www.torun.pl

Torvelo na start - co warto wiedzieć?

Drogi, Miasto
Data publikacji: 19 lipca 2019
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

Ostatni dzień lipca będzie zarazem pierwszym dniem, kiedy torunianie będą mogli wsiąść na rowery miejskie. Na toruńskich ulicach pojawiły się już stacje, z których będzie można wypożyczać rowery. Od kilku tygodni działa strona www.torvelo.pl, gdzie można się zalogować i zapoznać z regulaminem wypożyczania jednośladów. 

W 2019 roku z torvelo będzie można korzystać aż do 23 grudnia. Rowery będzie można wypożyczać z 40 stacji – do dyspozycji torunian i turystów będzie 400 jednośladów. A już we wrześniu dołączy do nich 10 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym.

W przededniu startu torvelo na ulicach Torunia zebraliśmy najważniejsze informacje na temat jego funkcjonowania. Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat roweru miejskiego.

 1. Ile rowerów trafi na ulice Torunia?

W Toruniu do końca lipca po obu stronach Wisły – stanie 40 stacji oraz 400 rowerów, Dodatkowe 10 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym, czyli tzw. elektryków 5. generacji, pojawi się we wrześniu. Wszystkie rowery będą wyposażone w GPS!

 1. Przez ile miesięcy w roku będzie można korzystać z torvelo?

W 2019 roku pojedziemy torvelo od końca lipca do 23 grudnia. W kolejnych latach 2020, 2021 oraz 2022 - od 14 lutego do 23 grudnia.

 1. Ile będzie kosztować wypożyczenie roweru klasycznego?

Na początek trzeba uiścić jednorazową zwrotną opłatę inicjalną w wysokości 10 zł. Pierwsze 20 minut jazdy jest bezpłatne. Godzina jazdy będzie kosztować 1 zł, 61-120 minut – 3 zł, 121-180 minut – 5 zł. Każda następna godzina to koszt 7 zł, przy czym maksymalny czas wypożyczenia roweru to 12 godzin. Wprowadzona zostanie także taryfa turystyczna – jednorazowy bezzwrotny abonament to 15 zł. Maksymalny czas wypożyczenia roweru, korzystając z tej taryfy, to 24 godziny.

 1. W jaki sposób dokonuje się opłaty za korzystanie z roweru?

Należy skorzystać z szybkich płatności internetowych, aplikacji mobilnej za pośrednictwem dobrze znanego PayU (w tym blik) oraz karty kredytowej.

 1. Co się stanie z niewykorzystanymi środkami ?

Użytkownik może w każdym momencie wystąpić z systemu. W formularzu rezygnacji wskazuje nr rachunku bankowego, na który operator BikeU zwraca w ciągu maksymalnie 30 dni (zgodnie z regulaminem, zgodnie z deklaracją Operatora BikeU w praktyce jest to zazwyczaj 14dni) kaucję zwrotną w wysokości 10 zł, pomniejszoną o środki wykorzystane na poczet ewentualnych płatnych wypożyczeń.

 1. Co trzeba zrobić, żeby móc skorzystać z torvelo?

Należy zarejestrować się do systemu. Wtedy otrzymamy pin i 5-cyfrowy login. Kolejnym krokiem jest doładowanie przez użytkownika za pomocą PayU kaucji zwrotnej w wysokości 10 zł  i konto jest aktywne. Wszystko razem nie powinno zająć więcej niż 2 minuty.

 1. Jak wypożyczyć rower?

Kiedy chcemy wypożyczyć rower bezpośrednio ze stacji, potrzebny jest 5-cyfrowy login oraz czterocyfrowy PIN, następnie wybieramy nr zamka, z którego chcemy uwolnić rower. Od tego czasu mamy 20 sekund, aby podejść do właściwego zamka, nacisnąć  przycisk i zwolnić rower. W przypadku zwrotu, wystarczy wpiąć rower do dowolnego zamka oraz sprawdzić, czy rower został zablokowany, pociągając lekko za kierownicę.

Chcąc wypożyczyć rower poprzez aplikację mobilną freebike dla rowerów elektrycznych oraz klasycznych – należy wybierać system rowerowy torvelo.

 1. Co zrobić, kiedy wystąpi jakiś problem z wypożyczeniem pojazdu?

Nie naprawiamy samodzielnie rowerów! W przypadku jakiegokolwiek problemu pomocą służy dwujęzyczne PL/EN całodobowe Centrum Wsparcia Użytkownika.

Kontakt telefoniczny: 56 64 17 990 lub mailowy (w przypadku konieczności wysłania zdjęcia lub reklamacji) na adres: bok@torvelo.pl.

 1. Czy Torvelo może wypożyczyć dziecko?

Tak, regulamin przewiduje taką możliwość dla dzieci już od 13. roku życia. Wymagane jest podpisane i wysłane do nas oświadczenie tzw. zgoda rodzica, które dostępne będzie do pobrania ze strony www.torvelo.pl.

 1. Jakie perspektywy rozwoju Torvelo?

Na oficjalnym profilu FB https://www.facebook.com/RowerMiastaTorun Operator zbiera opinie użytkowników o oczekiwaniach w zakresie rozwoju systemu.

 

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Tofifest, Bach w Dworze Artusa, Nohavica na Jordankach, Podgórskie Święto Latawca, Barbarkowy Bieg Przełajowy czy koncert finałowy projektu "Tak Brzmi Miasto" - najwyższy czas zaplanować, co będziemy robić w ten weekend!
 • Miasto
  16 i 17 października 2019 roku odbyło się szkolenie obronne z elementami obrony cywilnej pod kryptonimem „KOBRA-19”. Dwudniowe wydarzenie zwieńczył pokaz wspólnego działania służb mundurowych w przypadku ataku terrorystycznego w Ujęciu Wody Podziemnej „Mała Nieszawka”.
 • Inwestycje, Miasto
  Na terenie Barbarki funkcjonuje już mini tężnia – inwestycja sfinansowana z budżetu obywatelskiego.
 • Miasto
  Rozpoczynamy konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania terenów położonych przy ul. Polnej, w okolicach ulic: Fieldorfa „Nila”, Strehla, Niepokólczyckiego, Piwnika.
 • Kultura, Miasto
  Ponad sto prac plastycznych i trzy instytucje kultury zostały nagrodzone w jubileuszowej, dwudziestej edycji Międzynarodowego Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”.
 • Miasto
  23 października 2019 roku w VI LO w Toruniu odbędą się konsultacje społeczne dotyczące projektu stawu Kaszownik oraz Strugi Toruńskiej.
 • Szykuje się kolejny boom inwestycyjny w Toruniu. Do końca roku miasto planuje sprzedaż 36 działek, których całkowita kwota wywoławcza wyniesie niemal 60 mln zł! Łączna powierzchnia tych działek to ponad 48 ha. Najbliższy przetarg już 25 października 2019 r.
 • Do 25 października 2019 r. studenci toruńskich uczelni wyższych mogą składać wnioski o przyznanie stypendium w ramach Miejskiego Programu Stypendialnego realizowanego w Toruniu.
 • Toruńska Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej ze srebrnym laurem i nagrodą publiczności w ogólnopolskim konkursie BohaterON – włącz historię!
 • To już ostatnie dni elektronicznych zapisów na 37. edycję Toruń Maraton, która odbędzie się 27 października 2019 r. w grodzie Kopernika. Limit uczestników został niemal wyczerpany - na listach startowych widnieje ponad 1200 osób. Do wyboru biegacze mają maraton, półmaratonu, a najmłodsi biegi dla dzieci i młodzieży na dystansach od 100 do 1000 m.
 • Przy Szkole Podstawowej nr 24 został zmodernizowany plac rekreacyjny. Zadanie pn. „W zdrowym ciele zdrowy duch” zostało zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego.
 • Mieszkańcy Torunia i okolic w wieku 50-65 lat mogą wziąć udział w spotkaniu informacyjno-edukacyjnym dotyczącym profilaktyki raka jelita grubego.
 • 28 i 29 października 2019 roku w toruńskim Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się ogólnopolskie Forum Dydaktyki Cyfrowej DIGITYKON. Forum to miejsce debaty, gdzie edukacja, sztuka i kultura stykają się z technologią.
 • Rada Miasta Torunia na sesji 10 października 2019 r. wypełniając wymogi ustawy o ustroju sądów powszechnych dokonała wyboru ławników sądowych na kadencję 2020 – 2023.