www.torun.pl

Torvelo na start - co warto wiedzieć?

Drogi, Eko, Miasto
Data publikacji: 19 lipca 2019
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

Ostatni dzień lipca będzie zarazem pierwszym dniem, kiedy torunianie będą mogli wsiąść na rowery miejskie. Na toruńskich ulicach pojawiły się już stacje, z których będzie można wypożyczać rowery. Od kilku tygodni działa strona www.torvelo.pl, gdzie można się zalogować i zapoznać z regulaminem wypożyczania jednośladów. 

W 2019 roku z torvelo będzie można korzystać aż do 23 grudnia. Rowery będzie można wypożyczać z 40 stacji – do dyspozycji torunian i turystów będzie 400 jednośladów. A już we wrześniu dołączy do nich 10 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym.

W przededniu startu torvelo na ulicach Torunia zebraliśmy najważniejsze informacje na temat jego funkcjonowania. Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat roweru miejskiego.

 1. Ile rowerów trafi na ulice Torunia?

W Toruniu do końca lipca po obu stronach Wisły – stanie 40 stacji oraz 400 rowerów, Dodatkowe 10 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym, czyli tzw. elektryków 5. generacji, pojawi się we wrześniu. Wszystkie rowery będą wyposażone w GPS!

 1. Przez ile miesięcy w roku będzie można korzystać z torvelo?

W 2019 roku pojedziemy torvelo od końca lipca do 23 grudnia. W kolejnych latach 2020, 2021 oraz 2022 - od 14 lutego do 23 grudnia.

 1. Ile będzie kosztować wypożyczenie roweru klasycznego?

Na początek trzeba uiścić jednorazową zwrotną opłatę inicjalną w wysokości 10 zł. Pierwsze 20 minut jazdy jest bezpłatne. Godzina jazdy będzie kosztować 1 zł, 61-120 minut – 3 zł, 121-180 minut – 5 zł. Każda następna godzina to koszt 7 zł, przy czym maksymalny czas wypożyczenia roweru to 12 godzin. Wprowadzona zostanie także taryfa turystyczna – jednorazowy bezzwrotny abonament to 15 zł. Maksymalny czas wypożyczenia roweru, korzystając z tej taryfy, to 24 godziny.

 1. W jaki sposób dokonuje się opłaty za korzystanie z roweru?

Należy skorzystać z szybkich płatności internetowych, aplikacji mobilnej za pośrednictwem dobrze znanego PayU (w tym blik) oraz karty kredytowej.

 1. Co się stanie z niewykorzystanymi środkami ?

Użytkownik może w każdym momencie wystąpić z systemu. W formularzu rezygnacji wskazuje nr rachunku bankowego, na który operator BikeU zwraca w ciągu maksymalnie 30 dni (zgodnie z regulaminem, zgodnie z deklaracją Operatora BikeU w praktyce jest to zazwyczaj 14dni) kaucję zwrotną w wysokości 10 zł, pomniejszoną o środki wykorzystane na poczet ewentualnych płatnych wypożyczeń.

 1. Co trzeba zrobić, żeby móc skorzystać z torvelo?

Należy zarejestrować się do systemu. Wtedy otrzymamy pin i 5-cyfrowy login. Kolejnym krokiem jest doładowanie przez użytkownika za pomocą PayU kaucji zwrotnej w wysokości 10 zł  i konto jest aktywne. Wszystko razem nie powinno zająć więcej niż 2 minuty.

 1. Jak wypożyczyć rower?

Kiedy chcemy wypożyczyć rower bezpośrednio ze stacji, potrzebny jest 5-cyfrowy login oraz czterocyfrowy PIN, następnie wybieramy nr zamka, z którego chcemy uwolnić rower. Od tego czasu mamy 20 sekund, aby podejść do właściwego zamka, nacisnąć  przycisk i zwolnić rower. W przypadku zwrotu, wystarczy wpiąć rower do dowolnego zamka oraz sprawdzić, czy rower został zablokowany, pociągając lekko za kierownicę.

Chcąc wypożyczyć rower poprzez aplikację mobilną freebike dla rowerów elektrycznych oraz klasycznych – należy wybierać system rowerowy torvelo.

 1. Co zrobić, kiedy wystąpi jakiś problem z wypożyczeniem pojazdu?

Nie naprawiamy samodzielnie rowerów! W przypadku jakiegokolwiek problemu pomocą służy dwujęzyczne PL/EN całodobowe Centrum Wsparcia Użytkownika.

Kontakt telefoniczny: 56 64 17 990 lub mailowy (w przypadku konieczności wysłania zdjęcia lub reklamacji) na adres: bok@torvelo.pl.

 1. Czy Torvelo może wypożyczyć dziecko?

Tak, regulamin przewiduje taką możliwość dla dzieci już od 13. roku życia. Wymagane jest podpisane i wysłane do nas oświadczenie tzw. zgoda rodzica, które dostępne będzie do pobrania ze strony www.torvelo.pl.

 1. Jakie perspektywy rozwoju Torvelo?

Na oficjalnym profilu FB https://www.facebook.com/RowerMiastaTorun Operator zbiera opinie użytkowników o oczekiwaniach w zakresie rozwoju systemu.

 

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  Duńczyk Leon Madsen wygrał 4 lipca 2020 r. w Toruniu pierwszą rundę zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Najlepszy z Polaków był Bartosz Smektała, który zajął czwarte miejsce.
 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.