www.torun.pl

Toruński przewodnik dla przedsiębiorców

Miasto
Data publikacji: 29 lipca 2013
Autor: Magdalena Krzyżanowska

Biuro Obsługi Inwestora trzeci raz wydało Przewodnik Przedsiębiorcy i Inwestora. Publikacja wyjaśnia między innymi, dlaczego warto inwestować w Toruniu oraz informuje o przebiegu procesu rejestracji działalności gospodarczej.

Toruń należy do najszybciej rozwijających się miast w Polsce. Świadczy o tym systematyczny wzrost liczby inwestorów, którzy właśnie gród Kopernika wybrali na miejsce swojej działalności. Tutaj zlokalizowane są centra logistyczne dużych spółek, a także ogólnopolskie centrale hurtowe. W mieście realizowanych jest także wiele projektów wspierających rozwój przedsiębiorczości i innowacji oraz ułatwiających transfer nowoczesnych technologii.

Działalność biznesu w Toruniu wspierają specjalne ośrodki nowoczesnych technologii, m. in. Toruński Park Technologiczny, na którego obszarze otwarto na początku 2013r. pierwsze w Polsce centrum przetwarzania danych Exea Data Center. Wzrostowi zainteresowania inwestorów Toruniem sprzyja również tworzona na terenie miasta Specjalna Strefa Ekonomiczna, wchodząca w skład Pomorskiej SSE, zapewniającej działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach.

Toruń wspiera aktywność gospodarczą na wielu płaszczyznach, m. n. udziela inwestorom ulg podatkowych, ułatwia dostęp do informacji dotyczących lokalizacji inwestycji oraz stale wprowadza ułatwienia w procedurze urzędowej. Z racji swoich walorów Toruń jest otwarty na przedsięwzięcia związane z sektorem usług, kulturą, turystyką oraz przemysłem o wysokich technologiach, nieuciążliwych dla środowiska. Dzięki licznym inwestycjom komunalnym, przedsięwzięciom gospodarczym i kontaktom międzynarodowym Toruń jest obecnie ważnym ośrodkiem, należącym do najszybciej rozwijających się miast polskich.

Przewodnik informuje między innymi o tym, dlaczego inwestować w Toruniu, na wsparcie jakich instytucji przedsiębiorcy mogą liczyć w naszym mieście oraz jak przebiega procedura realizacji inwestycji. W publikacji znajdują się także informacje o unijnych programach dla przedsiębiorców oraz o sposobach nabywania nieruchomości.

Przewodnik dostępny jest w Wydziale Ewidencji i Rejestracji oraz w Biurze Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Torunia. Można go pobrać również w wersji elektronicznej ze strony Biura Obsługi Inwestora.

 

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • Na zdjęciu: tramwaj czekający na przystanku
  MZK
  W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: maszyny i ludzie pracujący na poboczu w rejonie Al. św. Jana Pawła II
  MZK
  W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • Na zdjęciu: uczestnicy wyścigu z pucharami
  Sport
  1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • Na zdjęciu: mężczyzna na boisku do siatkówki plażowej odbijający piłkę
  Sport
  W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Przytulona para na tarasie widokowym nad Wisłą
  Kultura, Miasto, Sport
  Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".
 • Przypominamy, że dzisiaj (6.08) od godz. 21.00 do jutra (7.08) do godz. 5.00 na remontowanym moście Piłsudskiego w Toruniu obowiązywał będzie ruch wahadłowy.
 • O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.