Toruński Jeżyk może zostać Drzewem Roku 2023 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruński Jeżyk może zostać Drzewem Roku 2023

Eko, Miasto
Data publikacji: 09 marca 2023
Autor: Marcin Pryka

Kasztanowiec znalazł się na liście finałowej konkursu. Jeżyk rośnie na terenie Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Łąkowej w Toruniu. Od czerwca ruszy głosowanie, dzięki któremu będzie mógł stać się Drzewem Roku 2023.

Konkurs Drzewo Roku od trzynastu lat organizowany jest przez Klub Gaja. Sukcesy polskich drzew na arenie międzynarodowej sprawiają, że poziom konkursu z roku na rok jest coraz wyższy. Tegoroczna edycja zgromadziła ponad 40 zgłoszeń drzew z całej Polski, które od pokoleń są częścią lokalnej społeczności, przyrody, kultury i historii. Spośród tych 40 propozycji do tegorocznego finału zakwalifikowano 16 okazów z całej Polski. Obok dębów, cisów, buków, brzozy, lipy i sosny znalazł się toruński kasztanowiec Jeżyk.

Drzewo ma obecnie około 150 lat, wysokość 16 m i obwód 331 cm. Decyzją Rady Miasta Torunia z 2014 r. stało się pomnikiem przyrody.

- Jeżyk to piękny i okazały kasztanowiec zwyczajny rosnący w sercu dawnych historycznych ogrodów i sadów toruńskich. Jest niemym świadkiem wielu burzliwych zdarzeń w życiu Torunia. Jego egzystencja została ochroniona prawdopodobnie dzięki wcieleniu drzewa na teren placówki edukacyjnej, która formowała się już w latach 40. XIX wieku, by ostatecznie, w roku 1906, przekształcić się formalnie w istniejącą do dziś Szkołę Podstawową nr 6. Od tego czasu to wyjątkowo odporne na wszelkie przeciwności losu drzewo jest symbolem siły i wytrwałości dla kolejnych pokoleń uczniów. Przy żadnym innym drzewie w całym mieście nie dzieje się tak wiele dobrych i pożytecznych inicjatyw ekologicznych i sportowych, tworzenia niesamowitych prac plastycznych, fotograficznych, poetyckich i literackich. Jest to z pewnością najbardziej doceniany w Toruniu i dostrzegany na co dzień pomnik przyrody - podkreśla w zgłoszeniu do konkursu Wydział Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia.

Tradycją Szkoły Podstawowej nr 6 jest, że pod kasztanowcem organizowane są uroczystości rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego. 10 października co roku - dzięki współpracy z Klubem Gaja - pod Jeżykiem odbywa się Święto Drzewa z konkursami literackimi, plastycznymi i fotograficznymi. Imię Jeżyk zostało wybrane dla kasztanowca w konkursie przeprowadzonym w 2004 r. Zaproponował je jeden z uczniów. Owoce kasztanowca, będące jeszcze w zielonych łupinach, przypominają małe jeże, czyli jeżyki.

W ramach konkursu Drzewo Roku 2023, od czerwca na stronie drzeworoku.pl rozpocznie się głosowanie internetowe. Zwycięzca zostanie zakwalifikowany do głosowania na Europejskie Drzewo Roku w 2024 r.

Zdj. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Na zdjęciu: fasada szkoły podstawowej nr 28, zielona z kolorowymi rysunkami
  Miasto
  Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.
 • Pracownicy Grupy Maflow pomagają Ukrainie
  Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła pw. św. Józefa
  Miasto
  Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Działki na Jarze sprzedane
  Biznes, Miasto
  Dwie działki pod domy jednorodzinne na osiedlu JAR mają nowych właścicieli
 • Miasto, Sport
  Gabriela Wrzeszcz zdobyła srebrny medal na Pucharze Świata Belgian Open Taekwondo w Lommel. Nasza zawodniczka wygrała trzy walki. Pokonała Irlandkę, Polkę i Belgijkę, w finale przegrywając z Greczynką i tym samym zajmując wysokie, drugie miejsce.
 • Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Od kwietnia 2023 r. uzyskanie dofinansowania będzie możliwe w pełni online za pomocą nowego systemu iPFRON+ umożliwiającego uzyskiwanie wsparcia PFRON bez wychodzenia z domu.
 • W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego "Dyktando Toruńskie". Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.
 • Wiosną jeszcze bardziej zachęcamy do skorzystania z kulturalnej oferty Torunia. W marcu warto zajrzeć chociażby do Centrum Sztuki Współczesnej! Toruńskie CSW Znaki Czasu są w formie i doceniają to krytycy. Instytucja znalazła się na drugim miejscu w kategorii Galerii Samorządowych tegorocznego rankingu galerii opublikowanego przez tygodnik...
 • Grunty znajdują się przy ul. Łódzkiej 148, Włocławskiej 103 oraz Podgórskiej 36–40 i Dwernickiego 3-7.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia 2023 roku.
 • Wraz z początkiem wiosny MZK Toruń ogłosiło czasową obniżkę cen na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK.
 • Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".