Toruńska katedra rozbrzmiała muzyką organową | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruńska katedra rozbrzmiała muzyką organową

Kultura, Miasto
Data publikacji: 04 czerwca 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Błażej Musiałczyk grający na organach barokowych katedry, fot. S.Kowalski

W toruńskiej katedrze śś. Janów rozpoczęły się 3 czerwca 2023 r. Świętojańskie Koncerty Organowe im. Mariana Dorawy.

W inauguracyjnym koncercie usłyszeliśmy kompozycje organowe m.in. J.S. Bacha, G. Feure, J. Pachelbela oraz M. Surzyńskiego, wykonane na katedralnych organach barokowych i romantycznych przez organistę Archikatedry Oliwskiej - Błażeja Musiałczyka - absolwenta Gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Romana Peruckiego, dyrygenta chóru Gdańskiego Seminarium Duchownego i wykładowcę muzyki kościelnej. Od 2008 r. artysta prowadzi klasę organów w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku – Wrzeszczu. Jest też dyrektorem Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzyki Organowej w Tucholi, Żelechowskiego Festiwalu Muzycznego „Musica et Sacrum”, pomysłodawcą oraz dyrektorem  Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego – Sieradzka Jesień Organowa  oraz pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu Muzycznego „Niepodległa Wielu Wymiarów”. W roku 2006 wziął udział w nagraniu płyty "Wielkie organy Archikatedry w Gdańsku-Oliwie", która została nominowana do nagrody Fryderyka, a następnie uzyskała status złotej płyty.

Zmarły w ubiegłym roku patron koncertów, Marian Dorawa (1936-2022) był historykiem, konserwatorem dzieł sztuki, znawcą organów i muzyki organowej, inicjatorem Świętojańskiego Festiwalu Organowego, który obecnie obejmuje już zasięgiem już dwa województwa - kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie. Z inicjatywy parafii katedralnej śś. Janów od ubiegłego roku odbywają się także Świętojańskie Koncerty Organowe im. Mariana Dorawy - wszystkie w najstarszym toruńskim kościele, gdzie festiwal miał swój początek i przez lata się odbywał.    

Podczas tegorocznej, drugiej edycji imprezy zaplanowano łącznie 5 koncertów. Kolejne to:

 • 10 czerwca 2023 (sobota), godz. 19.00 - Tomasz Głuchowski
 • 16 czerwca 2023 (piątek), godz. 20.00 - Stanisław Maryjewski
 • 17 czerwca 2023 (sobota), godz. 19.00 - Marcin Łęcki
 • 24 czerwca 2023 (sobota), godz. 20.00 - Henryk Jan Botor

Na wszystkie koncerty wstęp wolny.️

Organizatorem wydarzenia jest Parafia Katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Apostoła w Toruniu pod patronatem Biskupa Toruńskiego ks. Wiesława Śmigla. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Dawid Wesołowski, organista katedry toruńskiej, a partnerem - Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Wydarzenie jest realizowane dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń.

Fot. Sławomir Kowalski
Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: grupa młodzieży biegnie po zielonej murawie stadionu
  Miasto, Sport
  Uczniowie i przedszkolaki rozpoczęli zmagania w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół. Inauguracja wydarzenia odbyła się 26 września 2023 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.
 • Na zdjęciu: prezydent michał Zaleski wręcza przedstawicielom księgowych okolicznościową grafikę z panoramą Torunia
  Miasto
  Z okazji jubileuszu 30-lecia Oddziału Okręgowego w Toruniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce 26 września 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży odbyła się konferencja „Rachunkowość przyszłości”.
 • To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
 • W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • 26 września 2023 roku o godzinie 11:00 na stadionie miejskim przy ul. Bema nastąpi inauguracja szkolnych rozgrywek sportowych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przeszkoli i Szkół.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...