www.torun.pl

Toruńskie muzea nocą

Kultura, Miasto
Data publikacji: 13 maja 2015
Autor: Małgorzata Litwin

Na Europejską Noc Muzeów zapraszają w sobotę, 16 maja Muzeum Okręgowe, Etnograficzne, CSW i Pałac Dąmbskich.

Po raz kolejny toruńskie muzea i placówki kultury włączą się w obchody Europejskiej Nocy Muzeów. Warto przypomnieć, że pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy, w tym Toruń. W naszym mieście nocne zwiedzanie muzeów było już możliwe w tym roku 18 kwietnia, kolejne zaplanowane terminy to 16 maja, a potem 20 czerwca i 11września. 

EUROPEJSKA NOC MUZEÓW 16 MAJA 2015 

MUZEUM OKRĘGOWE W TORUNIUgodz. 18.00-24.00. II Toruńska Noc Muzealna pod hasłem „Witkacy znany i nieznany. Rodzinne spotkania w muzeum”. Tematyka programu nawiązuje do dwóch wydarzeń: 130. rocznicy urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz obchodów Toruńskich Dni Rodziny. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Ratusz Staromiejski – Rodzinne Spotkania ze Sztuką:

 • Witkacy w Toruniu - prelekcja z prezentacją, Sala Kinowa (wejście od strony Galerii Wystaw Czasowych), godz. 18.30, 20.30
 • Poeta i malarz - warsztaty poetyckie, II piętro, wystawa „Marian Konarski (1909–1998) – Szczepowy Rogatego Serca. Malarstwo, rysunek, rzeźba”, godz. 19.00, 21.00
 • Twórczość Witkacego na przykładzie obrazów ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu - wykład, Galeria Sztuki Polskiej, I piętro, godz. 19.30, 21.30
 • Firma Portretowa - miejsce własnej aktywności twórczej, Sala Mieszczańska - w godz. 18.00-23.00.
 • Mątwa wg S. I. Witkiewicza - projekcja spektaklu dyplomowego Niezależnej Grupy Twórczej ż.U.B.R., Sala Kinowa (wejście od strony Galerii Wystaw Czasowych), godz. 22.30, wstęp od lat 15. Gościem specjalnym będzie Stanisław Ignacy Witkiewicz (wcieli się w niego Krzysztof Grzęda z „Baja Pomorskiego”).

Wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego - nocna panorama Torunia - od 18.00 do 23.30.

Kamienica pod Gwiazdą, Rynek Staromiejski – Rodzinne Spotkania z Orientem:

 • Nihon no katchu. Tajemnice warsztatu wytwórcy zbroi japońskich - prelekcja z pokazem, parter, godz. 18.00, 22.00
 • Duża rodzina w dawnych Chinach - prelekcja z pokazem, Sala Edukacyjna, godz. 19.00, 21.00
 • Utracone skarby. Dziennik z wyprawy do Nepalu - spotkanie z podróżnikami Aleksandrą i Wojciechem Danielewskimi, II piętro, sala wystaw czasowych, godz. 20.00

Dom Eskenów, ul. Łazienna

 • Średniowieczni kupcy kontra piraci - prelekcja przy wystawie „Toruń i jego historia”, parter, godz. 18.30, 19.30, 20.30
 • O królach, którzy Toruń lubili - spotkanie przy wystawie „Toruń i jego historia”, I piętro, godz. 19.00, 21.00. 
 • Księga Toruń 3D – pokazy multimedialne, godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00 (pokazy dla grup max 30-os. Możliwa wcześniejsza rezerwacja wejścia (tel. 56 660 56 19). W przypadku wolnych miejsc będzie możliwość wejścia bez rezerwacji

Dom Mikołaja Kopernika, ul. Kopernika 15/17

 • Historia gwiazdozbiorów - spotkanie przy wystawie „Malowane niebo. Historia gwiazdozbiorów”, godz. 19.00, 20.30, 22.00

Muzeum Podróżników im. T.Halika, ul. Franciszkańska 9/11

 • Indie – na co dzień i od święta – spotkanie z podróżniczką Magdaleną Brzezińską, godz. 19.00
 • Wspólna wyprawa Witkacego i Bronisława Malinowskiego do Australii i nie tylko… – prelekcja, godz. 20.30, 22.00
 • Indie – w tyglu kultur i kontrastów. Pokaz fotografii Artura Anuszewskiego, godz. 18.00–19.00, 21.00–22.00, 22.30–23.30 

Muzeum Etnograficzne, Wały gen. Sikorskiego - godz. 18.00-22.00

 • "Jak na starej fotografii" - impreza na terenie Parku Etnograficznego, związana z otwarciem nowej wystawy czasowej „Fotografie od szewca. Roberta Pokory świat na szklanych negatywach”. Na przygotowanych stanowiskach można będzie pograć w gry pradziadków, nauczyć się dawnych zabaw z tańcem i ze śpiewem, sfotografować się w atelier wiejskiego fotografa, pobawić się kopiami tradycyjnych zabawek, w „Galerii pod płotem” wziąć udział w działaniach plastycznych oraz wygrac nagrody w quizie nt. przedwojennych gwiazd polskiego filmu. Wędrując po zakamarkach Parku Etnograficznego będzie można natknąć się także na różnych innych przybyszów z przeszłości: Parę Ślubną, Nietypową Cygankę, Wesołego Cyklistę, Matkę z wózkiem, Ciotkę z albumem rodzinnym, Kuzynkę z mandoliną, Fotografa wędrownego czy Majsterkowicza-zegarmistrza. Przypomniana zostanie też postać Władysława Jagiełły, przedwojennego etnografa – badacza kultury ludowej Borów Tucholskich, także fotografa i autora książki o tradycyjnym rybołówstwie tego bliskiego nam regionu.
 • Noc Sów – impreza przygotowana przez wolontariuszy i działaczy związanych z portalem Ptaki Polskie. Spotkanie w sali widowiskowej (ok. 1 h) zakończy się spacerem po skansenie połączonym z nauką wabienia sów.
 • Mecenas i artyści. Kolekcja sztuki ludowej i nieprofesjonalnej Bolesława i Liny Nawrockich - zwiedzanie wystawy. 

Centrum Sztuki Współczesnej, Wały gen. Sikorskiego

 • 17.00 - 19.00 - "Wyprawa w głąb sztuki" - rodzinne warsztaty edukacyjne nawiązujące do wystaw Festiwalu Plakatu I Typografii Plaster, których przewodnimi tematami są projektowanie graficzne oraz typografia. Warsztaty dla rodzin z dziećmi od 6 lat. Zapisy: eduakcje@csw.torun.pl albo telefonicznie: 56 610 97 16.
 • 19.00 - Czytelnia: Kreatywna Noc Literatów, czyli wspólne tworzenie "Wielkiego słownika wyrazów częstych, acz nie do końca oczywistych"
 • Kino Centrum: Festiwal Doc Against Gravity
 • Oprowadzania po wystawach (start: recepcja CSW, parter):

> 20.00 - wystawy w ramach Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii PLASTER
> 21.00 - wystawa „Działaj albo giń! Gustav Metzger - retrospektywa”
> 22.00 - wystawa "(Nie) dotykaj! Haptyczne aspekty sztuki polskiej po 1945 roku"

 • Noc Rabatów w Księgarni Sztuki - od 16.00 książki taniej nawet o 50%. Promocja obowiązuje od godziny 16:00 do północy. 

Impresaryjny Teatr Muzyczny, Pałac Dąmbskich, ul. Żeglarska 8

 • nocne zwiedzanie zabytkowej siedziby teatru - Pałacu Dąmbskich
 • zwiedzanie wystaw artystów współczesnych Dagmary Horab i Pawła Hajncel w Galerii Proscenium
 • specjalny pokaz spektaklu muzycznego „Siostry Parry” w cenie 10 zł (g. 22.00) oraz możliwość obejrzenia fragmentu próby do familijnego spektaklu muzycznego „Złoto i liście” w reżyserii Wojciecha Graniczewskiego, którego premiera przewidziana jest na 1 czerwca 2015 r.
 • grill w ogrodzie pałacu, przygotowany przez restaurację Ponte z ul. Mostowej

Muzeum Uniwersyteckie - Biblioteka Uniwersytecka na Bielanach 

18.00 - Otwarcie wystawy „Świat wg BARO. Polski artysta w Danii”. Prezentowane są na niej rysunki ze zbiorów Archiwum Emigracji w Toruniu. Kuratorami wystawy są: Mirosław A. Supruniuk, Joanna Krasnodębska i Marta Banaszak, a autorką oprawy graficznej Anna Szmeichel. Wystawa jest częścią obchodów 70-lecia UMK. Wszystkie prace są własnością UMK. Ekspozycję będzie można oglądać 16 maja do godz. 24.00, a później - do końca wakacji - w godzinach otwarcia Muzeum Uniwersyteckiego (wtorki i środy: 10.00-15.00, czwartki i piątki: 10.00-18.00).


Galeria Sztuki Wozownia, ul. Ducha Św. 6

17.00-22.00 nocne zwiedzanie wystawy „od Conditio Humana do...” W 20 rocznicę śmierci Adolfa Ryszki. W latach 1983-1995 Adolf Ryszka był profesorem na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wtedy już należał do najwybitniejszych rzeźbiarzy w powojennej Polsce. Znany był ze swoich kameralnych i medalierskich, ale także wielkoformatowych prac w kamieniu. Wstęp wolny. 

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, MZK
  Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu toruńskiej komunikacji miejskiej. Jednym z głównych powodów jest potrzeba zwiększenia oferty przewozowej dla uczniów, których podwójne roczniki rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych.
 • Kultura, Miasto
  W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Biznes, Miasto
  Urząd patentowy RP przyznał prawo ochronne dla wspólnego znaku towarowego Made in Toruń. To oznacza, że certyfikat jakości, jakim posługuje się część toruńskich firm, jest chroniony na podstawie przepisów prawa o własności przemysłowej.
 • Miasto
  Ogród Zoobotaniczny zaprasza w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. na festyn rodzinny na zakończenie wakacji.
 • Nowa Zamojska
  Drogi, Inwestycje
  Zakończyła się budowa ulicy Zamojskiej w Toruniu. Gruntowa ulica na osiedlu Bielawy Grębocin dziś wygląda zupełnie inaczej niż kilka miesięcy temu.
 • Pod koniec sierpnia Toruń czekają wielkie siatkarskie emocje - Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Kibice mogą już za darmo odbierać bilety.
 • 20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.
 • 20 sierpnia 2019 r. przedstawiciele miasta wizytowali trwającą adaptację Koszarów Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu ma być otwarty w przyszłym roku.
 • Toruńscy drogowcy poprawią bezpieczeństwo i płynność przejazdu na ulicy Poznańskiej, na wysokości nowego cmentarza. Wszystko to za sprawą zatoki przystankowej, która powstaje w tym miejscu. W ramach inwestycji wybudowany będzie także chodnik i zostanie ustawiona wiata. Obecnie autobusy komunikacji miejskiej zatrzymują się na jezdni, na wysokości...
 • Miasto uruchomiło specjalną podstronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku torunianie zarabiali przeciętnie 4629 zł i 36 groszy brutto miesięcznie.
 • Na tegorocznym, 11. Bella Skyway Festival pojawi się instalacja dotycząca komunikacji miejskiej. Będzie wyświetlana m.in. na autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacji.