www.torun.pl

Torunianie pożegnali prezydenta Gdańska

Kultura, Miasto
Data publikacji: 19 stycznia 2019
Autor: Małgorzata Litwin
Toruń w dniu pogrzebu śp. prezydenta Pawła Adamowicza, fot. Małgorzata Litwin

Torunianie łączyli się w sobotę 19 stycznia 2019 r. w żałobie z mieszkańcami Gdańska i całej Polski podczas ostatniej drogi śp. prezydenta Pawła Adamowicza.  

W Gdańsku torunian reprezentowała oficjalna delegacja miasta na czele z prezydentem Michałem Zaleskim, który pożegnał śp. Pawła Adamowicza wspólnie z prezydentami i samorządowcami z całej Polski. Za życia mieli wielokrotnie okazję spotykać się, m.in. podczas posiedzeń Związku Miast Polskich, Związku Miast Nadwiślańskich czy spotkań opłatkowych Miast Papieskich. Po mszy pogrzebowej w bazylice mariackiej, na zakończenie której Zmarłego pożegnali jego najbliżsi, przyjaciele i współpracownicy, urna z prochami prezydenta Gdańska została umieszczona w kaplicy św. Marcina, tradycyjnym miejscu pochówku gdańskich burmistrzów.

W Toruniu żałobny nastrój dało się wyczuć tego dnia w wielu miejscach. Biało-błękitne flagi miejskie na masztach zostały przybrane czarnym kirem. Wielu torunian gromadziło się przez cały dzień u stóp pomnika Mikołaja Kopernika, przy fotografii prezydenta Pawła Adamowicza i ułożonym wokół niej sercu ze zniczy i kwiatów. Przeszło sto osób zgromadziło się w południe w toruńskim Dworze Artusa, by wspólnie obejrzeć transmisję ceremonii pogrzebowej z bazyliki mariackiej w Gdańsku. Miasto przygotowało dla nich w Sali Wielkiej telebim o powierzchni 15 m kw., dzięki któremu mogli przeżyć nabożeństwo niemal tak samo jak uczestnicy uroczystości w Gdańsku. Do godz. 15:00 w sobotę torunianie mogli się też wpisywać do księgi kondolencyjnej śp. Pawła Adamowicza, która była wyłożona w urzędzie miasta.

Fot. Małgorzata Litwin


Urząd Marszałkowski WK-P

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Pomimo trwającego strajku nauczycieli, uczniom klas maturalnych w toruńskich szkołach wystawiono oceny, po przerwie wielkanocnej zaplanowano posiedzenia rad klasyfikacyjnych.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty znanych polskich gwiazd na Rynku Staromiejskim, kolejna edycja Święta Tańca, wiosenny cykl koncertów pod nazwą Muzyka poważna na leżakach, a także liczne spektakle, spotkania, warsztaty, a także uroczystości państwowe – do toruńskiej Majówki pozostało niewiele czasu, warto więc zobaczyć jakie wydarzenia i atrakcje czekają nas w dniach 27...
 • Miasto
  Według prognoz, Wielkanoc będzie pogodna i słoneczna. Warto zatem znaleźć czas na spacer, np. w Ogrodzie Zoobotanicznym, który przygotował wiele świątecznych niespodzianek. W Wielki Piątek zaś w nastrój zadumy wprowadzi ostatni z koncertów wielkotygodniowych, odbywający się w zabytkowym wnętrzu kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
 • Inwestycje, Miasto, MZK
  Mamy zielone światło dla rozpoczęcia robót budowlanych dla pierwszego etapu prac w rejonie pl. Rapackiego. 17 kwietnia 2019 r. wykonawca uzyskał Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (tzw. ZRID) dla robót na ul. Chopina i Wały gen. Sikorskiego.
 • Miasto, Sport
  16 kwietnia 2019 r. w Przystani Toruń odbyło się drugie posiedzenie Rady Sportu kadencji 2019-2023.
 • Miasto
  17 kwietnia 2019 r. w toruńskim ratuszu spotkali się menedżerowie centrów miast z Torunia, Gdańska, Bydgoszczy, Lublina i Łodzi, czyli z miast, które zdecydowały się na wdrożenie idei town centre management (TCM).
 • Siódme miejsce i lekki niedosyt – to bilans występu drużyny Toruń Curling Team w finałach Mistrzostw Polski, które w miniony weekend odbyły się w Łodzi.
 • 17 kwietnia 2019 r., dziesiątego dnia strajku, strajkuje 1067 nauczycieli z toruńskich szkół.
 • Na dworcu kolejowym Toruń Główny odbyły się XXVI Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Udział w nich wzięło 7 zespołów ze szkół toruńskich i zespół z LO w Lipnie.
 • Miejski Zarząd Dróg przypomina kierowcom, że od najbliższego piątku 29 marca 2019 r. ulica Legionów na odcinku od ul. Grudziądzkiej do ul. Odrodzenia będzie objęta Strefą Płatnego Parkowania (Podstrefa B).
 • W Toruniu goszczą Ambasador Gruzji w Polsce Ilia Darchiashvili oraz wicegubernator regionu Imeretia Ioseb Khakhaleishvili. 17 kwietnia 2019 r. złożyli wizytę w urzędzie miasta.
 • Międzynarodowy zlot skautek i skautów InterCamp w 2022 roku odbędzie się w Toruniu. List intencyjny w tej sprawie został podpisany 16 kwietnia 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. InterCamp jest organizowany od 1967 roku. Młodzi harecerze w wieku 11-17 lat oraz dorośli instruktorzy spotykają się w weekend, w którym przypadają Zielone...
 • Na tematy atutów gospodarczych, możliwości inwestycyjnych i o sektorze turystycznym Tunezji rozmawiano w ramach „Dnia promocji gospodarki i turystyki tunezyjskiej”.
 • W Toruniu przy ul. Warszawskiej 4 mieści się Konsulat Honorowy Tunezji. Jego otwarcie nastąpiło 16 kwietnia 2019 roku.