www.torun.pl

Torunianin z medalami

Miasto, Sport
Data publikacji: 20 września 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Podczas 21. edycja mistrzostw Europy w lekkiej atletyce masters aż trzy krążki w konkurencjach rzutowych wywalczył torunianin Wacław Krankowski.

Czempionat odbył się w trzech miastach włoskich położonych w pobliżu Wenecji: w Jesolo, Eraclei i Caorle. W rywalizacji uczestniczyli przedstawiciele aż 43 europejskich krajów. Poza konkurencją startowali też zawodnicy i zawodniczki spoza Europy.

Polskę w mistrzostwach reprezentowało w sumie 108 sportowców. Wywalczyli oni łącznie 71 medali, w tym 20 złotych,  27 srebrnych i 24 brązowe, co przełożyło się ostatecznie na ósme miejsce w klasyfikacji medalowej.

Swój istotny wkład w dorobku reprezentacji Polski miał torunianin Wacław Krankowski, startujący w kategorii M65. Wywalczył on trzy medale: srebro w rzucie ciężarkiem, ustanawiając jednocześnie rekord życiowy wynikiem 16.93 m, a także brązowe krążki w rzucie młotem i pięcioboju rzutowym. Ponadto zajął piąte miejsce w pchnięciu kulą i siódme w rzucie dyskiem.

Wacław Krankowski nie ukrywa satysfakcji z własnego wyniku sportowego, jednakże, jak na sternika związku przystało, chętniej mówi o wyniku sportowym całej polskiej reprezentacji startującej we Włoszech.

- To dobry występ, okraszony wieloma rekordami Polski i jednym rekordem Europy, a także naprawdę przyzwoitym wynikiem w końcowej klasyfikacji medalowejstwierdza prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters. - Oczywiście, dorobek Włochów, Niemców czy Brytyjczyków jest pod tym kątem bardziej okazały, ale w tym miejscu trzeba wziąć pod uwagę liczebność reprezentacji. Nie wszyscy nasi znakomici zawodnicy mogli wziąć udział w rywalizacji we Włoszech. Tak było chociażby z nauczycielami, którzy dopiero co rozpoczęli nowy rok szkolny. Niektórym przytrafiły się kontuzje, inni na ten wyjazd nie mogli pozwolić sobie ze względów finansowych. Ogólnie jednak z tego startu jesteśmy zadowoleni. Co do samych mistrzostw to odnotować trzeba sporą ilość wpadek organizacyjnych. Tak było chociażby z chodem ulicznym na 10 kilometrów, gdzie przygotowana trasa ostatecznie okazała się krótsza, przez co po zawodach anulowano wszystkie ustanowione rekordy.

W czempionacie uczestniczył jeszcze jeden torunianin. Startujący w skoku o tyczce w kategorii M75 Edward Korolko rywalizację rozpoczął od 2.10m. Niestety, trzy zrzutki na tej wysokości sprawiły, że mistrz kraju tym razem wrócił do Torunia bez medalu.

Toruń Europejskie Miasto Sportu 2019 gratuluje sukcesu!

Tekst: nadesłany (Tomasz Niejadlik, PZLAM)
Fot.: nadesłane (PZLAM)  
Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, MZK
  W nocy z wtorku na środę (2/3 czerwca 2020 r.), z powodu podłączania nowej sieci trakcyjnej na ul. Wały gen. Sikorskiego, tramwaje linii nocnych 1N i 3N zostaną zastąpione autobusami.
 • Miasto, MZK
  Gry planszowe, kolorowanki, maskotki, baloniki, wiatraczki – takie upominki przekazał Miejski Zakład Komunikacji małym pacjentom toruńskiego szpitala dziecięcego z okazji Dnia Dziecka.
 • Miasto
  W wieku 77 lat zmarł prof. Marian Filar, naukowiec z Wydziału Prawa i Administracji UMK, poseł na sejm VI kadencji. Związany przez większość życia z Toruniem wybitny karnista był laureatem miejskich wyróżnień: Medalu Thorunium oraz Piernikowej Alei Gwiazd.
 • Biznes, Miasto
  Pandemia koronawirusa spowodowała, że salony kosmetyczne przez ostatnie miesiące były zamknięte. Teraz przyszedł czas na odmrożenie sektora tych usług. W ramach filmowego cyklu #wracamydonormalnosci Centrum Wsparcia Biznesu odwiedziło Agnieszkę Tietz prowadzącą na toruńskich Wrzosach Lejdis Studio.
 • Miasto, MZK
  W związku z kolejnym etapem luzowania obostrzeń od poniedziałku 1 czerwca 2020 r. zmienia się dopuszczalna liczba pasażerów komunikacji miejskiej. Dzięki temu autobusem lub tramwajem może jeździć równocześnie więcej osób.
 • Miasto
  Z okazji Dnia Dziecka życzenia najmłodszym torunianom składa prezydent Michał Zaleski.
 • Z okazji Dnia Dziecka Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przygotował niespodziankę, która umili wolny czas – model tramwaju do samodzielnego wykonania.
 • Teatr Baj Pomorski ma niespodziankę dla wszystkich dzieci. Zapraszamy na przedstawienie „Jaś i Małgosia” - spektakl online z musicalowym zacięciem.
 • 30 maja obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Życzenia rodzicom zastępczym oraz ich podopiecznym złożył prezydent Michał Zaleski.
 • Od 22 do 27 maja 2020 r. Miejski Zarząd Dróg w Toruniu przyjmował uwagi dotyczące trzech zaproponowanych koncepcji przebudowy ul. Łukasiewicza w Toruniu. Konsultacje cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Wpłynęło 38 uwag, złożono 4 pisma z propozycjami rozwiązań.
 • Od najbliższego poniedziałku (1 czerwca) kierowcy parkujący w Strefie Płatnego Parkowania będą mogli wnosić opłaty za parkowanie w parkomatach.
 • W niedzielę 7 czerwca 2020 r. wystartuje pierwszy z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”.
 • Zgodnie z zapowiedzią rządu, od 30 maja 2020 r. dostępne będą siłownie zewnętrzne. Wkrótce też będzie można korzystać z placów zabaw.
 • Ponad 7,5 mln zł wynosi budżet obywatelski Torunia na rok 2021. Wnioski będzie można składać już od 8 czerwca 2020 r.