Tramwajem w zielone | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Tramwajem w zielone

Eko, Inwestycje
Data publikacji: 06 lipca 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Robotnik sadzi dzwonki karpackie przy Szosie Chełmińskiej

Trwają nasadzenia zieleni wzdłuż nowej linii tramwajowej na północ Torunia. W pasach wzdłuż jezdni, chodników i dróg rowerowych sadzone są krzewy i byliny, a tam gdzie to możliwe, także drzewa.

Nowa linia tramwajowa będzie przebiegała z centrum Szosą Chełmińską, ul. Długą, Legionów, Polną, Ugory i Watzenrodego aż do nowej pętli, która powstaje przy ul. Heweliusza. Zakres inwestycji, realizowanej przez Miejski Zakład Komunikacji, był bardzo rozległy. Obejmował nie tylko budowę samego torowiska, ale także przebudowę układu drogowego oraz powstanie fragmentu Trasy Staromostowej, czyli alei 700-lecia Torunia.

Wzdłuż nowej linii tramwajowej powstało 27 platform przystankowych, z czego 14 będzie miało formę obsadzonych pnączami zielonych przystanków, m.in. przy Szosie Chełmińskiej – przy targowisku i skrzyżowaniach z ul. Bema, Trasą Raczkiewicza, ul. Żwirki i Wigury oraz Długą i Mohna. Z 13 tys. m toru pojedynczego torowiska, ponad 5 tys. m zaplanowano w technologii zielonej – przestrzenie między torami obsadzone zostaną trawą lub rozchodnikiem.
Krzewa i byliny przewidziano m.in. na skrzyżowaniach Szosy Chełmińskiej z Trasą Prezydenta Raczkiewicza i z ul. Długą, skrzyżowaniu Polnej i Ugorów oraz na rondach Czadcy i Strobanda. Na nowo został urządzony skwer przy Cinema City i przy al. 700-lecia Torunia, gdzie powstała wielobarwna kompozycja bylin takich, jak: berberysy, rozchodniki, budleje, dzwonki karpackie i lawenda. Zieleń pojawi się też w rejonie parkingu przy ul. Małachowskiego i na skrzyżowaniach z ul. Watzenrodego.

Łącznie wzdłuż nowej linii tramwajowej posadzone będą dziesiątki tysięcy sadzonek gatunków przystosowanych do warunków miejskich, jak: rozplenica japońska, berberys Red Carpet, berberys Atropurpurea, tawuła Golden Princes, kostrzewa sina, jałowiec płożący, wrzos pospolity, budleja i inne. Zaplanowano też posadzenie około 150 drzew, w tym m.in. dęby szypułkowe i sosny.

Na ul. Watzenrodego, zgodnie z decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, pozostawiono bezdrzewny pas jako korytarz dla nietoperzy przemieszczających się tamtędy z okolicznych lasów. W zamian w tym rejonie nie zabraknie łąk kwietnych, utrzymujących wilgoć i przyjaznych dla owadów, ptaków i małych ssaków.

Fot. Sławomir KowalskiZobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Balonowy spektakl nad stadionem miejskim
  Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Maturzystka na 100%
  Miasto
  Agnieszka Peret, absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, jedną z dwóch toruńskich laureatek konkursu "Matura na 100 procent". Spotkał się z nią Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie bez przyczyny fundacja, która organizuje wyłonienie najlepszych spośród najlepszych maturzystek i maturzystów nazywa się zawsze warto. Bo...
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...