Toruńscy terytorialsi obchodzili swoje święto | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruńscy terytorialsi obchodzili swoje święto

Miasto
Data publikacji: 26 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.- Z respektem odbieram to, że Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej dopełnia artyleryjską i morską tradycję wojskową Torunia - podkreśla Prezydent Michał Zaleski.

Minister Obrony Narodowej wyznaczył dzień 30 maja jako coroczne Święto Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Ustanowiona data nie była przypadkowa i bezpośrednio nawiązywała do wydarzeń z 30 maja 1919 r., kiedy to głównodowodzący Sił Zbrojnych w byłym zaborze pruskim - generał piechoty Józef Dowbor-Muśnicki rozkazał niezwłocznie przystąpić do formowania w Inowrocławiu Toruńskiego Pułku Strzelców. Pułku, którego tradycje dziedziczy CSWOT.

W uroczystych obchodach na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu udział wzięło wielu znamienitych gości, w tym m.in. Szef Pionu Szkolenia Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej płk Andrzej Głowacki, Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Paweł Gulewski, syn matki chrzestnej Sztandaru Centrum Szkolenia WOT w Toruniu mjr Marii Kowalewskiej ps. "Myszka" - dr Witold Kowalewski, kombatantka - sanitariuszka Armii Krajowej mjr Kazimiera Zańczuk ps. "Kruszynka", Dowódca Garnizonu Toruń płk. Remigiusz Zieliński, byli komendanci i żołnierze, a także dowódcy zaprzyjaźnionych jednostek wojskowych, brygad obrony terytorialnej, służb mundurowych, przedstawiciele duchowieństwa oraz szkół i uczelni wyższych.

W trakcie uroczystego apelu odczytano decyzje i rozkazy okolicznościowe o awansach, przyznanych odznaczeniach i medalach honorowych. Pamiątkowy ryngraf otrzymał także Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Paweł Gulewski, który odczytał okolicznościowy list Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego.

- Gratuluję honorów okazywanych Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej  w Toruniu z okazji dorocznego święta jednostki oraz jubileuszu 5-lecia jej działalności. Te gesty sympatii traktuję jako wyrazy szczególnej wdzięczności okazywanej Panu Komendantowi i podkomendnym wobec działalności wojskowej, edukacyjnej, szkoleniowej i społecznej CSWOT. Promujecie w naszym mieście najlepsze wzorce żołnierskie i obywatelskie! W imieniu Prezydenta Miasta Torunia proszę Pana Komendanta o przyjęcie serdecznych życzeń jubileuszowych. Z szacunkiem odbieram krótkie, ale jednocześnie znaczące tradycje wojskowe toruńskiego Centrum. One dowodzą, że Toruń okazał się idealny na ulokowanie tu jednostki takiej jak Centrum Szkolenia WOT – jedynego centrum szkolenia w Polsce tego Rodzaju Sił Zbrojnych. Z respektem odbieram to, że dopełnił on artyleryjską i morską tradycję wojskową Torunia, przez co nasze miasto stało się ośrodkiem przygotowywania żołnierzy Obrony Terytorialnej do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej. Dziękuję za nieprzerwaną współpracę Pana Komendanta i CSWOT ze swoim cywilnym otoczeniem, w tym z samorządem miejskim Torunia. Dumę i siłę tych relacji przeżywaliśmy w Toruniu przy wielu okazjach: w trakcie składania żołnierskiej przysięgi w formacjach WOT, uroczystego nadania sztandaru dla CSWOT we wrześniu 2021 r., kolejnych Świąt Centrum Szkolenia, ale także takich wyzwań, jak zabezpieczenie wrażliwych usług w Toruniu podczas najgorętszych miesięcy pandemicznych. Nasi terytorialsi spisywali się wyłącznie na medal! Panu Komendantowi i całemu środowisku skupionemu w CSWOT Toruń życzę oddanej i satysfakcjonującej służby – zawsze dla dobra wolnej i bezpiecznej Rzeczypospolitej - powiedział Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Paweł Gulewski.

- Dzisiejsza uroczystość to idealna okazja do podkreślenia pięciolecia istnienia naszej jednostki. Już od 2018 r. rozwijamy naszą bazę szkoleniową, tworzymy nowe kursy i szkolenia, które odpowiadają na potrzeby zgłaszane przez brygady obrony terytorialnej. W tym pięcioletnim okresie, pomimo wielu niewygód i trudności udało nam się przeszkolić kilka tysięcy żołnierzy, którzy po powrocie do swoich macierzystych jednostek mają możliwośc dalej przekazywać nabytą wiedzę. Liczba kursantów, jak i liczba realizowanych obecnie ponad 40 różnorodnych kursów i szkoleń pokazują nam, że kierunek w jakim podążamy jest słuszny, a jego efektem jest stałe podnoszenie bezpieczeństwa naszej Rzeczypospolitej. Centrum to nie tylko infrastruktura szkoleniowa. To przede wszystkim ludzie, którzy z pełnym zaangażowaniem wykonują powierzone im zadania, poświęcając swój czas i wkładając wysiłek w szkolenie przyszłych instruktorów. I za to właśnie chciałbym Wam wszystkim serdecznie podziękować - podkreślił Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego w Toruniu płk Edward Chyła.

Hymn Państwowy i Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego odegrała Orkiestra Wojskowa z Torunia pod batutą tamburmajora st. chor. szt. Andrzeja Bogusza.

Fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: Zbigniew Fiderewicz i Adrian Mól, zastępcy prezedenta Torunia, stoją wśród przedstawicieli rządu i posłów i pokazują promesy na dofinansowanie
  Miasto
  2 października 2023 r. w Ratuszu Staromiejski miało miejsce wręczenie promes samorządowcom z dawnych województw toruńskiego i włocławskiego z VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich oraz II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • Nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
  Miasto
  Ruszył nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
 • Miasto
  Uroczysta inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyła się w poniedziałek 2 października w Auli UMK. Po okresie wakacyjnym 17 878 studentów toruńskiej uczelni przystąpi do zajęć.
 • Na zdjeciu: fragment białego autobusu miejskiego
  Miasto, MZK
  W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
 • Na zdjeciu: biału biurowiec firmy Pulscenter
  Biznes, Miasto
  Pulscenter to kolejna firma która prowadzi działalność w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. Na ponad półhektarowej działce kupionej od miasta za 606 tys. zł powstał budynek magazynowo-biurowy. Spółka Pulscenter działa w branży drogeryjnej.
 • Miasto
  W Toruniu trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. - Nie zapomnimy. Pamięć o tych którzy stracili życie niech pozostanie na zawsze, niech będzie częścią naszej wspólnej aktywności i wspólnej obecności w życiu społecznym - apelował w trakcie głównych uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • W ciągu 11 lat osobiście prowadzili zajęcia profilaktyczne w ponad 1500 szkołach, w których uczestniczyło około 500 tysięcy młodych ludzi oraz co najmniej 9000 nauczycieli i dyrektorów szkół. W tym roku, dzięki wsparciu Gminy Miasta Torunia, pojawią się w siedmiu toruńskich szkołach ponadpodstawowych.  Łukasz Bęś i Jonatan Blank to członkowie...
 • Koncertem "Brzmienia Uniwersum #2" Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 45. sezon artystyczny.
 • Bartosz Zmarzlik wytrzymał presję i obronił tytuł mistrza świata. Zdecydował ostatni wyścig GP Polski na toruńskiej Motoarenie.
 • Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki życzenia dla toruńskich muzyków przekazuje prezydent Torunia.
 • Widowisko balonowe EXIT w wykonaniu francuskiej grupy Cirque Inextremiste oczarowało Toruń!
 • W pierwszym meczu przed własną publicznością Arriva Twarde Pierniki Toruń pokonały w Arenie Toruń Enea Zastal BC Zielona Góra 85:74.
 • 29 września 2023 r. miało miejsce uroczyste ślubowanie uczniów trzech klas pierwszych rozpoczynających naukę w Szkole Podstawowej nr 32.
 • Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkurs wniosków o przyznanie stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Nabór wniosków odbywa się w terminie od 1 do 31 października 2023 r.