Toruńska cerkiew po remoncie | www.torun.pl

Toruńska cerkiew po remoncie

Miasto
Data publikacji: 08 grudnia 2019

W niedzielę 8 grudnia 2019 roku miało miejsce poświęcenie odrestaurowanej fasady cerkwi prawosławnej przy ulicy Podgórnej 69. W uroczystej mszy odprawionej przez biskupa Atanazego wziął udział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Na zewnętrzną fasadę budynku powrócił błękit, a więc tradycyjny cerkiewny kolor. W ramach remontu wymieniono też część okien, pokrycie dachu, dokonano odnowienia większości zewnętrznej elewacji oraz kopuły wieńczącej cerkiew. Ponadto zmodernizowano system alarmowy oraz instalację odgromową, która odpowiada za ochronę przed uderzeniami pioruna i bezpieczne odprowadzenie jego energii do ziemi. W 2019 r. na remont parafia prawosławna pw. św. Mikołaja Cudotwórcy otrzymała 50 tys. zł dotacji konserwatorskiej z Urzędu Miasta Torunia.

- Toruń od 2006 roku włącza się w kolejne etapy rewitalizacji i modernizacji tego obiektupowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Także w tej ostatniej części, a więc w rewitalizacji hełmu i elewacji uczestniczyliśmy z radością. Doceniamy znaczenie zabytków drewnianych, takich jak ten, jak i tych ważnych dla miasta ceglanych czy murowanych. Zdajemy sobie sprawę, że ośmiowieczne miasto ma różne ślady historii, ale przede wszystkim ma najpiękniejszy ślady — ślady kultu religijnego. Do nich zaliczamy również świątynię przy ulicy Podgórnej 69.

Prawosławna parafia w Toruniu powstała w latach 20. XX wieku, choć drewniana świątynia przy ulicy Podgórnej pochodzi już z 1888 roku jako obiekt dawnego kościoła ewangelicko-luterańskiego. Środowisko prawosławne przejęło ten budynek w 1939 roku, opuszczając dawny zbór ewangelicki na toruńskim Rynku Nowomiejskim. Nową cerkiew zaadaptowano zgodnie z wymogami prawosławnej liturgii. Wyposażenie świątyni stanowią przedmioty przeniesione ze zburzonych cerkwi na Kujawach oraz podarowane przez parafian. Wskutek represji NKWD po 1945 roku liczba prawosławnych w Toruniu gwałtownie się zmniejszyła, część wiernych została wywieziona do łagrów, a na ich miejsce przybyli ludzie ze Lwowa, Wilna i Białostocczyzny. Obecnie parafia ma charakter diasporalny.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika programu Wspieraj Seniora zachęcająca do zgłoszenia się do wolontariatu ozdrowieńców
  Koronawirus, Miasto
  Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów poszerza swoją działalność – od wczoraj ruszyły zapisy do wolontariatu ozdrowieńców. Osoby, które przeszły zakażanie koronawirusem, pomagać będą mogły w domach pomocy społecznej.
 • Dwóch Mikołajów: Kopernik na pomniku i święty z iluminacji świątecznej
  Kultura, Miasto
  Po raz kolejny z okazji mikołajek i świąt Bożego Narodzenia działacz społeczny Robert Olkowski z grupą inicjatywną Rodzina organizuje akcję charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych, potrzebujących oraz seniorów z Torunia. 7 grudnia 2020 r. o godz. 12.00 przed budynkiem Szpitala Dziecięcego odbędzie się koncert dla pacjentów.
 • Na zdjęciu Michał Piwoński w biegu
  Miasto, Sport
  Uczeń klasy 2 V LO w Toruniu, Mikołaj Piwoński, został powołany do lekkoatletycznej kadry narodowej.
 • widok budynku z muralem
  Kultura, Miasto
  Na szczycie budynku przy ul. Reja 25 powstał mural upamiętniający Grzegorza Ciechowskiego. Jego inicjatorką jest wdowa po zmarłym w 2001 r. muzyku Anna Skrobiszewska.
 • Prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  List Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego do redaktora naczelnego portalu Wyborcza.pl, Jarosława Kurskiego, będący odpowiedzią na zarzuty dotyczące domniemanych „strat” Bydgoszczy w rywalizowaniu z Toruniem o instytucje i fundusze.
 • Na zdjęciu: montaż nowych wiat przystankowych na Placu Rapackiego
  MZK
  Trwają prace torowo-drogowe przy placu Rapackiego i placu Niepodległości. Gotowe jest już oznakowanie poziome jezdni, powstają ekrany akustyczne i wiaty przystankowe, a gdy pogoda pozwoli, rozpoczną się kolejne nasadzenia zieleni.
 • Dzisiaj, 2 grudnia 2020 r. obchodzimy siedemdziesiątą dziewiątą rocznicę śmierci jednego z Honorowych Obywateli Torunia, Edwarda Śmigłego-Rydza.
 • Młodzieżowy Dom Kultury wToruniu ogłasza konkurs plastyczny z cyklu „Niepodległość – Wolność – Rozwój” pod hasłem „Polski Bałtyk”. Mogą wziąć w nim udział dzieci i młodzież w wieku 5-18 lat.
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na cykl spotkań online, z których skorzystać mogą uczniowie i nauczyciele.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje o 13855 osobach, które w całej Polsce zaraziły się koronawirusem w ciągu ostatniej doby. W Toruniu zakażenie potwierdzono u 144 osób.
 • Powiatowa Komisja Lekarska poszukuje lekarzy do przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej. W przyszłym roku odbędzie się ona w terminie od 1 lutego do 16 kwietnia.
 • W dniu 1 grudnia 2020 r. mija 26 lat od śmierci Wandy Szuman, Honorowej Obywatelki Torunia, pionierki toruńskiej pedagogiki i pracy z osobami niepełnosprawnymi.
 • Polski Bon Turystyczny to jedna z form wsparcia branży turystycznej w kraju. Po zniesieniu restrykcji, ci, którzy nie wykorzystali go latem, mogą dzięki niemu spędzić atrakcyjnie czas w Toruniu.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje, że koronawirusem w ciągu ostatniej doby zakaziło się 9105 osób. Liczba zakażonych od początku pandemii w całym kraju zbliża się do miliona. W Toruniu od wczoraj zakażenie zdiagnozowano u 151 osób.