www.torun.pl

Toruński Tydzień Tolerancji - program

Miasto
Data publikacji: 31 października 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

Czwarta edycja Toruńskiego Tygodnia Tolerancji rozpocznie się 11 i potrwa do 17 listopada 2019 roku.

W programie tegorocznej edycji Toruńskiego Tygodnia Tolerancji znalazło się ponad 40 wydarzeń: debat, warsztatów, koncertów. Nie zabraknie także tradycyjnego Meczu Tolerancji i wspólnego spaceru ulicami toruńskiej starówki, w którym wezmą udział studenci zagraniczni UMK i Kolegium Jagiellońskiego.

Program Toruńskiego Tygodnia Tolerancji:

11 listopada 2019 r.:

Rozpoczęcie cyklu „Od tolerancji kulinarnej do tolerancji kulturowej” w Kolegium Jagiellońskim. Wydarzenia w ramach tego cyklu odbywać się będą w auli uczelni. Dzień Polski w Kolegium Jagiellońskim:

- godz. 15:00 – wykład prof. Jarosława Dumanowskiego „Tradycje kuchni staropolskiej”, dzieci można zostawić w strefie malucha pod opieką Cambridge Academy,

- godz. 15:30 – gotowanie na scenie i degustacja potraw Piotra Śwista - szefa kuchni Hotelu Mercure,

- godz. 16:00 – śpiewanie pieśni patriotycznych – mini koncert Sary Pach.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, nie obowiązują wcześniejsze zapisy.

Rozpoczęcie cyklu „7 debat”. Debata „DZIEŃ RELIGII” w Centrum Dialogu przy Placu Frelikowskiego, godz. 18:00-21:00. Spotkanie dla młodzieży i dorosłych z przedstawicielami wszystkich wyznań i religii z Torunia, z osobami świeckimi i konsekrowanymi. Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy – od 1 listopada można się zapisywać poprzez formularz umieszczony na facebookowej stronie wydarzenia.

12 listopada 2019 r.:

Egzotyka na końcu języka – godz. 9:10 warsztaty „Filipiny od Kuchni” w Szkole Specjalnej Przysposabiającej do Pracy Nr 26. Prezentacja przybliży odbiorcom projektu podstawowe informacje o kraju, kulturze i obyczajach. Uczniowie dowiedzą się jak żyją ich rówieśnicy na Filipinach, czy chodzą do szkoły i dlaczego mieszkają na cmentarzu. Podczas warsztatów prowadzonych przez Dariusza Metela uczestnicy spotkania przygotują tradycyjnych potraw kuchni azjatyckiej m.in. Khao Niaw Ma Muang - tradycyjna potrawa z ryżu i mango.

Wydarzenie przygotowane z myślą o zamkniętej grupy odbiorców - uczniów Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy Nr 26.

Oficjalne rozpoczęcie Toruńskiego Tygodnia Tolerancji 2019. W auli CKU przy Placu św. Katarzyny o godz. 10:00 rozpocznie się debata pod hasłem: "TOLERANCJA = WIELOKULTUROWOŚĆ/ TOLERANCJA = OCHRONA ŚRODOWISKA". W debacie weźmie udział Prezydent Torunia i przedstawiciele samorządów uczniowskich ze szkół prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Po debacie zaplanowano warsztaty – wstęp dla reprezentantów toruńskich szkół.

Dzień Hinduski w Kolegium Jagiellońskim:
- godz. 16:00 - wykład mgr Michała Dąbkowskiego „Tradycje kuchni wedyjskiej”, dzieci można zostawić w strefie malucha pod opieką Cambridge Academy,

- godz. 16:30 – gotowanie na scenie i degustacja

- godz. 17:00 – występ artystyczne uczniów Liceum Jagiellońskiego – Katolickiego Liceum Akademickiego oraz uczniów X Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, nie obowiązują wcześniejsze zapisy.

„DZIEŃ ORIENTACJI” -  spotkanie dla młodzieży i dorosłych w Dworze Artusa z osobami o różnych orientacjach seksualnych, sympatykami i przeciwnikami środowiska LGBTQ+, godz. 18:00-21:00. Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy – od 1 listopada można się zapisywać poprzez wydarzenie na Facebooku.

13 listopada 2019 r.:

„Gruzińskie słodycze” – godz. 9:10, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy Nr 26, w ramach „Egzotyka na końcu języka” - podczas warsztatów prowadzonych przez Stasię Budzik, uczestnicy wykonają słynne gruzińskie ciastka, bez których święta Bożego Narodzenia nie mógłby się obejść. Mowa o gaźnikach i kiszmisziani. Oprócz tego zaplanowano naukę parzenia kawy po batumsku. Będzie to też okazja do opowiedzenia jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Gruzji, jak wygląda święty Mikołaj, dlaczego choinka jest biała i dlaczego okres świąteczny liczy się od 31 grudnia.

Wydarzenie przygotowane z myślą o zamkniętej grupy odbiorców - uczniów Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy Nr 26.

Warsztaty czekoladowe dla studentów Erasmusa i seniorów, miejsce: Muzeum Czekolady, ul. Łazienna 30, godz. 11:00-12:30. Wydarzenie organizowane dla studentów Erasmusa i seniorów.

Rozdawanie pierników na starówce – prezydent Torunia Michał Zaleski wraz z reprezentantami UMK i Kolegium Jagiellońskiego będzie rozdawać pierniki przechodniom. W wydarzeniu wezmą udział również studenci zagraniczni, godz. 13:00-14:00.

Dzień Hinduski w Kolegium Jagiellońskim:

- godz. 16:00 - wykład dr Marceli Burdelski  „Znaczenie sztuki kulinarnej w kulturze chińskiej”, dzieci można pozostawić w strefie malucha pod opieką Cambridge Academy

- godz. 16:30 – gotowanie na scenie i degustacja – prof. Su Yimei

- godz. 17:00 – tanie z wachlarzami, taniec z elementami Tai Chi.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, nie obowiązują wcześniejsze zapisy.

„DZIEŃ NARODOWOŚCI/RAS” spotkanie dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Muzeum Etnograficznym z przedstawicielami różnych narodowości żyjących w Toruniu, ich rodzinami i znawcami tematu wielonarodowości, godz. 18:00-21:00. Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy – od 1 listopada można się zapisywać poprzez wydarzenie na Facebooku.

14 listopada 2019 r.:

„Egzotyka na Końcu języka” oraz Dylematy między kawą a herbatągodz. 9:10,  Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy Nr 26, podczas prezentacji odbiorcy projektu dowiedzą się dlaczego w niektórych kulturach świata nie używamy prawej ręki  do jedzenia, gdzie spożywa się posiłki siedząc na dywanie, czy zawsze jemy używając noża i widelca? Będą mieli okazję zjeść posiłek pałeczkami dowiedzą się jakie specjały są związane z poszczególnymi regionami geograficznymi.

Wydarzenie przygotowane z myślą o zamkniętej grupy odbiorców - uczniów Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy Nr 26.

Mecz Tolerancji w Arenie Toruń - godz. 10:00, mecz siatkówki, w roli zawodników zaprezentują się samorządowcy, pracownicy Urzędu Miasta Torunia, studenci, którzy przyjechali do Torunia w ramach programu Erasmus Plus, a także zawodniczki AZS UMK. Tego dnia rozstrzygnięty zostanie konkurs plastyczny dla uczniów ogłoszony w ramach obchodów Toruńskiego Tygodnia Tolerancji. W programie znalazły się również występy artystyczne uczniów z SP nr 10. Wstęp wolny.

Dzień Amerykański w Kolegium Jagiellońskim;

- godz. 16:00 – wykład prof. KJTSW dr hab. Grzegorza Górskiego „Znaczenie sztuki kulinarnej w kulturze Amerykańskiej”, dzieci można zostawić w strefie malucha pod opieką Cambridge Academy

- godz. 16:30 – gotowanie na scenie i degustacja dań Piotra Śwista, szef kuchni Hotelu Mercure,

- godz. 17:00 – koncert Rafała Zielińskiego „Zwierzaka".

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, nie obowiązują wcześniejsze zapisy.

DZIEŃ POKOLEŃ – spotkanie dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Centrum „Wędka” przy ul. Jęczmiennej 10 z przedstawicielami wszystkich grup wiekowych: dziećmi, młodzież, dorosłymi i seniorami, godz. 18:00-21:00. Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy – od 1 listopada można się zapisywać poprzez wydarzenie na Facebooku.

15 listopada 2019 r.:

Dobre słowo na końcu języka czyli cieszymy się, że się różnimy – godz. 9:10, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy Nr 26, Rozmowa na podstawie własnych doświadczeń, w czym różnimy się w naszej szkole. czy lubimy, jak inni nas nie szanują (np. przez niepełnosprawność). Jak okazywać szacunek. Czym różnią się ludzie na świecie. 3 trudne słowa: tolerancja/dyskryminacja/godność. Komu należy się szacunek - zabawa z odkrywaniem fotografii.

Wydarzenie przygotowane z myślą o zamkniętej grupy odbiorców - uczniów Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy Nr 26.

Dzień Śródziemnomorski w Kolegium Jagiellońskim:

- godz. 16:00 – wykład prof. Jarosława Dumanowskiego  „Tradycje kuchni Śródziemnomorskiej”, dzieci można zostawić w strefie malucha pod opieką Cambridge Academy,

- godz. 16:30 – gotowanie na scenie i degustacja potraw przygotowanych przez kucharzy Restauracji Azzurro,

godz. 17:00 – koncert wokalisty Thomasa Grotto.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, nie obowiązują wcześniejsze zapisy.

DZIEŃ (nie)SPRAWNOŚCI – spotkanie dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Centrum Handowo-Rozrywkowym Toruń Plaza z osobami dotkniętymi niepełnosprawnościami i ich rodzinami, opiekunami, godz. 18:00-21:00. Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy – od 1 listopada można się zapisywać poprzez wydarzenie na Facebooku.

16 listopada 2019 r.:

Świat na wyciągnięcie ręki - warsztaty międzykulturowe – godz. 10:00, Fundacja Ducha, Szosa Bydgoska 15. W ramach wydarzenia zaplanowano warsztaty międzykulturowe oraz pokazy multimedialne dla uczestników. Warsztaty będą odbywały się w tym samym czasie w różnych punktach na terenie Fundacji Ducha, uczestnicy samodzielnie będą mogli przemieszczać się pomiędzy stoiskami tematycznymi aby brać udział w zajęciach.

Wydarzenie przygotowane z myślą o zamkniętej grupy odbiorców - uczniów Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy Nr 26.

Dzień Arabski w Kolegium Jagiellońskim:

- godz. 16:00 – wykład prof. Jarosława Dumanowskiego  „Tradycje kuchni żydowskiej”, dzieci można zostawić w strefie malucha pod opieką Cambridge Academy,

godz. 16:30 – gotowanie na scenie i degustacja dań Piotra Śwista, szefa kuchni Hotelu Mercure,

godz. 17:00 – Występ wokalny Jacka Beszczyńskiego i uczniów Liceum Jagiellońskiego – Katolickiego Liceum Akademickiego.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, nie obowiązują wcześniejsze zapisy.

DZIEŃ KIBICA – spotkanie dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Hotelu Meeting przy Arenie Toruń z przedstawicielami kibiców wszystkich dyscyplin sportowych w Toruniu, działaczami sportowymi, dziennikarzami sportowymi, zawodnikami, trenerami, godz. 18:00-21:00. Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy – od 1 listopada można się zapisywać poprzez wydarzenie na Facebooku.

17 listopada 2019 r.:

DZIEŃ RADOŚCI - koncert różnych stylów muzycznych, amatorów i profesjonalistów, w Centrum Wędka przy ul. Jęczmiennej 10, godz. 17:00 – 19:00. Zamknięcie Toruńskiego Tygodnia Tolerancji. Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy – od 1 listopada można się zapisywać poprzez wydarzenie na Facebooku.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna, a my startujemy z weekendem w Toruniu! Przed nami spotkania: muzyczne - 30. Blues Meeting, dramatyczne - Teatrów Jednego Aktora oraz projektantów i ilustratorów - GrafConf 2019.
 • Miasto
  Rozpoczęła się dyskusja nad projektem budżetu Torunia na 2020 r. Na sesji Rady Miasta Torunia 21 listopada 2019 r. odbyło się pierwsze czytanie dokumentu.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty muzyczne, projekcje filmowe, wydarzenia poetyckie oraz artystyczne. 11-15 grudnia 2019 r. po raz szósty w Toruniu organizowane są Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Miasto
  We wtorek 19 listopada 2019 r. pożegnaliśmy w Toruniu dr Romana Łyska. Znany toruński kardiolog zmarł 14 listopada 2019 r.
 • Miasto
  Pracownicy socjalni obchodzą swoje święto. Z tej okazji 20 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie w Ratuszu Staromiejskim.
 • Miasto
  Rozpoczynamy 2. etap konsultacji społecznych w sprawie rewitalizacji stawu przy ul. Poznańskiej. Spotkanie konsultatyjne odbędzie się 28 listopada 2019 r.
 • 21 listopada 2019 r. Rada Miasta przyjęła Plan Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030.
 • Wzrosną opłaty za pobyt dziecka w żłobku - taką decyzję podjęli radni 21 listopada 2019 r.
 • Podczas 12. sesji radni w ramach pierwszego czytania zapoznali się z uchwałami dotyczącymi sposobu i zakresu usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych i ich zagospodarowania oraz regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Ponad 26,5 km dróg lokalnych zostanie zbudowanych bądź przebudowanych w latach 2010-2023. Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęty został „Program Budowy Dróg Lokalnych” na te lata.
 • "Rozstrzelana niepodległość. Ofiary zbrodni pomorskiej 1939 roku" to temat konferencji organizowanej w piątek 22 listopada 2019 r. przez Fundację Generał Elżbiety Zawackiej i Instytut Pamięci Narodowej Delegatura Bydgoszcz. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na piernikowy festyn "Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna…". Impreza odbędzie się w sobotę 23 listopada 2019 r. w godzinach 10.00–16.00 w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ulicy Strumykowej 4.
 • W 2020 roku Toruń będzie świętował 100. rocznicę powrotu do wolnej Polski.
 • 28 listopada - 1 grudnia 2019 r. po raz dwunasty w Toruniu odbędzie się festiwal przyrodniczy „Sztuka Natury”.