niż Kraków czy Gdańsk, które straciły niemalże 100% udziału gości zagranicznych. Wpływ na to miało zamknięcie lotniskkomentował Dyrektor Ośrodka Informacji Turystycznej Szymon Wiśniewski. 

Wiele branż związanych bezpośrednio i pośrednio z turystyką ucierpiało podczas pandemii. Największy wpływ w Toruniu, jak i w całej Polsce, epidemia miała na usługi przewodnickie – tu spadek aktywności wyniósł aż 96%.

- Najczarniejszym punktem na mapie ruchu turystycznego w 2020 r. są usługi przewodnickie. Liczbę grup, którą w normalnym roku firmy te obsługiwały w ciągu tygodnia, w ubiegłym roku obsłużyły w ciągu całego rokumówił Dyrektor Ośrodka Informacji Turystycznej Szymon Wiśniewski.

Podczas pandemii ucierpiała także niezwykle istotna część toruńskiego ruchu turystycznego – tzw. turystyka szkolna. Szacuje się, że była to strata na poziomie co najmniej 20 milionów złotych.

Spadkowi uległa także sprzedaż biletów wstępu do atrakcji turystycznych. Najlepiej z tą sytuacją poradziło sobie toruńskie Planetarium – było najchętniej odwiedzanym miejscem w 2020 r.  Na drugim miejscu usytuował się Ogród Zoobotaniczny. Pozostawał on otwarty także w okresie, kiedy inne obiekty turystyczne, z powodu reżimu sanitarnego, były zamknięte. Kolejne miejsca w tym zestawieniu zajęły: Ratusz Staromiejski, Żywe Muzeum Piernika oraz Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” z Centrum Innowacyjnej Edukacji.

Mimo wielu zmian w turystyce lokalnej 2020 r. jedno wydaje się niezmienne – najbardziej rozpoznawalnymi markami Torunia są: pierniki, Kopernik oraz gotyk. Dyrektor Ośrodka Informacji Turystycznej Szymon Wiśniewski podkreślił także, że nasze miasto coraz częściej kojarzone jest z zabytkowymi fortyfikacjami Twierdzy Toruń, ktorego muzeum zostało otwarte w zeszłym roku.

- Mimo wszystkich uciążliwości, które na swoje barki wziąć musiała branża turystyczna, wierzę, że wypracowana przez dziesiątki lat pozycja Torunia jako miasta turystycznego nie przepadnie. Kiedy tylko miną ograniczenia, zapraszam wszystkich do odwiedzenia Torunia – jesteśmy gotowi na Państwa przyjazd! - dodał prezydent Torunia Michał Zaleski.


Konferencja Prezydenta Miasta Torunia 13 kwietnia 2021 r.

DO POBRANIA:

1) Monitoring Ruchu Turystycznego za 2020 r. - raport (pdf)

2) Monitoring Ruchu Turystycznego za 2020 r. - prezentacja (pptx)

Fot. tytułowe: Daniel Pach

Fot. galeria: Małgorzata Litwin


Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Kultura, Miasto
    Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • Zgłoś projekt do Budżetu Obywatelskiego
    Miasto
    17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Mapa pokrycia Torunia planami miejscowymi.
    Miasto
    Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.
  • 21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
  • W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
  • Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
  • Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
  • Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.