www.torun.pl

Tramwajowy konkurs fotograficzny

Miasto, MZK
Data publikacji: 25 stycznia 2019
Autor: Sylwia Derengowska

Lubisz robić zdjęcia i publikować je na Facebooku? Weź udział w naszym konkursie fotograficznym z okazji 120 rocznicy uruchomienia w Toruniu tramwaju elektrycznego i pokaż, jak podróżujesz tym środkiem transportu. Do wygrania bezprzewodowe słuchawki.

1 lutego 1899 roku mija 120 lat, odkąd na ulice Torunia wyjechały pierwsze elektryczne tramwaje. Z tej okazji organizujemy konkurs na Facebooku.

Aby wziąć udział w zabawie, należy zamieścić zdjęcie w komentarzu pod postem konkursowym, znajdującym się na profilu MZK w Toruniu Sp. z o. o. na Facebooku. Na fotografii należy uwiecznić swoją podróż toruńskim tramwajem. Pamiętajcie, liczy się kreatywność!

Na odpowiedzi czekamy do 1 lutego 2019 roku. Ogłoszenie wyników 15 lutego br. na profilu MZK w Toruniu Sp. z o.o. na Facebooku.

Do pobrania:

Konkurs realizowany jest w ramach promocji projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II”, współfinansowanego ze środków z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020

Warto przypomnieć, że pierwsze tramwaje konne pojawiły się na ulicach Torunia 16 maja 1891 roku. Kursowały na trasie Bydgoskie Przedmieście - Dworzec Toruń Miasto. Zajezdnię tramwajową, mieszczącą się do dziś przy ul. Sienkiewicza, wyposażono wówczas w warsztaty do konserwacji i remontu wozów oraz w stajnie dla koni.

Po kilku latach pierwsza linia tramwajowa została zelektryfikowana. Już pod koniec września 1898 roku w „Gazecie Toruńskiej” ukazała się informacja: „Wozy do tramwaju elektrycznego przybyły koleją nadwiślańską. Będzie ich dziewięć, w każdym znajduje się przyrząd do wrzucania pieniędzy, gdyż od jadących nie będzie odbierał pieniędzy konduktor, tylko zapłacą sami”.

Kilka miesięcy później, 1 lutego 1899 roku, na trasę Bydgoskie Przedmieście – Dworzec Toruń Miasto, wyjechał pierwszy tramwaj elektryczny. Jego trasa biegła obecnymi ulicami: Bydgoska, Chopina, pl. Rapackiego, Kopernika, św. Ducha, Rynek Staromiejski, Szeroka, Królowej Jadwigi, Rynek Nowomiejski, św. Jakuba, pl. św. Katarzyny, Dworzec Toruń Miasto. Od czasu elektryfikacji sieci tramwajowej sukcesywnie zwiększano liczbę linii kursujących po mieście. W 1899 roku została uruchomiona linia nr 2 łącząca centrum Torunia z będącą wówczas podmiejską wsią, a od 1906 roku dzielnicą Mokre. W 1903 roku wybudowano pętlę uliczną okalającą sporą część Bydgoskiego Przedmieścia, w cztery lata później uruchomiono linię nr 3, która połączyła Rynek Staromiejski z Chełmińskim Przedmieściem.

Od tego czasu sporo się zmieniło. Obecnie toruński system komunikacji tramwajowej składa się z siedmiu linii, w tym dwóch linii nocnych. W sezonie wiosna/lato na trasie tramwaju linii nr 1 kursuje tramwaj turystyczny, który jest wynajmowany także na przejazdy wycieczkowe i okolicznościowe. Całkowita długość eksploatowanych linii tramwajowych wynosi 71,5 km. Już niedługo przystąpimy do budowy kolejnej linii – do tzw. osiedla Jar.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Pomimo trwającego strajku nauczycieli, uczniom klas maturalnych w toruńskich szkołach wystawiono oceny, po przerwie wielkanocnej zaplanowano posiedzenia rad klasyfikacyjnych.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty znanych polskich gwiazd na Rynku Staromiejskim, kolejna edycja Święta Tańca, wiosenny cykl koncertów pod nazwą Muzyka poważna na leżakach, a także liczne spektakle, spotkania, warsztaty, a także uroczystości państwowe – do toruńskiej Majówki pozostało niewiele czasu, warto więc zobaczyć jakie wydarzenia i atrakcje czekają nas w dniach 27...
 • Miasto
  Według prognoz, Wielkanoc będzie pogodna i słoneczna. Warto zatem znaleźć czas na spacer, np. w Ogrodzie Zoobotanicznym, który przygotował wiele świątecznych niespodzianek. W Wielki Piątek zaś w nastrój zadumy wprowadzi ostatni z koncertów wielkotygodniowych, odbywający się w zabytkowym wnętrzu kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
 • Inwestycje, Miasto, MZK
  Mamy zielone światło dla rozpoczęcia robót budowlanych dla pierwszego etapu prac w rejonie pl. Rapackiego. 17 kwietnia 2019 r. wykonawca uzyskał Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (tzw. ZRID) dla robót na ul. Chopina i Wały gen. Sikorskiego.
 • Miasto, Sport
  16 kwietnia 2019 r. w Przystani Toruń odbyło się drugie posiedzenie Rady Sportu kadencji 2019-2023.
 • Miasto
  17 kwietnia 2019 r. w toruńskim ratuszu spotkali się menedżerowie centrów miast z Torunia, Gdańska, Bydgoszczy, Lublina i Łodzi, czyli z miast, które zdecydowały się na wdrożenie idei town centre management (TCM).
 • Siódme miejsce i lekki niedosyt – to bilans występu drużyny Toruń Curling Team w finałach Mistrzostw Polski, które w miniony weekend odbyły się w Łodzi.
 • 17 kwietnia 2019 r., dziesiątego dnia strajku, strajkuje 1067 nauczycieli z toruńskich szkół.
 • Na dworcu kolejowym Toruń Główny odbyły się XXVI Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Udział w nich wzięło 7 zespołów ze szkół toruńskich i zespół z LO w Lipnie.
 • Miejski Zarząd Dróg przypomina kierowcom, że od najbliższego piątku 29 marca 2019 r. ulica Legionów na odcinku od ul. Grudziądzkiej do ul. Odrodzenia będzie objęta Strefą Płatnego Parkowania (Podstrefa B).
 • Międzynarodowy zlot skautek i skautów InterCamp w 2022 roku odbędzie się w Toruniu. List intencyjny w tej sprawie został podpisany 16 kwietnia 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. InterCamp jest organizowany od 1967 roku. Młodzi harecerze w wieku 11-17 lat oraz dorośli instruktorzy spotykają się w weekend, w którym przypadają Zielone...
 • W Toruniu goszczą Ambasador Gruzji w Polsce Ilia Darchiashvili oraz wicegubernator regionu Imeretia Ioseb Khakhaleishvili. 17 kwietnia 2019 r. złożyli wizytę w urzędzie miasta.
 • Na tematy atutów gospodarczych, możliwości inwestycyjnych i o sektorze turystycznym Tunezji rozmawiano w ramach „Dnia promocji gospodarki i turystyki tunezyjskiej”.
 • W Toruniu przy ul. Warszawskiej 4 mieści się Konsulat Honorowy Tunezji. Jego otwarcie nastąpiło 16 kwietnia 2019 roku.