Tu otrzymasz wsparcie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Tu otrzymasz wsparcie

Miasto
Data publikacji: 23 lutego 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: dłonie dziecięce ułożone jedna na drugiej

23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. Jeśli zauważamy wśród bliskich niepokojące zachowania, nie wahajmy się skorzystać z pomocy specjalisty.

W listopadzie 2023 roku przy ul. Klonowica 19 Toruńskie Centrum Usług Społecznych otworzyło Centrum Rozwoju i Terapii, gdzie można uzyskać bezpłatną pomoc od specjalistów.

Centrum współpracuje z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. - Jestem przekonana, że będzie to miejsce, w którym będziemy się mogli spotkać z dziećmi, młodzieżą, rodzinami, a także osobami starszymi, które potrzebują wsparcia – że będzie to miejsce, do którego każdy będzie mógł przyjść, otworzyć się i poszukać nadziei – mówiła prof. Marta Białecka podczas otwarcia Centrum Rozwoju i Terapii.

Aktualnie w Centrum istnieje możliwość skorzystania z następujących form wsparcia:

 • psychoterapia indywidualna osób dorosłych w podejściu systemowym,
 • psychoterapia młodzieży (od 12. roku życia) w podejściu systemowym,
 • psychoterapia par i małżeństw w podejściu systemowym,
 • psychoterapia rodzinna w podejściu systemowym,
 • konsultacje i poradnictwo psychologiczne.

Wachlarz dostępnych form pomocy sukcesywnie będzie poszerzany.

Zapisy do specjalistów odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-14:00, pod numerem telefonu 510 491 952.

Centrum Rozwoju i Terapii powstało w ramach realizowanego przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych projektu pilotażowego pn. „Centrum Usług Społecznych w Gminie Miasta Toruń” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Łączna wartość projektu wynosi 2 801 806,00 zł.

>>> Przejdź do strony Centrum Rozwoju i TerapiiW Miejskiej Przychodni Specjalistycznej funkcjonuje Centrum Zdrowia Psychicznego, która oferuje diagnostykę i leczenie chorób psychicznych oraz poradnictwo psychologiczne. Dyżury pełnią zarówno psychologowie, jak i lekarz psychiatra.W ramach poradni leczone są osoby dorosłe. Rejestracja telefoniczna: 56-611-99-00 bądź poprzez email: rejestracja.poradnie@mps.torun.pl (w tytule wiadomości należy podać nazwę poradni).

Z kolei przy ul. Łyskowskiego 15 zlokalizowana jest działająca od 2011 r. Poradnia Psychologiczna, z której mogą korzystać pacjenciu już od 2. roku życia. W poradni zatrudnieni sią trzej psychologowie, którzy udzielają porad psychologicznych oraz porad psychologicznych diagnostycznych - na podstawie skierowania.


 

W toruńskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej wykwalifikowana kadra udziela bezpośredniego wsparcia dzieciom i młodzieży oraz ich bliskim, a także przeprowadza w szkołach zadania profilaktyczne, jak pogadanki, prezentacje, warsztaty. W przypadku zgłoszenia przez dyrektora jednostki oświatowej sytuacji kryzysowej, natychmiast podejmowana jest interwencja psychologa z Poradni.

>>> Przejdź do oferty Poradni Psychologiczno-PedagogicznejToruńskie szkoły dostrzegają problemy uczennic i uczniów, starają się zapewnić im jak najlepsze wsparcie i pomoc, dlatego w toruńskich szkołach zapewnionych zostało 30 dodatkowych etatów dla grupy pedagogów i psychologów, powyżej normatyw ustalany przez Ministerstwo Edukacji dla miasta wielkości Torunia wynosi 160 etatów.


 

W 2024 roku realizowane będzie zadanie z zakresu promocji zdrowia psychicznego, na które z budżetu miasta zostało przeznaczone 50 tys. zł. Trzy organizacje pozarządowe: Fundacja Twarze Depresji, Stowarzyszenie Pozytywnie Mocni, Stowarzyszenie Dobry Start przeprowadzą dziesiątki konsultacji zarówno z młodzieżą, jak i ich rodzicami, warsztatów i spotkań, tak indywidualnych, jak i grupowych. Podczas nich skupią się na emocjach ludzi młodych, ich potrzebach, doradzą, jak pokonywać lęki, jak zadbać o zdrowie psychiczne i przeciwdziałać zachowaniom kryzysowym.

>>> Przejdź do informacji o zadaniu Promocja zdrowia psychicznego


 

Aby przypomnieć mieszkańcom, niezależnie od wieku, o możliwościach uzyskania pomocy i wsparcia i miejscach, dokąd się w tym celu udać, Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia jesienią 2023 r. rozpoczął akcję informacyjną. Plakaty, w tym citylighty, z wykazem placówek oferujących różnorodny zakres pomocy uzależnionej od konkretnych potrzeb i sytuacji, pojawiły się na terenie Torunia, w tym placówkach oświatowych i kulturalnych, obiektach sportowych. Na plakatach i ulotkach znaleźć można pełen wykaz adresów i numerów telefonów, gdzie otrzymać można profesjonalną i anonimową pomoc.

Kliknij, aby powiększyć

 

Fot. Pixabay

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • Miasto
  Państwa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów samorządowych 2024 w Toruniu. Po podliczeniu 100% oddanych głosów znamy już nazwiska osób wybranych do Rady Miasta Torunia na nową kadencję. 21 kwietnia 2024 odbędzie się II tura wyborów Prezydenta Miasta Torunia.
 • Miasto
  Do 30 kwietnia 2024 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2024. Pula...
 • Na zdjęciu: dłoń, która trzyma kartki i wrzuca je do urny wyborczej, obok stoi flaga biało-czerwoa
  Miasto
  Osoby z niepełnosprawnością oraz osoby powyżej 60. roku życia mają możliwość wzięcia udziału w drugiej turze wyborów samorządowych poprzez pełnomocnika.
 • Dwie panie rozmawiające przy stole.
  Miasto
  Rodzice dzieci w wieku szkolnym, zainteresowani funkcjonowaniem nowo budowanej Szkoły Podstawowej nr 12 na ul. Strzałowej, mogą uzyskać informacje bezpośrednio u p. dyrektor szkoły – Barbary Iwanowskiej.
 • Na zdjeciu: trzech zawodników na speedrowerze
  Miasto, Sport
  TSŻ Toruń, mistrzowie Polski w speedrowerze, rozpoczęli zmagania w CS Superlidze. Już 14 kwietnia 2024 r. na rodzimym torze przy ul. Bielańskiej 66 zmierzą się z PKS Victorią Poczesna.
 • Od kilku miesięcy mamy w Toruniu Przystanki Dobrej Energii, teraz przyszedł czas na Skrzynkę Dobrych Słów. Dzięki młodym ludziom z I Liceum Ogólnokształcącego 12 kwietnia 2024 r. na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II pasażerowie komunikacji miejskiej zetkną się z tekstami z pozytywnym przesłaniem.
 • 12 kwietnia 2024 r. na pl. 4 Czerwca otwarta zostanie wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”, która powstała w związku z 80. rocznicą ujawnienia Zbrodni Katyńskiej.
 • O blisko 12 tysięcy metrów kwadratowych wzbogaci w tym roku toruński rynek powierzchni biurowych. Intensywne prace inwestycyjne trwają przy – Platinum Business Center, Szubińskiej 13 oraz Business Park Toruń.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna została wystawiona na sprzedaż przez miasto Toruń. Teren przy Szosie Bydgoskiej 76-80 znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie toruńskiej Motoareny. Przetarg odbędzie się 9 lipca 2024 r. Cena wywoławcza to 2 700 000 zł.
 • Wystarczyło zaledwie kilka ciepłych dni, by zielone torowiska i skwery, które powstały w ramach projektu BiT City II, nabrały wiosennych barw.
 • 21 kwietnia na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się piknik popularnonaukowy w ramach tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
 • Zapraszamy na kolejne spotkanie depozytariuszy tradycji piernikarskich, które odbędzie się 18 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Toruńskiego Piernika, będącym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu (ul. Strumykowa 4).
 • Tegoroczna majówka w toruńskim centrum nauki rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 5 maja 2024 r. W ofercie Młyna Wiedzy znalazły się rodzinne warsztaty oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.