www.torun.pl

Torvelo na start - co warto wiedzieć?

Drogi, Miasto
Data publikacji: 19 lipca 2019
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

Ostatni dzień lipca będzie zarazem pierwszym dniem, kiedy torunianie będą mogli wsiąść na rowery miejskie. Na toruńskich ulicach pojawiły się już stacje, z których będzie można wypożyczać rowery. Od kilku tygodni działa strona www.torvelo.pl, gdzie można się zalogować i zapoznać z regulaminem wypożyczania jednośladów. 

W 2019 roku z torvelo będzie można korzystać aż do 23 grudnia. Rowery będzie można wypożyczać z 40 stacji – do dyspozycji torunian i turystów będzie 400 jednośladów. A już we wrześniu dołączy do nich 10 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym.

W przededniu startu torvelo na ulicach Torunia zebraliśmy najważniejsze informacje na temat jego funkcjonowania. Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat roweru miejskiego.

 1. Ile rowerów trafi na ulice Torunia?

W Toruniu do końca lipca po obu stronach Wisły – stanie 40 stacji oraz 400 rowerów, Dodatkowe 10 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym, czyli tzw. elektryków 5. generacji, pojawi się we wrześniu. Wszystkie rowery będą wyposażone w GPS!

 1. Przez ile miesięcy w roku będzie można korzystać z torvelo?

W 2019 roku pojedziemy torvelo od końca lipca do 23 grudnia. W kolejnych latach 2020, 2021 oraz 2022 - od 14 lutego do 23 grudnia.

 1. Ile będzie kosztować wypożyczenie roweru klasycznego?

Na początek trzeba uiścić jednorazową zwrotną opłatę inicjalną w wysokości 10 zł. Pierwsze 20 minut jazdy jest bezpłatne. Godzina jazdy będzie kosztować 1 zł, 61-120 minut – 3 zł, 121-180 minut – 5 zł. Każda następna godzina to koszt 7 zł, przy czym maksymalny czas wypożyczenia roweru to 12 godzin. Wprowadzona zostanie także taryfa turystyczna – jednorazowy bezzwrotny abonament to 15 zł. Maksymalny czas wypożyczenia roweru, korzystając z tej taryfy, to 24 godziny.

 1. W jaki sposób dokonuje się opłaty za korzystanie z roweru?

Należy skorzystać z szybkich płatności internetowych, aplikacji mobilnej za pośrednictwem dobrze znanego PayU (w tym blik) oraz karty kredytowej.

 1. Co się stanie z niewykorzystanymi środkami ?

Użytkownik może w każdym momencie wystąpić z systemu. W formularzu rezygnacji wskazuje nr rachunku bankowego, na który operator BikeU zwraca w ciągu maksymalnie 30 dni (zgodnie z regulaminem, zgodnie z deklaracją Operatora BikeU w praktyce jest to zazwyczaj 14dni) kaucję zwrotną w wysokości 10 zł, pomniejszoną o środki wykorzystane na poczet ewentualnych płatnych wypożyczeń.

 1. Co trzeba zrobić, żeby móc skorzystać z torvelo?

Należy zarejestrować się do systemu. Wtedy otrzymamy pin i 5-cyfrowy login. Kolejnym krokiem jest doładowanie przez użytkownika za pomocą PayU kaucji zwrotnej w wysokości 10 zł  i konto jest aktywne. Wszystko razem nie powinno zająć więcej niż 2 minuty.

 1. Jak wypożyczyć rower?

Kiedy chcemy wypożyczyć rower bezpośrednio ze stacji, potrzebny jest 5-cyfrowy login oraz czterocyfrowy PIN, następnie wybieramy nr zamka, z którego chcemy uwolnić rower. Od tego czasu mamy 20 sekund, aby podejść do właściwego zamka, nacisnąć  przycisk i zwolnić rower. W przypadku zwrotu, wystarczy wpiąć rower do dowolnego zamka oraz sprawdzić, czy rower został zablokowany, pociągając lekko za kierownicę.

Chcąc wypożyczyć rower poprzez aplikację mobilną freebike dla rowerów elektrycznych oraz klasycznych – należy wybierać system rowerowy torvelo.

 1. Co zrobić, kiedy wystąpi jakiś problem z wypożyczeniem pojazdu?

Nie naprawiamy samodzielnie rowerów! W przypadku jakiegokolwiek problemu pomocą służy dwujęzyczne PL/EN całodobowe Centrum Wsparcia Użytkownika.

Kontakt telefoniczny: 56 64 17 990 lub mailowy (w przypadku konieczności wysłania zdjęcia lub reklamacji) na adres: bok@torvelo.pl.

 1. Czy Torvelo może wypożyczyć dziecko?

Tak, regulamin przewiduje taką możliwość dla dzieci już od 13. roku życia. Wymagane jest podpisane i wysłane do nas oświadczenie tzw. zgoda rodzica, które dostępne będzie do pobrania ze strony www.torvelo.pl.

 1. Jakie perspektywy rozwoju Torvelo?

Na oficjalnym profilu FB https://www.facebook.com/RowerMiastaTorun Operator zbiera opinie użytkowników o oczekiwaniach w zakresie rozwoju systemu.

 

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, MZK
  Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu toruńskiej komunikacji miejskiej. Jednym z głównych powodów jest potrzeba zwiększenia oferty przewozowej dla uczniów, których podwójne roczniki rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych.
 • Kultura, Miasto
  W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Biznes, Miasto
  Urząd patentowy RP przyznał prawo ochronne dla wspólnego znaku towarowego Made in Toruń. To oznacza, że certyfikat jakości, jakim posługuje się część toruńskich firm, jest chroniony na podstawie przepisów prawa o własności przemysłowej.
 • Miasto
  Ogród Zoobotaniczny zaprasza w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. na festyn rodzinny na zakończenie wakacji.
 • Nowa Zamojska
  Drogi, Inwestycje
  Zakończyła się budowa ulicy Zamojskiej w Toruniu. Gruntowa ulica na osiedlu Bielawy Grębocin dziś wygląda zupełnie inaczej niż kilka miesięcy temu.
 • Pod koniec sierpnia Toruń czekają wielkie siatkarskie emocje - Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Kibice mogą już za darmo odbierać bilety.
 • 20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.
 • 20 sierpnia 2019 r. przedstawiciele miasta wizytowali trwającą adaptację Koszarów Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu ma być otwarty w przyszłym roku.
 • Toruńscy drogowcy poprawią bezpieczeństwo i płynność przejazdu na ulicy Poznańskiej, na wysokości nowego cmentarza. Wszystko to za sprawą zatoki przystankowej, która powstaje w tym miejscu. W ramach inwestycji wybudowany będzie także chodnik i zostanie ustawiona wiata. Obecnie autobusy komunikacji miejskiej zatrzymują się na jezdni, na wysokości...
 • Miasto uruchomiło specjalną podstronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku torunianie zarabiali przeciętnie 4629 zł i 36 groszy brutto miesięcznie.
 • Na tegorocznym, 11. Bella Skyway Festival pojawi się instalacja dotycząca komunikacji miejskiej. Będzie wyświetlana m.in. na autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacji.