Toruńska cerkiew po remoncie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruńska cerkiew po remoncie

Miasto
Data publikacji: 08 grudnia 2019

W niedzielę 8 grudnia 2019 roku miało miejsce poświęcenie odrestaurowanej fasady cerkwi prawosławnej przy ulicy Podgórnej 69. W uroczystej mszy odprawionej przez biskupa Atanazego wziął udział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Na zewnętrzną fasadę budynku powrócił błękit, a więc tradycyjny cerkiewny kolor. W ramach remontu wymieniono też część okien, pokrycie dachu, dokonano odnowienia większości zewnętrznej elewacji oraz kopuły wieńczącej cerkiew. Ponadto zmodernizowano system alarmowy oraz instalację odgromową, która odpowiada za ochronę przed uderzeniami pioruna i bezpieczne odprowadzenie jego energii do ziemi. W 2019 r. na remont parafia prawosławna pw. św. Mikołaja Cudotwórcy otrzymała 50 tys. zł dotacji konserwatorskiej z Urzędu Miasta Torunia.

- Toruń od 2006 roku włącza się w kolejne etapy rewitalizacji i modernizacji tego obiektupowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Także w tej ostatniej części, a więc w rewitalizacji hełmu i elewacji uczestniczyliśmy z radością. Doceniamy znaczenie zabytków drewnianych, takich jak ten, jak i tych ważnych dla miasta ceglanych czy murowanych. Zdajemy sobie sprawę, że ośmiowieczne miasto ma różne ślady historii, ale przede wszystkim ma najpiękniejszy ślady — ślady kultu religijnego. Do nich zaliczamy również świątynię przy ulicy Podgórnej 69.

Prawosławna parafia w Toruniu powstała w latach 20. XX wieku, choć drewniana świątynia przy ulicy Podgórnej pochodzi już z 1888 roku jako obiekt dawnego kościoła ewangelicko-luterańskiego. Środowisko prawosławne przejęło ten budynek w 1939 roku, opuszczając dawny zbór ewangelicki na toruńskim Rynku Nowomiejskim. Nową cerkiew zaadaptowano zgodnie z wymogami prawosławnej liturgii. Wyposażenie świątyni stanowią przedmioty przeniesione ze zburzonych cerkwi na Kujawach oraz podarowane przez parafian. Wskutek represji NKWD po 1945 roku liczba prawosławnych w Toruniu gwałtownie się zmniejszyła, część wiernych została wywieziona do łagrów, a na ich miejsce przybyli ludzie ze Lwowa, Wilna i Białostocczyzny. Obecnie parafia ma charakter diasporalny.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • Miasto
    - W nocy od godz. 21:00 18 kwietnia do godz. 8:00 19 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do -1°C, przy gruncie do -4°C, lokalnie do -3°C i przy gruncie do -6°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Kultura, Miasto
    Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • 21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
  • W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
  • Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
  • Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
  • Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.