Toruńscy seniorzy mają nowe miejsce spotkań | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruńscy seniorzy mają nowe miejsce spotkań

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 22 listopada 2022
Autor: Marcin Pryka
Prezydent wręcza upominki

22 listopada 2022 r. odbyło się oficjalne otwarcie Dziennego Domu Pobytu Seniora "Seniorzy Razem" dla 30 osób.

Placówka powstała z inicjatywy Toruńskiego Centrum Usług Społecznych w wyremontowanej kamienicy przy ul. Podgórskiej 2. Jak podkreślił po uroczystym przecięciu wstęgi prezydent Torunia Michał Zaleski, nie byłoby to możliwe, gdyby nie środki pochodzące z Unii Europejskiej i budżetu miasta Toruń. - Dzięki temu mogliśmy cały ten budynek wyremontować. On był naprawdę w złym stanie. Jest teraz bardzo ładnie zrobiony, przygotowany do pobytu osób, które tutaj będą przebywały. Także teren wokół jest urządzony. To wszystko po to, aby osobom, które chcą korzystać z takich miejsc, w Toruniu żyło się lepiej. Z pełnym entuzjazmem i zaangażowaniem takie zmiany chcemy w naszym mieście wprowadzać, ponieważ wiemy, że mieszkańcom nie tylko potrzebny jest dach nad głową, mieszkanie, nie tylko dobrze zaopatrzony sklep, ale też i takie miejsca, miejsca spotkań, miejsca rekreacji, wypoczynku. I bardzo się cieszę, że będziemy tym miejscem mogli służyć - powiedział prezydent Michał Zaleski.

Całkowita wartość inwestycji wyniosła 3 596 221,65 zł, a dofinansowanie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 stanowiło 2 920 674,96 zł. Remont budynku wykonano pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Zachowano w nim wszystkie oryginalne elementy stolarki drzwiowej i okiennej. Prace remontowe nadzorował Wydział Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia, a wykonawcą zadania był Zakład Budowlany Kułaczkowski Kułaczkowski Grzegorz.

Parter budynku został przeznaczony na dzienny dom pobytu. Uczestnicy mogą korzystać z kuchni z aneksem, jadalni, pokoju do dziennej aktywności, pokoju do wypoczynku, indywidualnych pokoi terapeutycznych oraz toalety z natryskiem. Pozostałe piętra stanowią część mieszkalną. Utworzono w nich w pełni wyposażone mieszkania chronione dla osób niesamodzielnych, w tym starszych i z niepełnosprawnościami, które spełnią warunki przedstawione w procesie rekrutacji. Na pierwszym piętrze znajdują się trzy mieszkania dwuosobowe, a także ogólnodostępne pomieszczenie z myślą o integracji seniorów zamieszkujących w kamienicy. Na drugim piętrze jest jedno mieszkanie jednoosobowe i jedno mieszkanie dwuosobowe.

Budynek znajduje się w pięknym otoczeniu odnowionego niedawno Parku Tysiąclecia. Obiekt dostosowany jest szczególnie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, poruszających się przy pomocy kul, chodzika czy jeżdżących na wózkach. Na terenie posesji znajdują się również miejsca parkingowe, w tym dla osób niepełnosprawnych oraz garaż.

W zajęciach organizowanych przez Dzienny Dom Pobytu „Seniorzy Razem” będzie mogło uczestniczyć 30 osób, które ze względu na wiek lub niepełnosprawność są osobami niesamodzielnymi i wymagają wsparcia w codziennej egzystencji. W skład personelu dziennego domu pobytu wejdzie 3 opiekunów, jeden terapeuta, animator oraz kierownik. Mieszkańców kamienicy wspierać będą opiekunowie mieszkań chronionych.

Na utrzymanie placówki w okresie od 1 listopada 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. pozyskano środki w wysokości 1 103 730 zł, co stanowi 100% kosztów, w ramach komplementarnego projektu pn. „Aktywny senior”, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Dla uczestników przewidziano m.in. zajęcia edukacyjne (komputerowe, muzyczne, sportowe, nordic-walking, zumba dla seniora, zajęcia kulinarne), informacyjne (profilaktyka prozdrowotna, podróżnicze, historyczne), terapeutyczne (rękodzielnictwo, terapia sensoryczna, grupy terapeutyczne, terapia indywidualna, grupy samopomocowe, joga z elementami terapii, poznawanie technik relaksacji, drama, muzykoterapia, alpakoterapia, dogoterapia, felinoterapia, hortiterapia), animacyjne (zajęcia z tworzenia makramy, decoupage, filcowania, wykonywania matryc i odbitek w technice linorytu, haftowania), imprezy okolicznościowe, pikniki, festyny oraz zajęcia międzypokoleniowe. Ponadto w ofercie placówki znajdą się wspólne wycieczki połączone ze zwiedzaniem atrakcji turystycznych, wyjścia na spacery, seanse kinowe, gry terenowe, wspólne wyjścia na musicale, spektakle teatralne, koncerty. Uczestnicy zajęć będą mieli zapewnione wyżywienie w postaci śniadania, drugiego śniadania oraz obiadu, które przynajmniej do 31 grudnia 2023 r. będą bezpłatne.

- Później będziemy zabiegali o możliwość kontynuacji, prowadzenia tych zajęć, bo wiemy, iż nadal Unia Europejska chce pomagać w prowadzeniu takich miejsc - zapewnił prezydent Michał Zaleski.

W trakcie oficjalnego otwarcia placówki włodarz miasta życzył uczestnikom miłego pobytu i ciekawie spędzanego czasu. Przekazał także podziękowania i upominki. - Moim życzeniem jest, aby tu nigdy nie było pustego miejsca, aby każde z nich było wypełnione. I proszę, przekażcie informację swoim sąsiadkom, sąsiadom, znajomym, rodzinie, że takie miejsce jak Podgórska 2 jest. Bo jak państwo będziecie szczęśliwi w tym miejscu, to będzie ochota do robienia kolejnych, podobnych rzeczy i sprawiania, że będzie w Toruniu więcej tego typu możliwości - dodał prezydent. Na zakończenie uroczystości odbył się wspólny poczęstunek, podczas którego rozmawiano w miłym gronie przy kawie i herbacie.

Placówka jest jednym z trzech domów dziennego pobytu, które zostaną uruchomione w roku 2022. W listopadzie uruchomiono Dzienny Domu Pobytu „Aktywny Senior” w kamienicy przy ul. Mickiewicza 57, zaś w grudniu w kamienicy przy ul. Bydgoskiej 74 nastąpi uruchomienie Dziennego Domu Pobytu „Senior+”. Wszystkie trzy zostały włączone w strukturę Toruńskiego Centrum Usług Społecznych.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Rozpoczęła się 15. edycja festiwalu Sztuki Natury. W toruńskich galeriach i centrach kultury można podziwiać wystawy sztuk wizualnych inspirowanych przyrodą.
 • Kultura, Miasto
  Silnie związane z Toruniem flisackie tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!
 • Na zdjęciu: charakterystyczny biały namiot, którym stanowi zadaszenie nad boiskiem na osiedlu Przy Skarpie
  Miasto, Sport
  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji odbudował i ponownie postawił powłokę nad pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej przy ul. Przy Skarpie. Charakterystyczny biały balon, a mówiąc fachowo, powłoka pneumatyczna, jest z powrotem na swoim miejscu.
 • Miasto
  Niezwykły, świątecznie iluminowany i rozbrzmiewający kolędami tramwaj zgodnie z tradycją rozpocznie w Mikołajki, 6 grudnia 2022 r. kursowanie po ulicach Torunia. Podczas jego pierwszego przejazdu nie zabraknie niespodzianek.
 • Zdjęcie przedstawia dzieci w czapkach św. Mikłaja biegnące ulicą Szeroką
  Miasto, Sport
  W niedzielę, 4 grudnia 2022 r. wystartuje jubileuszowy XX FESTIWAL BIEGÓW ŚWIĘTYCH MIKOŁAJÓW. Dzień wcześniej, 3 grudnia 2022 r., na Rynku Staromiejskim w godz. 11:00 – 12:30, odbędą się imprezy dla dzieci, w tym BIEG MIKOŁAJKA.
 • Bieg Św. Mikołajów w Toruniu odbędzie się 4 grudnia.
  Miasto
  W najbliższą niedzielę 4 grudnia 2022 r. w godzinach od 11.30 do 14.30 ulicami Torunia pobiegną Święci Mikołajowie.
 • Prace przy budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na odcinku od pl. NOT do przejazdu kolejowo-drogowo-tramwajowego na ul. Legionów zaawansowanie robót wynosi 64 procent, a dalej – od przejazdu wzdłuż ul. Polnej, Ugorów i Watzenrodego – 80 procent.
 • Zawodnicy klubu sportowego Laguna 24 Toruń walczyli o medale w finale Klubowego Pucharu Polski i jednocześnie Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu w płetwach. Zdobyli 32 medale indywidualne i 4 medale w sztafetach.
 • Pod Pomnikiem Artylerii Polskiej oraz na terenie poligonu Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu przez dwa dni odbywały się uroczystości z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii.
 • Apel o wsparcie obywateli Ukrainy i pomoc w zgromadzeniu dla nich rzeczy niezbędnych do przetrwania zimy w walczącym kraju wystosował prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • W Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2.Piętro przy ul. Konopnickiej 13 odbyło się bezpłatne szkolenie dot. tworzenia wartościowych treści w sieci. Warsztaty były częścią programu Firmy Jutra prowadzonego przez Google, PFR i OChK.
 • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał prestiżowe, najwyższe wyróżnienie - Status Diamentowy od Inicjatywy Angels oraz Europejskiej Organizacji Udarowej za leczenie udarów mózgu w III kwartale 2022 roku.
 • W związku z obchodami święta Radia Maryja w sobotę 3 grudnia 2022 r. zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • 1 grudnia 2022 r. minęła 28. rocznica śmierci Honorowej Obywatelki Torunia Wandy Szuman, nestorki toruńskiej pedagogiki, twórczyni miejscowego oddziału PCK i pionierki rehabilitacji osób niepełnosprawnych.