Toruński festiwal w światowej czołówce | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruński festiwal w światowej czołówce

Kultura, Miasto
Data publikacji: 28 marca 2023
Autor: Magdalena Winiarska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Na zdjęciu: sala projekcji filmowej podczas EnergaCamerimage

Prestiżowy amerykański magazyn „Movie Maker” uznał, że Festiwal EnergaCAMERIMAGE będzie w 2023 roku jednym z 20 najważniejszych wydarzeń filmowych na świecie. Toruńskie święto kina znalazło się w tym zaszczytnym gronie obok takich imprez, jak festiwale w Karlovych Warach, San Sebastian, Rotterdamie, Tokio czy Melbourne.  

„Jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych w Europie” tak napisali o EnergaCAMERIMAGE twórcy rankingu „20 Najważniejszych Międzynarodowych Festiwali Filmowych 2023 roku”. Na taką opinię Festiwal pracuje już od 30 lat, wciąż zdobywając nowych wiernych fanów. Jubileuszowa edycja wydarzenia z 2022 r. okazała się niezwykłym sukcesem. Do Torunia przyjechali goście z 78 krajów, którzy mieli szansę zobaczyć 226 filmów. O jakości programu Festiwalu i wyczuciu jego organizatorów najlepiej świadczy fakt, że 21 z prezentowanych filmów otrzymało później łącznie 70 nominacji do Oscara, finalnie zdobywając 9 statuetek. Dziennikarze „Movie Maker” w uzasadnieniu swojej decyzji stwierdzili również: „Festiwal EnergaCAMERIMAGE, który skupia się przede wszystkim na celebracji sztuki operatorskiej, jest odwiedzany także przez wielu wybitnych aktorów czy reżyserów, doceniających rolę autora zdjęć w procesie realizacji ich filmowych wizji i pomysłów”. Podczas ośmiu festiwalowych dni Toruń odwiedziły takie znakomitości kina, jak Baz Luhrmann, Mandy Walker, Sam Mendes, Joseph Kosinski, Claudio Miranda, Stephen H. Burum, Ulrike Ottinger, Sarah Greenwood, Katie Spencer, Alex Gibney, Joseph Kahn, Vance Burberry, Andrzej Seweryn, Lech Majewski, Fred Berger i wielu, wielu innych.

Magia Festiwalu EnergaCAMERIMAGE to jednak nie tylko same projekcje i spotkania z twórcami, ale także niezwykła oferta wydarzeń towarzyszących, wśród nich m.in. konferencje, seminaria, warsztaty, panele dyskusyjne, spotkania czy wystawy rozlokowane w pięciu głównych lokalizacjach festiwalowych. Do Stanów Zjednoczonych, gdzie już od 30 lat ukazuje się magazyn „Movie Maker” dotarła także informacja o budowie w Toruniu Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE. „Organizatorzy Festiwalu skupiają się także na całorocznej promocji sztuki filmowej, a w tym roku startują z budową nowego centrum, które umożliwi im poszerzenie zakresu działalności” - możemy przeczytać w dalszej części uzasadnienia. Ranking już dziś zobaczyć można na stronie internetowej czasopisma, a już niedługo znajdzie się w drukowanej wersji magazynu, w której opublikowana zostanie także lista „50 wydarzeń filmowych wartych swojej ceny” – gdzie także liczymy na obecność Festiwalu EnergaCAMERIMAGE.

Tegoroczna edycja Festiwalu EnergaCAMERIMAGE potrwa od 11 do 19 listopada 2023 r.

Fot. Paweł Skraba

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: grupa młodzieży biegnie po zielonej murawie stadionu
  Miasto, Sport
  Uczniowie i przedszkolaki rozpoczęli zmagania w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół. Inauguracja wydarzenia odbyła się 26 września 2023 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.
 • Na zdjęciu: prezydent michał Zaleski wręcza przedstawicielom księgowych okolicznościową grafikę z panoramą Torunia
  Miasto
  Z okazji jubileuszu 30-lecia Oddziału Okręgowego w Toruniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce 26 września 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży odbyła się konferencja „Rachunkowość przyszłości”.
 • To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
 • W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • 26 września 2023 roku o godzinie 11:00 na stadionie miejskim przy ul. Bema nastąpi inauguracja szkolnych rozgrywek sportowych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przeszkoli i Szkół.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...