Toruńska Noc Naukowców | www.torun.pl

Toruńska Noc Naukowców

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 września 2021
Autor: Magdalena Kujawa
baner wydarzenia

Zwiedzanie wystaw, pokazy, warsztaty wykłady złożą się na kolejną edycję Toruńskiej Nocy Naukowców. Odbędzie się ona 24 września 2021 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Zwiedzanie wystaw w głównym budynku Młyna Wiedzy będzie odbywało się w dwóch turach w godz. 17:00-20:00 i 20:00-23:00. Wystawę "Ścieżki dorastania" (dostępną w budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji) zobaczymy w godz. 17:00-19:00 i 19:00-21:00.

Zajęcia w pracowniach Młyna Wiedzy

Od godz. 17:00 do 21:30 będzie można uczestniczyć w otwartych zajęciach w pracowni biologicznej i fizycznej.

- W tej pierwszej zapraszamy do samodzielnego wykonania preparatów i obserwowania żyjących w nich mikroorganizmów. Przekonamy uczestników/uczestniczki, że nie wszystkie bakterie są złe, a grzyby to nie tylko pieczarki - mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy.

Oko mikroskopu podczas zajęć "Mikroorganizmy od kuchni" pozwoli przybliżyć świat mikrobów, które z powodzeniem wykorzystuje się do produkcji serów, jogurtów, czy do wypieku chleba.

W pracowni fizycznej odbędą się otwarte warsztaty "Światło zwykłe i mniej zwykłe".

- Wykonamy kilka eksperymentów ze światłem. Zachwycać będziemy się przepięknymi widokami - a może nawet coś ciekawego uda się usłyszeć. Nasze eksperymenty będą inspirowane astronomią: będzie można zobaczyć migoczące gwiazdy i planety. Dowiemy się również co wspólnego ma słońce z żarówką i nie zabraknie laserów - wyjaśnia Marcin Centkowski.

Pokazy i warsztaty UMK

- Na kanale YouTube uniwersyteckiej telewizji UMK TV oraz na fanpage’u Toruńskiej Nocy Naukowców będzie można zobaczyć transmisję czterech pokazów zaprezentowanych przez naukowców z Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii - informuje Anna Wielbińska z Działu Promocji i Informacji UMK. - Zaprezentujemy jak tworzy się mapy aktywności mózgu, jak algi, które rosną w naszych jeziorach i morzach, mogą zmienić nasz świat na lepsze, jak i dlaczego fizycy badają dzieła sztuki oraz jak analizować mózg za pomocą specjalnego czepka.

Transmitowane pokazy będzie można zobaczyć również na wystawie "Rzeka" w Młynie Wiedzy.

Przed budynkiem CNMW pracownicy uniwersytetu zaprezentują dwa pokazy: chemiczny i archeologiczny, a w przestrzeniach centrum nauki przygotowano warsztaty matematyczne, astronomiczne i archeologiczne. Zapisy będą przyjmowane od 17 września.

WSG: protypowanie, drukarki 3D i wirtualna rzeczywistość

W przestrzeni wystawy "Rzeka" Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy zaprezentuje możliwości prototypowania z wykorzystaniem drukarek 3D, zabawki edukacyjne dla najmłodszych oraz osób z niepełnosprawnościami oraz aplikacje i gry w wirtualnej rzeczywistości.

Wykład o kontrowersjach wokół szczepień

Na tegorocznej Nocy Naukowców zadebiutuje Instytut Socjologii UMK. W sali konferencyjnej Centrum Innowacyjnej Edukacji o godz. 19:00 odbędzie się wykład "Kontrowersje wokół szczepionek i szczepień", który wygłosi dr hab. Michał Wróblewski, prof. UMK.

- Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc zachęcamy do wcześniejszego przybycia do Centrum. Osoby, które nie będą mogły pojawić się na wydarzeniu, mogą wysłuchać wykładu podczas transmisji na kanale You Tube Młyna Wiedzy - mówi Marcin Centkowski.

Program Toruńskiej Nocy Naukowców zostanie udostępniony 17 września na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – kliknij, aby przejść na stronę . Dostępne będą również informacje o zapisach na zajęcia przygotowane przez UMK.

Bilety na zwiedzanie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji w cenie 5 zł można już kupić w systemie sprzedaży online oraz w kasach CNMW. Chcąc zwiedzić wszystkie aktualnie udostępniane ekspozycje należy zakupić dwa bilety. Jeden do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, drugi do Centrum Innowacyjnej Edukacji.

Wydarzenie powstaje przy współpracy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu biegacze dobiegają do mety na Rynku Staromiejskim
  Miasto, Sport
  Z Berlina do Kaliningradu – tak przebiega tegoroczna trasa Lions Charity Run. Na mapie charytatywnego biegu łączącego trzy państwa znalazł się także Toruń. Uczestnicy zawitali do naszego miasta 20 września 2021 r.
 • Na zdjęciu: fragment murów z odkrytymi kanałami deszczowymi
  Miasto
  Podczas prac prowadzonych na Bulwarze Filadelfijskim odkryto fragmenty XIX-wiecznych kanałów burzowych.
 • Na zdjęciu baner z uśmiechniętą kobietą i napisem Punkt Szczepień Toruń Plaza
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend września.
 • zdjęcie toruńskiego stoiska
  Biznes, Miasto
  Przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu prezentują portfolio gospodarcze Torunia podczas XIII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Największa impreza biznesowa Europy Centralnej odbywa się w Katowicach.
 • Pobierz regulamin strony “Mój Toruń” w serwisie Facebook.com
 • Grafika informująca o kampanii Złoty Wrzesień
  Miasto
  Miasto Toruń włącza się w kampanię „Złoty wrzesień”, która ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat nowotworów wieku dziecięcego.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (13-19 września) potwierdzono 13 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach - w imieniu organizatorów akcji - zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 8-10 października 2021 r.
 • W ramach VIII Kongresu Azjatyckiego odbędzie się panel energetyczny – udział w nim jest bezpłatny.
 • Po raz czwarty mieszkańcy Chełmińskiego Przedmieścia spotkali się na święcie swojego osiedla. Dzień Chełmionki obchodzony był 19 września 2021 r.
 • W niedzielę 19 września 2021 roku w SP nr 3 rozegrane zostały walki finałowe w jubileuszowym XXV Turnieju Bokserskim im. Zygmunta Krygiera.
 • Słynny Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej – Poznańskie Słowiki wystąpił 18 września 2021 r. w toruńskim Dworze Artusa.
 • Muzeum Twierdzy Toruń jest gospodarzem pikniku militarnego w weekend 18 i 19 września 2021 r.
 • W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju na Rynku Nowomiejskim odbył się coroczny piknik ekologiczny.