Toruńskie akcenty na 100-leciu KPZPN | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruńskie akcenty na 100-leciu KPZPN

Miasto, Sport
Data publikacji: 27 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej w Bydgoszczy, który obchodzi 100-lecie istnienia, ma swoje korzenie w Toruniu. - Z korzeni dalej płynie to co najlepsze - powiedział podczas rocznicowej uroczystości prezydent Michał Zaleski, który otrzymał Srebrną Odznakę Honorową PZPN.

W tym roku Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej świętuje 100-lecie istnienia. Jak to się wszystko zaczęło? 6 stycznia 1923 roku powołano do życia protoplastę K-PZPN - Toruński Okręgowy Związek Piłki Nożnej z siedzibą w Toruniu. Prezesem został Stanisław Maltze. Nowy okręg objął swym zasięgiem ówczesne województwo pomorskie, Wolne Miasto Gdańsk, powiaty Bydgoszcz, Inowrocław, Nieszawa oraz powiaty Sierpc, Włocławek i Lipno. Dwa lata później związek oficjalnie przyjęto w struktury Polskiego Związku Piłki Nożnej. 9 października 1927 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków TOZPN obradujące w Bydgoszczy postanowiło zmienić nazwę na Pomorski Okręgowy Związek Piłki Nożnej oraz przenieść siedzibę władz do Bydgoszczy.

Jednym z punktów obchodów rocznicowych KPZPN była uroczysta gala w Hotelu Pałac 27 maja 2023 r. w bydgoskim Myślęcinku, w której wzieło udział ponad 200 zaproszonych gości, a wśród nich nie mogło zabraknąć Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, który jest wielkim fanem sportu. - To ważne wydarzenie, stulecie naszego regionalnego KPZPN, zrzeszającego 250 klubów, a są to zarówno kluby seniorów, jak i juniorskie, ale także kobiece. To jest naprawdę niełatwe wyzwanie. Dumni jesteśmy z tego, iż Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej jest dobrym liderem dla wszystkich klubów, które decydują się uprawiać tą dyscyplinę sportu. Do tego trzeba dodać pewną systematyczność i wytrwałość, której dobrym przykładem jest już 23-letnie kierowanie naszym związkiem przez Prezesa Eugeniusza Nowaka. Bardzo dziękujemy Panu Prezesowi za tą wytrwałość, solidność i efektywność w realizacji tego wyzwania. Życzę wszystkim klubom zrzeszonym w naszym związku, aby był zawsze szczytny cel – gramy dlatego, że lubimy piłkę nożną, jesteśmy klubami, dlatego że łączy nas piłka nożna. Aby to zawsze pozostawało takim symbolem wspólnego rywalizowania - podkreślił Prezydent Torunia Michał Zaleski.

Do gradu medali dla Prezesa KPZPN Eugeniusza Nowaka, prezydent Zaleski dołączył słodkości toruńskie – pierniki, ale i symbol roku, w którym jesteśmy - Roku Kopernikańskiego. - Nicolaus Copernicus Thoruniensis – tak o sobie pisał Mikołaj Kopernik. Gdzie są korzenie, z tego później dalej płynie to co dobre. Kujawsko-Pomorski Związek ma korzenie w Toruniu, a więc również to kopernikańskie nawiązanie niech będzie nawiązaniem do piłki nożnej - dodał Michał Zaleski. A dla związku prezydent Torunia przekazał na ręce prezesa pamiątkowego toruńskiego anioła. Co ważne, podczas uroczystości prezydent otrzymał Srebrną Honorową Odznakę Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Kujawsko-Pomorskiemu Związkowi Piłki Nożnej życzymy wszystkiego najlepszego na kolejne piłkarskie lata!

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: grupa młodzieży biegnie po zielonej murawie stadionu
  Miasto, Sport
  Uczniowie i przedszkolaki rozpoczęli zmagania w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół. Inauguracja wydarzenia odbyła się 26 września 2023 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.
 • Na zdjęciu: prezydent michał Zaleski wręcza przedstawicielom księgowych okolicznościową grafikę z panoramą Torunia
  Miasto
  Z okazji jubileuszu 30-lecia Oddziału Okręgowego w Toruniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce 26 września 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży odbyła się konferencja „Rachunkowość przyszłości”.
 • To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
 • W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • 26 września 2023 roku o godzinie 11:00 na stadionie miejskim przy ul. Bema nastąpi inauguracja szkolnych rozgrywek sportowych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przeszkoli i Szkół.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...