Trwa przetarg na Bulwar Filadelfijski | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Trwa przetarg na Bulwar Filadelfijski

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 02 lutego 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Widok na Bulwar Filadelfijski w Toruniu w zimowej szacie, fot. Sławomir Kowalski

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę i nowe zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Oferenci mają czas na złożenie dokumentów do 4 marca 2022 r.

Przebudowa i uporządkowanie wiślanego nabrzeża w rejonie starówki to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w Toruniu. Przygotowania do niej trwają od kilku lat. W 2014 r. miasto ogłosiło dwuetapowy konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego. Zwycięski projekt przygotowała pracownia Riegler Riewe Architekci Sp. z o.o. z Katowic, która otrzymała zadanie opracowania dokumentacji techniczno-budowlanej przedsięwzięcia. Wymagało to czasu ze względu na konieczność dokonania licznych uzgodnień – konserwatorskich, środowiskowych, drogowych i wodnych. Prace terenowe miały pierwotnie ruszyć w 2017 r. Realizacja zadania została jednak odsunięta w czasie z uwagi na planowaną w tym rejonie rozbudowę i remont mostu drogowego im. marsz. J. Piłsudskiego. Uznano, że dwie tak duże inwestycje drogowe prowadzone jednocześnie zagrożą płynności ruchu w rejonie Zespołu Staromiejskiego. Na to wszystko  nałożył się wybuch pandemii Covid-19 w 2020 r. i zmniejszone wpływy do budżetu miasta.

Zielone światło dla podjęcia inwestycji dały zbliżające się zakończenie rozbudowy mostu oraz pozyskane przez miasto wsparcie z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład" – w formie promesy na sfinansowanie 88 proc. kosztów (30 mln z 34 mln zł) projektu pn. "Przebudowa ulic i dróg rowerowych w celu zmniejszenia emisji spalin wokół starówki ujętej na liście UNESCO - zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.  

Zadanie obejmuje 2-kilometrowy pas nabrzeża Wisły pomiędzy mostem kolejowym a granicami przystani AZS, ograniczony z jednej strony korytem Wisły, z drugiej linią murów obronnych Zespołu Staromiejskiego i murami wewnętrznego pierścienia XIX-wiecznej Twierdzy Toruń. Koncepcja katowickiej pracowni w niewielkim stopniu ingeruje w dotychczasowy wygląd Bulwaru Filadelfijskiego, akcentując piętrowy układ zieleni z miejscami aktywności i rekreacji mieszkańców na szerokich trawnikach. W kilku miejscach projektanci przewidzieli proste formy architektoniczne na przedłużeniu ulic starówki: schody z terasowymi zjazdami dla niepełnosprawnych, platformy widokowe, plac zabaw, siłownie zewnętrzną oraz zamknięte i otwarte pawilony, które będą mogły być wynajęte pod funkcje gastronomiczne. Realizacja niektórych obiektów już się rozpoczęła w ramach odrębnego zadania.

wizualizacja zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego

Koncepcja zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego zespołu Riegler Riewe Architekci Sp. z o.o. z Katowic

Ogłoszony 21 stycznia 2022 r. przetarg ma wyłonić wykonawcę "części drogowej" przedsięwzięcia. Zadanie obejmuje m.in. przebudowę jezdni, ścieżek rowerowych, chodników i ciągów pieszych, budowę promenady wzdłuż Wisły, przebudowę istniejących sieci technicznych, wzmocnienie skarp, budowę schodów terenowych i zejść do Wisły nr 2, 3 i 4,  a także wykonanie i podłączenie 4 kamer monitoringu miejskiego i 2 punktów WI-FI na wysokości ul. Żeglarskiej i Łaziennej oraz urządzenie zieleni z nawodnieniem na wysokości ul. Św. Ducha. Na realizacje tych prac wykonawca wyłoniony w przetargu będzie miał 13 miesięcy od daty podpisania umowy.

Ofertę należy złożyć elektronicznie w terminie do dnia 4 marca  2022 r. do godz. 10:00. 

Przejdź do strony przetargu

 Na zdjęciu tytułowym: Widok na Bulwar Filadelfijski w Toruniu w zimowej szacie, fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: nieruchomość przy drodze Trzeposkiej, stary zniszczony budynek, wokół białe nowe bloki
  Biznes, Miasto
  O 300% przebito cenę wywoławczą w przetargu na sprzedaż nieruchomości na Jakubskim Przedmieściu w Toruniu. Działka pod zabudowę wielorodzinną i usługi została wylicytowana za 20 050 000 zł. Cena wywoławcza wynosiła 5 000 000 zł.
 • Miasto
  20 lutego 2024 r. władze samorządowe Torunia spotkały się w Collegium Maximum z władzami rektorskimi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tematem rozmów była szeroko pojęta współpraca miasta z uczelnią i społecznością uniwersytecką.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy, Торунь для України
  24 lutego 2024 r. w Toruniu odbędzie się Maraton Solidarności "Flaga życia" upamiętniający drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz dziesiątą rocznicę agresji zbrojnej na terytorium Ukrainy.
 • Grafika przedstawia teren pod usługi przy ul. Grudziądzkiej
  Biznes, Miasto
  Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • W Toruniu rozpoczynają się hokejowe Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów, w których udział weźmie 8 zespołów z całej Polski.
 • Pokaz z elementami ognia, warsztaty, wystawy, koncerty i wykłady naukowców - tymi wydarzeniami podsumowaliśmy niezwykły Rok Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zakończenie świętowania jubileuszu 550. rocznicy urodzin wybitnego polskiego astronoma było nie tylko okazją do wspólnego spędzenia czasu, ale także edukacyjnym wydarzeniem, podczas którego...
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowuje kolejne warsztaty z cyklu „Wsparcie na starcie”, które odbędą się 5 marca 2024 r. o godz. 14:00 w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2. Piętro przy ul. Konopnickiej 13.
 • 20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Msza pogrzebowa śp. Krzysztofa Żabińskiego została odprawiona 19 lutego 2024 r. w Katedrze św. Janów. Uczestniczyli w niej m.in. były premier RP Jan Krzysztof Bielecki, były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz, europoseł Janusz Lewandowski i prezydent Torunia Michał Zaleski. Po zakończeniu Eucharystii kondukt pogrzebowy przeszedł na...
 • Podczas tegorocznego Święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (19 lutego 2024 r.) nadano wybitnemu urologowi - prof. Jerzemu Bogdanowi Gajewskiemu tytuł doktora honoris causa UMK. Laureatką międzynarodowej Nagrody Naukowej "Ratio et Spes" została w tym roku prof. Chantal Delsol. Ponadto przyznano szereg innych ważnych odznaczeń, medali i wyróżnień...
 • Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Torunia w poniedziałek 19 lutego 2024 r. od godz. 10:00 zostało odwołane pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Gminy Miasta Toruń.