Tramwajem w lepszym standardzie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Tramwajem w lepszym standardzie

Drogi, Inwestycje, Miasto, MZK
Data publikacji: 28 listopada 2013
Autor: Sylwia Derengowska

Węzeł przesiadkowy przy Dworku Toruń Miasto i nowe torowisko do al. Solidarności, platformy przystankowe i zmodernizowana sygnalizacja świetlna – w Toruniu ciąg dalszy prac przy rozbudowie sieci tramwajowej. 28 listopada 2013 r. miasto podpisało umowy na ich wykonanie z firmą Budimex.

Całe zadanie składa się z dwóch części. Jedna to dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Projektu BiT City budowa węzła przesiadkowego na pl. 18-go Stycznia przy Dworcu Toruń Miasto i kompleksowa przebudowa torowiska do al. Solidarności Druga część dotyczy tworzenia systemu zarządzania ruchem w ramach projektu „Rozwój sieci komunikacji tramwajowej w Toruniu w latach 2007 - 2013”.

- Są to kolejne dwa zadania, dzięki którym w Toruniu wzrośnie jakość podróżowania tramwajami. Mają także na celu zintegrowanie komunikacji tramwajowej z innymi środkami transportu mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Ze strony miasta umowy podpisali prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji Janusz Szymański i wiceprezes tej spółki Piotr Rama, a ze strony wykonawcy - Prezes Budimexu Budownictwo Sp. z o.o. Dariusz Blocher.

- Inwestycje muszą być sprawnie realizowane, gdyż ich zakończenie zbiega się z końcem obecnego okresu programowaniamówił po podpisaniu umowy Janusz Szymański.

- Termin wykonania jest rzeczywiście krótki, ale jesteśmy bogatsi o doświadczenie z prac w Toruniu i zrobimy wszystko, by zdążyć w terminiedodaje Dariusz Blocher.

Celem budowy węzła przesiadkowego przy Dworcu Toruń Miasto jest stworzenie pasażerom możliwości bezkolizyjnej przesiadki z środków komunikacji publicznej, w tym przede wszystkim tramwajów, na komunikację kolejową i odwrotnie.

 Przy placu 18-go Stycznia chodniki zyskają nową nawierzchnię, zamontowane zostaną stylizowane latarnie, powstanie oczko wodne i ścieżki rowerowe oraz wiata do parkowania rowerów. Ścieżki będą się łączyć z już istniejącymi, a także planowanymi  w przyszłości trasami dla jednośladów.  Całość ma nawiązywać wyglądem do stanu z XIX wieku. Jak na węzeł przesiadkowy przystało, zostaną zachowane miejsca postojowe dla autobusów i taksówek, co zapewni integrację różnych form transportu z komunikacją kolejową. Plac zostanie połączony z ul. Traugutta za pomocą kładki i nowego chodnika. Na Traugutta zostanie tez przebudowane torowisko. Węzeł przesiadkowy będzie monitorowany i wyposażony w system  dynamicznej informacji pasażerskiej o ruchu tramwajów i pociągów.

Od węzła przesiadkowego przed dworcem do al. Solidarności zostanie zmodernizowane torowisko. Poprawi to dostępność komunikacyjną Zespołu Staromiejskiego wpisanego na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Torowisko będzie zbudowane tak, by hałas był znacznie mniejszy niż obecnie. Przy okazji zostanie także zmodernizowany peron przy skrzyżowaniu ul. Wałów gen. Sikorskiego z al. Solidarnością oraz sieć trakcyjna. Słupy trakcyjno-oświetleniowe zostaną wymienione na stylizowane na historyczne. Przy okazji prac modernizację przejdą też podziemne sieci i nawierzchnia przyległych do torowiska ulic i chodników.

Ta część prac będzie kosztowała 52,6 mln zł. Zakończy się jesienią 2015 r.

Druga umowa, dotycząca budowy systemu zarządzania ruchem, opiewa na ponad 2 mln zł. Dotyczy przebudowy pl. św. Katarzyny z wyniesieniem poziomu jezdni w celu zapewnienia platform przystankowych i modernizacji sygnalizacji świetlnej,  modernizacji sygnalizacji na pl. 18-go Stycznia i zainstalowania kabla spinającego sygnalizacje świetlne w ul. Warszawskiej, Szumana i Wałach gen Sikorskiego. Tu prace zakończą się 30 maja 2015 r.

Pierwsza umowa jest finansowana przez MZK z emisji obligacji, a druga – z budżetu miasta.

Prezentacja nt. integracji systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu - BiT- City

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.