www.torun.pl

Toruński Rower Miejski w nowej odsłonie

Data publikacji: 01 marca 2018
Autor: Sylwia Mularczyk
rower miejski w Toruniu

Oferta warszawskiej firmy BikeU Sp. z o.o. okazała się najlepszą z trzech złożonych w przetargu na uruchomienie oraz zarządzanie i kompleksową eksploatację systemu Toruńskiego Roweru Miejskiego. Firma przez najbliższe 4 lata zapewni mieszkańcom 51 stacji, na których dostępnych będzie 510 rowerów.

- Wszyscy oferenci poinformowali nas, że są gotowi dołożyć 11 stacji rowerowych więcej. Firmy zgłosiły również możliwość skrócenia okresu uruchomienia systemu Toruńskiego Roweru Miejskiego do 75 dni powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Oprócz BikeU Sp.zo.o. oferty w postępowaniu złożyli też: Nextbike Polska S.A.  i  konsorcjum: Arkus & Romet Group Sp. z o.o. i WIM System Sp. z o.o. Pomimo najniższej ceny, konsorcjum zostało odrzucone ponieważ, nie spełniało warunków udziału w przetargu. Zwycięska oferta firmy BikeU Sp. z o. o.  opiewa na 6.790.000,00 zł. W przetargu punktowano przede wszystkim cenę (60%), ale też deklarowane wcześniejsze uruchomienie systemu od wymaganego maksymalnego terminu, wynoszącego 120 dni od dnia podpisania umowy (25%) oraz dodatkowe stacje (15%).  Firma BikeU Sp. z o.o. otrzymała najwyższą liczbę punktów.

fot. Małgorzata Litwin

W przypadku braku odwołań, umowę z BikeU będzie można zawrzeć po 13.03.2018r. Jeżeli wpłyną odwołania, termin ten ulegnie zmianie. Warto dodać, że jeżeli BikeU zadeklarował skrócenie terminu uruchomienia TRM od maksymalnego 120 dni od dnia udzielenia zamówienia od 45 dni, co oznacza że może mieć 75 dni na uruchomienie TRM od dnia podpisania umowy.

- Jeżeli nie wpłyną odwołania, koniec maja 2018 roku to termin, który możemy przyjąć, jako datę uruchomienia Toruńskiego Roweru Miejskiego. Mam nadzieję, że torunianie wykażą cierpliwość i poczekamy na ten nowoczesny i dobrze zorganizowany system roweru miejskiego, jaki  został przygotowany na podstawie specyfikacji i potwierdzony w wybranej ofercie – poinformował prezydent Zaleski.

Przypomnijmy, że z końcem listopada 2017 r. wygasała czteroletnia umowa z dotychczasowym operatorem Toruńskiego Roweru Miejskiego. W 2018 roku wypożyczenie rowerów oraz ich zwrot mają być możliwe przez całą dobę i we wszystkie dni tygodnia. Toruński Rower Miejski będzie obecny także w sieci. Firma, która zajmie się jego zarządzaniem będzie zobowiązana do uruchomienia strony internetowej, gdzie znajdziemy m.in. regulamin TRM, formularz rejestracyjny, instrukcję korzystania i mapę systemu z naniesionymi stacjami TRM. Na stronie znajdą się dane operatora i zakładka z najczęściej zadawanymi przez użytkowników pytaniami. Oprócz strony internetowej w czasie obowiązywania umowy powstanie profil na ogólnodostępnym portalu społecznościowym, który będzie zawierał link do strony internetowej systemu TRM oraz bieżące informacje.

Warto zaznaczyć, że operator musi zapewnić aplikację na urządzenia przenośne (smartfony tablety, itp.). Aplikacja powinna m.in. zapewniać w sposób bezpieczny, prosty i maksymalnie szybki dokonywanie stosowanych opłat (doładowania) poprzez transakcje bezgotówkowe. Za pomocą aplikacji będziemy mogli zgłosić awarię stacji oraz rowerów.  

W nowej edycji Toruńskiego Roweru Miejskiego, tak jak dotychczas, pierwsze 20 minut użytkowania roweru będzie nieodpłatne. Wszystkie rowery mają być wyposażone w aktywny GPS.

Firma BikeU jest operatorem roweru miejskiego w:

· Szczecinie – Szczeciński Rower Miejski od 2014 roku, 380 rowerów na 35 stacjach,

· Bielsku-Białej – System Bezobsługowych Wypożyczalni Rowerowych  BBBike, od 2014 roku, 130 rowerów na 12 stacjach,

· Bydgoszczy – Bydgoski Rower Aglomeracyjny, od 2015 roku, 395 rowerów na 37 stacjach,

· Krakowie – Wavelo – System Bezobsługowych Wypożyczalni Rowerowych Czwartej Generacji, od 2016 roku, 1500 rowerów na 150 stacjach (rowery dostępne przez cały rok),

· Jastrzębiu Zdroju – Polski Rower, od 2017 roku, 44 rowery na 4 stacjach.

Miasto przygotowuje rower miejski w nowej odsłonie, tymczasem przedstawiamy Państwu krótkie podsumowanie dotychczas funkcjonującego systemu – DO POBRANIA.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...
 • Drogi
  Miejski Zarząd Dróg informuje o utrudnieniach drogowych w Toruniu na przełomie maja i czerwca 2019 r. związanych z planowanymi pracami wodociągowo-kanalizacyjnymi.
 • Miasto
  Każdy pełnoletni mieszkaniec Torunia, pomimo braku zameldowania w mieście może złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.
 • Tradycje sportowe i atuty Torunia jako Europejskiego Miasta Sportu 2019 zostały zaprezentowane podczas pierwszej rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Turniej odbył się 18 maja 2019 roku na PGE Narodowym w Warszawie.
 • Od dwudziestu lat świetlica „Antoninek” wspiera w potrzebie i organizuje czas dzieciom z toruńskich Wrzosów. W niedzielę 19 maja 2019 r. świętowała swój jubileusz.
 • Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Ponad 200 młodych rowerzystów rywalizowało w niedzielę 19 maja 2019 roku na Motoarenie w wyścigach rowerowych zorganizowanych w ramach obchodów 10-lecia powstania najlepszego stadionu żużlowego na świecie.
 • Elana Toruń przegrała w niedzielę 19 maja 2019 r. z Olimpią Elbląg 1:2 i straciła szanse na awans do I ligi. A były one spore, zważywszy że GKS Bełchatów zakończył swoje spotkanie remisem.
 • Budynek przy ul. Słowackiego 114 zostanie poddany przebudowie i modernizacji, by swoją siedzibę miał tam Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
 • Życie codzienne w Toruniu w latach 1914-1920, u progu odzyskania niepodległości, jest tematem prelekcji, na którą zaprasza 22 maja 2019 r. Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8.