www.torun.pl

Torunianie pożegnali prezydenta Gdańska

Kultura, Miasto
Data publikacji: 19 stycznia 2019
Autor: Małgorzata Litwin
Toruń w dniu pogrzebu śp. prezydenta Pawła Adamowicza, fot. Małgorzata Litwin

Torunianie łączyli się w sobotę 19 stycznia 2019 r. w żałobie z mieszkańcami Gdańska i całej Polski podczas ostatniej drogi śp. prezydenta Pawła Adamowicza.  

W Gdańsku torunian reprezentowała oficjalna delegacja miasta na czele z prezydentem Michałem Zaleskim, który pożegnał śp. Pawła Adamowicza wspólnie z prezydentami i samorządowcami z całej Polski. Za życia mieli wielokrotnie okazję spotykać się, m.in. podczas posiedzeń Związku Miast Polskich, Związku Miast Nadwiślańskich czy spotkań opłatkowych Miast Papieskich. Po mszy pogrzebowej w bazylice mariackiej, na zakończenie której Zmarłego pożegnali jego najbliżsi, przyjaciele i współpracownicy, urna z prochami prezydenta Gdańska została umieszczona w kaplicy św. Marcina, tradycyjnym miejscu pochówku gdańskich burmistrzów.

W Toruniu żałobny nastrój dało się wyczuć tego dnia w wielu miejscach. Biało-błękitne flagi miejskie na masztach zostały przybrane czarnym kirem. Wielu torunian gromadziło się przez cały dzień u stóp pomnika Mikołaja Kopernika, przy fotografii prezydenta Pawła Adamowicza i ułożonym wokół niej sercu ze zniczy i kwiatów. Przeszło sto osób zgromadziło się w południe w toruńskim Dworze Artusa, by wspólnie obejrzeć transmisję ceremonii pogrzebowej z bazyliki mariackiej w Gdańsku. Miasto przygotowało dla nich w Sali Wielkiej telebim o powierzchni 15 m kw., dzięki któremu mogli przeżyć nabożeństwo niemal tak samo jak uczestnicy uroczystości w Gdańsku. Do godz. 15:00 w sobotę torunianie mogli się też wpisywać do księgi kondolencyjnej śp. Pawła Adamowicza, która była wyłożona w urzędzie miasta.

Fot. Małgorzata Litwin


Urząd Marszałkowski WK-P

Najczęściej czytane aktualności

 • Świętuj Uniwersytetu
  Miasto
  19 lutego 2019 roku społeczność akademicka UMK świętowała 546. Rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Tradycyjnie uroczystości w auli uniwersytetu poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem astronoma na Rynku Staromiejskim.
 • Bezpłatne przejazdy dla uczestników rajdu
  Miasto
  W najbliższy weekend w Toruniu odbędzie się doroczny Ogólnopolski Rajd Kopernikański. Uczestnicy imprezy będą mogli w sobotę i niedzielę za darmo korzystać z komunikacji miejskiej.
 • Inwestycje, Kultura, Miasto
  Prace przy realizacji projektu adaptacji budynków przy ul. W. Łokietka na potrzeby Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przekroczyły półmetek. Nowe obiekty wraz z wystawami mają być otwarte jeszcze w 2019 roku.
 • Kultura, Miasto
  Spotkania ze specjalistami z zakresu medycyny estetycznej, farmacji, kosmetologii, dietetyki czy treningów personalnych - to cześć propozycji Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy na Dzień Kobiet. 8 marca w centrum nauki odbędzie się wieczór "JaKobieta".  Wieczór „JaKobieta” to okazja do spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin. Trenerzy z Bella...
 • Święto Muzyki 2019
  Kultura, Miasto
  Jesteś muzykiem? Grasz w zespole? A może chcesz zamienić swoją kawiarnię, pub lub ogródek piwny w niepowtarzalny punkt muzyczny? Zgłoś się już dziś i stań się współtwórcą Święta Muzyki! Już po raz trzynasty, pierwszego dnia lata - 21 czerwca 2019 roku - Toruń wypełni wszechobecna muzyka! Na zgłoszenia Toruńska Agenda Kulturalna czeka tylko do 15...
 • Rusza rekrutacja
  Miasto
  11 lutego 2019 roku ruszy elektroniczna rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano 4861 miejsc dla przedszkolaków i 1916 miejsc dla „pierwszaków”.
 • Trwają przygotowania do Mistrzostw Świata Juniorów i Kadetów w Szermierce, które odbędą się od 6 do 14 kwietnia 2019 roku w Toruniu.
 • Rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń na rok szkolny 2019/2020 rusza już niebawem. Poznaj szczegóły postępowania rekrutacyjnego!
 • Swoją czteroletnią kadencję na stanowisku Grotmaszta Bractwa Kaphornowców zakończył torunianin, kpt. jachtowy Cezary Bartosiewicz, wielki miłośnik i promotor żeglarstwa.
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza na kolejne szkolenie związane z realizacją projektu pn. „torun.direct – dobre połączenie z biznesem”. Bezpłatne warsztaty dla osób powyżej 25. roku życia, które chcą zdobyć dodatkowe kompetencje w cyfrowym świecie, odbędą się 27-28.02.2019 r.
 • Weź udział w konsultacjach społecznych dotyczących "Koncepcji rozwoju terenów zieleni w Toruniu". Spotkanie konsultacyjne odbędzie się 21 lutego.
 • Wraz z cyklem spotkań Prezydenta Torunia z mieszkańcami rozpoczynamy I etap konsultacji społecznych w sprawie budżetu miasta Torunia na 2020 r. i Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Torunia na lata 2020-2044.
 • Wioślarka, zawodniczka AZS UMK Katarzyna Zillmann zwyciężyła w plebiscycie na Sportowca Roku 2018. Nagrody laureatom zostały wręczone podczas 12. Balu Sportowca, który odbył się 9 lutego w CKK Jordanki.
 • Pani Danuta Andrzejewska dołączyła do grona mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 100 lat. Z życzeniami z okazji tych okrągłych urodzin Panią Danutę odwiedził Prezydent Michał Zaleski.