Trwają szczepienia przypominające AKTUALIZACJA | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Trwają szczepienia przypominające AKTUALIZACJA

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 19 września 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Dłonie w jednorazowych rękawiczkach wykonujące zastrzyk w ramię

Od 16 września 2022 r. w punktach szczepień dostępne są szczepionki mRNA o zaktualizowanym składzie dla wariantu Omikron.

Od 23 września 2022 r. Miejska Przychodnia Specjalistyczna rozpoczyna szczepienia preparatem celowanym w wariant Omicron: Comirnaty Original/ Omicron BA.1 (Pfizer BioNTech).

Szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat realizowane będą tylko w CH Plaza w dniu 8 października 2022 r. w godzinach między 9:00 a 13:00.


Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, trwa realizacja szczepień przypominających przeciw COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień. Obecnie szczepienia drugą dawką przypominającą mogą być już wykonywane szczepionką o zaktualizowanym składzie dla wariantu Omikron.

Zgodnie z zaleceniami Europejskiej Agencji Leków (European Medicines Agency, EMA) i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC) szczepionka ta może być stosowana jako dawka przypominająca u osób, które ukończyły 12 rok życia z zachowaniem co najmniej 3 miesięcznego odstępu od szczepienia podstawowego lub podania dawki przypominającej. Przy czym dotychczas wymagany minimalny odstęp podania drugiej dawki przypominającej od pierwszej dawki przypominającej uległ skróceniu z 4 do 3 miesięcy.

Szczepienia drugą dawką przypominającą zaleca się wszystkim osobom, które ukończyły 12 rok życia i otrzymały co najmniej przed 3 miesiącami pierwszą dawkę przypominającą. Priorytetowo powinny się zaszczepić osoby: które ukończyły 60 lat, ukończyły 12 lat z zaburzeniami odporności, ukończyły 12 lat z chorobami przewlekłymi obarczonych ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19 lub pogorszeniem choroby przewlekłej, a także personel medyczny mający bezpośredni kontakt z pacjentami lub materiałem zakaźnym lub narażony na zakażenie wirusem SARS-CoV-2,

W przypadku dostępności różnych preparatów mRNA, jako dawka przypominająca powinna być wybrana szczepionka o zaktualizowanym składzie dla wariantu Omikron, a w razie jej braku w punkcie - szczepionka oryginalna Comirnaty (Pfizer-BioNTech) lub Spikevax (Moderna) w połowie dawki. Preferencje ma preparat, którym zrealizowano szczepienie podstawowe lub pierwszą dawkę przypominającą.

Natomiast w pierwszym szczepieniu przypominającym mogą być wykorzystywane szczepionki zaktualizowane z wariantem Omikron, jak i szczepionki oryginalne mRNA, Nuvaxovid i Szczepionka COVID-19 Vaccine Janssen (Janssen-Cilag International NV). Ozdrowieńcy mogą się zaszczepić po co najmniej 3 miesiącach od infekcji SARS-CoV-2.

Przed podaniem kolejnej dawki szczepionki służby medyczne muszą bezwzględnie potwierdzić aktualny stan zaszczepienia pacjenta. Podanie kolejnej dawki szczepionki mRNA jest możliwe co najmniej 3 miesiące od ostatniego szczepienia, niezależnie od preparatu, którego użyto do pierwszego szczepienia przypominającego.

Osoby uprawnione otrzymają skierowanie na szczepienia przypominające automatycznie przez system z zachowaniem minimum 90-dniowego odstępu od ostatniej dawki. Jeżeli z jakichś powodów takiego e-skierowania nie otrzymamy, a jesteśmy już uprawnieni ze względu na wiek, skierowanie może samodzielnie wystawić lekarz w punkcie szczepień.

Przejdź do informacji na stronie Ministerstwa Zdrowia

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: kolorowe podświetlenia fontanny Cosmopolis nocą, fioletowo-błekitne, na ich tle ciemna sylwetka zapatrzonego dziecka
  Miasto
  W dniu 21 września 2022 roku zostały wyłączone fontanny miejskie. Taka decyzja została podjęta w związku z działaniami oszczędnościowymi miasta.
 • Biznes, Miasto
  Toruń jest gospodarzem konferencji PIKE 2022. To najważniejsze w naszym regionie Europy wydarzenie dot. mediów elektronicznych.
 • Na zdjęciu: poczet sztandarowy UMK stoi przy pomniku Mikołaja Kopernika
  Miasto
  Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz uroczysta inauguracja w auli UMK rozpoczęły w dniu 3 października 2022 r. nowy rok akademicki 2022/2023 w Toruniu.
 • Grafika informująca o głosowaniu w Budżecie Obywatelskim na rok 2023
  Miasto
  3 października 2022 r., minutę przed północą, kończy się głosowanie w Budżecie Obywatelskim na rok 2023. To ostatni moment, żeby oddać swój głos.
 • Logo Ogólnopolskiego Zjazdu Firm Rodzinnych
  Biznes, Miasto
  W dniach 7-8 października 2022 r. w Toruniu odbędzie się 15. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych U-Rodziny.
 • Na zdjeciu: warsztaty - zebrani patrzą na tablicę multimedialną, prowadzący referują
  Biznes, Miasto
  35 osób wzięło udział w warsztatach dotyczących zakładania firm i form opodatkowania. Wydarzenie zorganizowano w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej „2. Piętro”. Na szkolenie zaprosiło Centrum Wsparcia Biznesu wraz z Fundacją „Pogadać po ludzku”.
 • Przy ul. Grudziądzkiej 56 powstał parking, który pomieści 20 aut.
 • Ruszył nabór wniosków o przyznanie stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2023: całorocznych i na I półrocze. Chętni mogą składać dokumenty do 31 października 2022 r.
 • W toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej uczczono 2 października 2022 r. ofiary hitlerowskich czystek wśród ludności dawnego województwa pomorskiego.
 • Bartosz Zmarzlik mistrzem świata, Leon Madsen wicemistrzem, a Maciej Janowski brązowym medalistą Speedway Grand Prix 2022!
 • W Międzynarodowym Dniu Muzyki 1 października 2022 r. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 44. sezon artystyczny.
 • Mateusz Cierniak ze złotem, Jan Kvech ze srebrem, a Jakub Miśkowiak z brązem – tak zakończył się turniej Speedway Grand Prix 2, rozegrany 30 września 2022 r. na Motoarenie.
 • Od 20 lat w Toruniu istnieje Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 30 września 2022 r.
 • Zmarł Edward Pałka, inicjator i wieloletni animator kontaktów Torunia ze słoweńskim Novym mestem.