Toruńscy terytorialsi obchodzili swoje święto | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruńscy terytorialsi obchodzili swoje święto

Miasto
Data publikacji: 26 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.- Z respektem odbieram to, że Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej dopełnia artyleryjską i morską tradycję wojskową Torunia - podkreśla Prezydent Michał Zaleski.

Minister Obrony Narodowej wyznaczył dzień 30 maja jako coroczne Święto Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Ustanowiona data nie była przypadkowa i bezpośrednio nawiązywała do wydarzeń z 30 maja 1919 r., kiedy to głównodowodzący Sił Zbrojnych w byłym zaborze pruskim - generał piechoty Józef Dowbor-Muśnicki rozkazał niezwłocznie przystąpić do formowania w Inowrocławiu Toruńskiego Pułku Strzelców. Pułku, którego tradycje dziedziczy CSWOT.

W uroczystych obchodach na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu udział wzięło wielu znamienitych gości, w tym m.in. Szef Pionu Szkolenia Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej płk Andrzej Głowacki, Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Paweł Gulewski, syn matki chrzestnej Sztandaru Centrum Szkolenia WOT w Toruniu mjr Marii Kowalewskiej ps. "Myszka" - dr Witold Kowalewski, kombatantka - sanitariuszka Armii Krajowej mjr Kazimiera Zańczuk ps. "Kruszynka", Dowódca Garnizonu Toruń płk. Remigiusz Zieliński, byli komendanci i żołnierze, a także dowódcy zaprzyjaźnionych jednostek wojskowych, brygad obrony terytorialnej, służb mundurowych, przedstawiciele duchowieństwa oraz szkół i uczelni wyższych.

W trakcie uroczystego apelu odczytano decyzje i rozkazy okolicznościowe o awansach, przyznanych odznaczeniach i medalach honorowych. Pamiątkowy ryngraf otrzymał także Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Paweł Gulewski, który odczytał okolicznościowy list Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego.

- Gratuluję honorów okazywanych Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej  w Toruniu z okazji dorocznego święta jednostki oraz jubileuszu 5-lecia jej działalności. Te gesty sympatii traktuję jako wyrazy szczególnej wdzięczności okazywanej Panu Komendantowi i podkomendnym wobec działalności wojskowej, edukacyjnej, szkoleniowej i społecznej CSWOT. Promujecie w naszym mieście najlepsze wzorce żołnierskie i obywatelskie! W imieniu Prezydenta Miasta Torunia proszę Pana Komendanta o przyjęcie serdecznych życzeń jubileuszowych. Z szacunkiem odbieram krótkie, ale jednocześnie znaczące tradycje wojskowe toruńskiego Centrum. One dowodzą, że Toruń okazał się idealny na ulokowanie tu jednostki takiej jak Centrum Szkolenia WOT – jedynego centrum szkolenia w Polsce tego Rodzaju Sił Zbrojnych. Z respektem odbieram to, że dopełnił on artyleryjską i morską tradycję wojskową Torunia, przez co nasze miasto stało się ośrodkiem przygotowywania żołnierzy Obrony Terytorialnej do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej. Dziękuję za nieprzerwaną współpracę Pana Komendanta i CSWOT ze swoim cywilnym otoczeniem, w tym z samorządem miejskim Torunia. Dumę i siłę tych relacji przeżywaliśmy w Toruniu przy wielu okazjach: w trakcie składania żołnierskiej przysięgi w formacjach WOT, uroczystego nadania sztandaru dla CSWOT we wrześniu 2021 r., kolejnych Świąt Centrum Szkolenia, ale także takich wyzwań, jak zabezpieczenie wrażliwych usług w Toruniu podczas najgorętszych miesięcy pandemicznych. Nasi terytorialsi spisywali się wyłącznie na medal! Panu Komendantowi i całemu środowisku skupionemu w CSWOT Toruń życzę oddanej i satysfakcjonującej służby – zawsze dla dobra wolnej i bezpiecznej Rzeczypospolitej - powiedział Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Paweł Gulewski.

- Dzisiejsza uroczystość to idealna okazja do podkreślenia pięciolecia istnienia naszej jednostki. Już od 2018 r. rozwijamy naszą bazę szkoleniową, tworzymy nowe kursy i szkolenia, które odpowiadają na potrzeby zgłaszane przez brygady obrony terytorialnej. W tym pięcioletnim okresie, pomimo wielu niewygód i trudności udało nam się przeszkolić kilka tysięcy żołnierzy, którzy po powrocie do swoich macierzystych jednostek mają możliwośc dalej przekazywać nabytą wiedzę. Liczba kursantów, jak i liczba realizowanych obecnie ponad 40 różnorodnych kursów i szkoleń pokazują nam, że kierunek w jakim podążamy jest słuszny, a jego efektem jest stałe podnoszenie bezpieczeństwa naszej Rzeczypospolitej. Centrum to nie tylko infrastruktura szkoleniowa. To przede wszystkim ludzie, którzy z pełnym zaangażowaniem wykonują powierzone im zadania, poświęcając swój czas i wkładając wysiłek w szkolenie przyszłych instruktorów. I za to właśnie chciałbym Wam wszystkim serdecznie podziękować - podkreślił Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego w Toruniu płk Edward Chyła.

Hymn Państwowy i Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego odegrała Orkiestra Wojskowa z Torunia pod batutą tamburmajora st. chor. szt. Andrzeja Bogusza.

Fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym
  Miasto
  Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.
 • Miasto, Sport
  Piłkarze toruńskiej Elany już w czwartek 8 czerwca 2023 r. meczem z Pogonią Mogilno mogą przypieczętować awans do trzeciej ligi piłkarskich rozgrywek.
 • Tak się robi biznes „Made in Toruń” - Calla Flowers
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowało cykl wideo prezentujący wybrane firmy wyróżnione toruńskim znakiem jakości.  „Tak się robi biznes Made in Toruń” ma charakter wizerunkowy. W kolejnym odcinku prezentujemy studio kwiatowe Calla Flowers. - To miejsce o niezwykłym klimacie i oferujące niebanalne kompozycje florystyczne. Wyjątkowe...
 • Na zdjęciu: kasztanowiec o imieniu Jeżyk, obok stoi kilkadziesiąt dzieci
  Eko, Miasto
  Kasztanowiec Jeżyk, rosnący przy ul. Łąkowej, znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2023. Głosowanie trwa do końca czerwca 2023 r.
 • Na zdjeciu: seniorzy siedzą przy stołach
  Miasto
  Już po raz siódmy Toruńska Senioriada połączy pokolenia – do udziału w wydarzeniu zapraszamy w niedzielę 11 czerwca 2023 r.
 • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
  Drogi, Miasto
  Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego mogą odbywać się wydarzenia sportowe – każdej kategorii – tak zdecydował zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
 • Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Oficyna kamienicy przy ul. Łaziennej 24A idzie pod młotek. Nieruchomość na toruńskiej starówce będzie można kupić w przetargu organizowanym przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami w dn. 20 czerwca 2023 r.
 • W piątek 9 czerwca 2023 r. - po Bożym Ciele - kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 7:00-14:30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
 • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r., w 63. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość. Toruński pomnik gen. Hallera znajduje się u wylotu ulicy Piastowskiej, którą 18 stycznia 1920 r....
 • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
 • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
 • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.