www.torun.pl

Tramwajowy konkurs fotograficzny

Miasto, MZK
Data publikacji: 25 stycznia 2019
Autor: Sylwia Derengowska

Lubisz robić zdjęcia i publikować je na Facebooku? Weź udział w naszym konkursie fotograficznym z okazji 120 rocznicy uruchomienia w Toruniu tramwaju elektrycznego i pokaż, jak podróżujesz tym środkiem transportu. Do wygrania bezprzewodowe słuchawki.

1 lutego 1899 roku mija 120 lat, odkąd na ulice Torunia wyjechały pierwsze elektryczne tramwaje. Z tej okazji organizujemy konkurs na Facebooku.

Aby wziąć udział w zabawie, należy zamieścić zdjęcie w komentarzu pod postem konkursowym, znajdującym się na profilu MZK w Toruniu Sp. z o. o. na Facebooku. Na fotografii należy uwiecznić swoją podróż toruńskim tramwajem. Pamiętajcie, liczy się kreatywność!

Na odpowiedzi czekamy do 1 lutego 2019 roku. Ogłoszenie wyników 15 lutego br. na profilu MZK w Toruniu Sp. z o.o. na Facebooku.

Do pobrania:

Konkurs realizowany jest w ramach promocji projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II”, współfinansowanego ze środków z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020

Warto przypomnieć, że pierwsze tramwaje konne pojawiły się na ulicach Torunia 16 maja 1891 roku. Kursowały na trasie Bydgoskie Przedmieście - Dworzec Toruń Miasto. Zajezdnię tramwajową, mieszczącą się do dziś przy ul. Sienkiewicza, wyposażono wówczas w warsztaty do konserwacji i remontu wozów oraz w stajnie dla koni.

Po kilku latach pierwsza linia tramwajowa została zelektryfikowana. Już pod koniec września 1898 roku w „Gazecie Toruńskiej” ukazała się informacja: „Wozy do tramwaju elektrycznego przybyły koleją nadwiślańską. Będzie ich dziewięć, w każdym znajduje się przyrząd do wrzucania pieniędzy, gdyż od jadących nie będzie odbierał pieniędzy konduktor, tylko zapłacą sami”.

Kilka miesięcy później, 1 lutego 1899 roku, na trasę Bydgoskie Przedmieście – Dworzec Toruń Miasto, wyjechał pierwszy tramwaj elektryczny. Jego trasa biegła obecnymi ulicami: Bydgoska, Chopina, pl. Rapackiego, Kopernika, św. Ducha, Rynek Staromiejski, Szeroka, Królowej Jadwigi, Rynek Nowomiejski, św. Jakuba, pl. św. Katarzyny, Dworzec Toruń Miasto. Od czasu elektryfikacji sieci tramwajowej sukcesywnie zwiększano liczbę linii kursujących po mieście. W 1899 roku została uruchomiona linia nr 2 łącząca centrum Torunia z będącą wówczas podmiejską wsią, a od 1906 roku dzielnicą Mokre. W 1903 roku wybudowano pętlę uliczną okalającą sporą część Bydgoskiego Przedmieścia, w cztery lata później uruchomiono linię nr 3, która połączyła Rynek Staromiejski z Chełmińskim Przedmieściem.

Od tego czasu sporo się zmieniło. Obecnie toruński system komunikacji tramwajowej składa się z siedmiu linii, w tym dwóch linii nocnych. W sezonie wiosna/lato na trasie tramwaju linii nr 1 kursuje tramwaj turystyczny, który jest wynajmowany także na przejazdy wycieczkowe i okolicznościowe. Całkowita długość eksploatowanych linii tramwajowych wynosi 71,5 km. Już niedługo przystąpimy do budowy kolejnej linii – do tzw. osiedla Jar.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Piękna pogoda, a do tego Szekspir na ulicach, porywające, pełne pasji Dni Tanga, YouTube na deskach Teatru im. Wilama Horzycy, historia toruńskiego sportu poznawana na rowerze - tych i wielu innych atrakcji nie można przeoczyć w ten weekend w Toruniu.
 • Miasto
  Toruńską starówkę w charakterystycznym stylu gry Minecraft przygotowali fani tej komputerowej zabawy, jednej z najpopularniejszych gier na świecie.
 • Miasto, Sport
  W sobotę 20 lipca 2019 r. na toruńskiej Motoarenie odbędą się kolejne, wyjątkowe zawody żużlowe - European 125cc Youth Track Racing Cup.
 • Miasto
  Prezydent Torunia Michał Zaleski docenił pracę trzydziestu sześciu urzędników. 18 lipca 2019 r. wręczył im awanse stanowiskowe.
 • Miasto
  19 lipca 2019 roku stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oficjalnie rozpoczęli obóz w Toruniu. Tysiąc osób spędzi w grodzie Kopernika 10 dni. Przygotowano dla nich szereg atrakcji.
 • Miasto, MZK
  Prace budowlane na Wałach gen. Sikorskiego nabierają tempa. Na budowę zwożone są płyty podtorowe. Ich układanie rozpocznie się w przyszłym tygodniu.
 • Ostatni dzień lipca będzie zarazem pierwszym dniem, kiedy torunianie będą mogli wsiąść na rowery miejskie. Na toruńskich ulicach pojawiły się już stacje, z których będzie można wypożyczać rowery. Od kilku tygodni działa strona www.torvelo.pl, gdzie można się zalogować i zapoznać z regulaminem wypożyczania jednośladów.
 • 19 lipca 2019 r. zostały wypłacone pierwsze świadczenia 500+ i 300+ dla osób, które złożyły wnioski 1 lipca 2019 roku.
 • 27 lipca 2019 roku, o godz. 9:00 odbędzie XVIII toruński Top-Cross Maraton. Jest to jeden z nielicznych maratonów, podczas którego nie ma limitu czasu a każdy uczestnik jest klasyfikowany według przebiegniętego dystansu.
 • Rozpoczęła się 16. edycja festiwalu Song of Songs. Koncerty odbywają się w dniach 19-20 lipca 2019 r. na scenie plenerowej przy CKK Jordanki.
 • Na węźle przesiadkowym w al. św. Jana Pawła II powstanie pierwszy w Toruniu „zielony przystanek”. Takie rozwiązanie nie tylko uprzyjemni oczekiwanie pasażerom i da im jeszcze większą ochronę przed słońcem, ale także wpłynie na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
 • Przy przebudowie okolic pl. Rapackiego budowlańcy trafiają na wiele ciekawych reliktów archeologicznych. Zdarza się, że odkrycia zaskakują nawet archeologów. Prace prowadzone są pod nadzorem archeologów z Muzeum Okręgowego w Toruniu. Obecnie prace  toczą się na Wałach gen. Sikorskiego oraz ul. Chopina.  Niemal od pierwszego dnia robót pod ziemią...
 • Rada Miasta Torunia na najbliższej sesji zajmie się regulaminem określającym wysokość oraz warunki przyznawania niektórych składników wynagrodzenia dla nauczycieli toruńskich placówek oświatowych.
 • W naborze uzupełniającym do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych uczniowie mają do dyspozycji 885 miejsc, czyli o 118 miejsc więcej niż osób niezakwalifikowanych w I etapie rekrutacji.