Toruńska katedra rozbrzmiała muzyką organową | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruńska katedra rozbrzmiała muzyką organową

Kultura, Miasto
Data publikacji: 04 czerwca 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Błażej Musiałczyk grający na organach barokowych katedry, fot. S.Kowalski

W toruńskiej katedrze śś. Janów rozpoczęły się 3 czerwca 2023 r. Świętojańskie Koncerty Organowe im. Mariana Dorawy.

W inauguracyjnym koncercie usłyszeliśmy kompozycje organowe m.in. J.S. Bacha, G. Feure, J. Pachelbela oraz M. Surzyńskiego, wykonane na katedralnych organach barokowych i romantycznych przez organistę Archikatedry Oliwskiej - Błażeja Musiałczyka - absolwenta Gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Romana Peruckiego, dyrygenta chóru Gdańskiego Seminarium Duchownego i wykładowcę muzyki kościelnej. Od 2008 r. artysta prowadzi klasę organów w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku – Wrzeszczu. Jest też dyrektorem Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzyki Organowej w Tucholi, Żelechowskiego Festiwalu Muzycznego „Musica et Sacrum”, pomysłodawcą oraz dyrektorem  Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego – Sieradzka Jesień Organowa  oraz pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu Muzycznego „Niepodległa Wielu Wymiarów”. W roku 2006 wziął udział w nagraniu płyty "Wielkie organy Archikatedry w Gdańsku-Oliwie", która została nominowana do nagrody Fryderyka, a następnie uzyskała status złotej płyty.

Zmarły w ubiegłym roku patron koncertów, Marian Dorawa (1936-2022) był historykiem, konserwatorem dzieł sztuki, znawcą organów i muzyki organowej, inicjatorem Świętojańskiego Festiwalu Organowego, który obecnie obejmuje już zasięgiem już dwa województwa - kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie. Z inicjatywy parafii katedralnej śś. Janów od ubiegłego roku odbywają się także Świętojańskie Koncerty Organowe im. Mariana Dorawy - wszystkie w najstarszym toruńskim kościele, gdzie festiwal miał swój początek i przez lata się odbywał.    

Podczas tegorocznej, drugiej edycji imprezy zaplanowano łącznie 5 koncertów. Kolejne to:

 • 10 czerwca 2023 (sobota), godz. 19.00 - Tomasz Głuchowski
 • 16 czerwca 2023 (piątek), godz. 20.00 - Stanisław Maryjewski
 • 17 czerwca 2023 (sobota), godz. 19.00 - Marcin Łęcki
 • 24 czerwca 2023 (sobota), godz. 20.00 - Henryk Jan Botor

Na wszystkie koncerty wstęp wolny.️

Organizatorem wydarzenia jest Parafia Katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Apostoła w Toruniu pod patronatem Biskupa Toruńskiego ks. Wiesława Śmigla. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Dawid Wesołowski, organista katedry toruńskiej, a partnerem - Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Wydarzenie jest realizowane dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń.

Fot. Sławomir Kowalski
Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
 • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
  Drogi, Miasto
  W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
 • Na zdjęciu: kolarki jadą na rowerach w wyścigu, obok mury gotyckie Torunia
  Drogi, Miasto, Sport
  25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn trzyma koszulkę hokeisty z numerem "Sto"
  Miasto, Sport
  Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
 • Na zdjęciu: skoszona trawa złożona na taczce
  Eko, Miasto
  Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
 • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
 • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
 • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
 • Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
 • W drugim kwartale 2025 roku pierwsi czytelnicy odwiedzą nowe wnętrza Książnicy Kopernikańskiej. Nowoczesny wielofunkcyjny budynek powstaje przy ul. Słowackiego w miejscu dawnej czytelni.
 • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.