www.torun.pl

Torunianie pożegnali prezydenta Gdańska

Kultura, Miasto
Data publikacji: 19 stycznia 2019
Autor: Małgorzata Litwin
Toruń w dniu pogrzebu śp. prezydenta Pawła Adamowicza, fot. Małgorzata Litwin

Torunianie łączyli się w sobotę 19 stycznia 2019 r. w żałobie z mieszkańcami Gdańska i całej Polski podczas ostatniej drogi śp. prezydenta Pawła Adamowicza.  

W Gdańsku torunian reprezentowała oficjalna delegacja miasta na czele z prezydentem Michałem Zaleskim, który pożegnał śp. Pawła Adamowicza wspólnie z prezydentami i samorządowcami z całej Polski. Za życia mieli wielokrotnie okazję spotykać się, m.in. podczas posiedzeń Związku Miast Polskich, Związku Miast Nadwiślańskich czy spotkań opłatkowych Miast Papieskich. Po mszy pogrzebowej w bazylice mariackiej, na zakończenie której Zmarłego pożegnali jego najbliżsi, przyjaciele i współpracownicy, urna z prochami prezydenta Gdańska została umieszczona w kaplicy św. Marcina, tradycyjnym miejscu pochówku gdańskich burmistrzów.

W Toruniu żałobny nastrój dało się wyczuć tego dnia w wielu miejscach. Biało-błękitne flagi miejskie na masztach zostały przybrane czarnym kirem. Wielu torunian gromadziło się przez cały dzień u stóp pomnika Mikołaja Kopernika, przy fotografii prezydenta Pawła Adamowicza i ułożonym wokół niej sercu ze zniczy i kwiatów. Przeszło sto osób zgromadziło się w południe w toruńskim Dworze Artusa, by wspólnie obejrzeć transmisję ceremonii pogrzebowej z bazyliki mariackiej w Gdańsku. Miasto przygotowało dla nich w Sali Wielkiej telebim o powierzchni 15 m kw., dzięki któremu mogli przeżyć nabożeństwo niemal tak samo jak uczestnicy uroczystości w Gdańsku. Do godz. 15:00 w sobotę torunianie mogli się też wpisywać do księgi kondolencyjnej śp. Pawła Adamowicza, która była wyłożona w urzędzie miasta.

Fot. Małgorzata Litwin


Urząd Marszałkowski WK-P

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Piękna pogoda, a do tego Szekspir na ulicach, porywające, pełne pasji Dni Tanga, YouTube na deskach Teatru im. Wilama Horzycy, historia toruńskiego sportu poznawana na rowerze - tych i wielu innych atrakcji nie można przeoczyć w ten weekend w Toruniu.
 • Miasto
  Toruńską starówkę w charakterystycznym stylu gry Minecraft przygotowali fani tej komputerowej zabawy, jednej z najpopularniejszych gier na świecie.
 • Miasto, Sport
  W sobotę 20 lipca 2019 r. na toruńskiej Motoarenie odbędą się kolejne, wyjątkowe zawody żużlowe - European 125cc Youth Track Racing Cup.
 • Miasto
  Prezydent Torunia Michał Zaleski docenił pracę trzydziestu sześciu urzędników. 18 lipca 2019 r. wręczył im awanse stanowiskowe.
 • Miasto
  19 lipca 2019 roku stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oficjalnie rozpoczęli obóz w Toruniu. Tysiąc osób spędzi w grodzie Kopernika 10 dni. Przygotowano dla nich szereg atrakcji.
 • Miasto, MZK
  Prace budowlane na Wałach gen. Sikorskiego nabierają tempa. Na budowę zwożone są płyty podtorowe. Ich układanie rozpocznie się w przyszłym tygodniu.
 • Ostatni dzień lipca będzie zarazem pierwszym dniem, kiedy torunianie będą mogli wsiąść na rowery miejskie. Na toruńskich ulicach pojawiły się już stacje, z których będzie można wypożyczać rowery. Od kilku tygodni działa strona www.torvelo.pl, gdzie można się zalogować i zapoznać z regulaminem wypożyczania jednośladów.
 • 19 lipca 2019 r. zostały wypłacone pierwsze świadczenia 500+ i 300+ dla osób, które złożyły wnioski 1 lipca 2019 roku.
 • 27 lipca 2019 roku, o godz. 9:00 odbędzie XVIII toruński Top-Cross Maraton. Jest to jeden z nielicznych maratonów, podczas którego nie ma limitu czasu a każdy uczestnik jest klasyfikowany według przebiegniętego dystansu.
 • Rozpoczęła się 16. edycja festiwalu Song of Songs. Koncerty odbywają się w dniach 19-20 lipca 2019 r. na scenie plenerowej przy CKK Jordanki.
 • Na węźle przesiadkowym w al. św. Jana Pawła II powstanie pierwszy w Toruniu „zielony przystanek”. Takie rozwiązanie nie tylko uprzyjemni oczekiwanie pasażerom i da im jeszcze większą ochronę przed słońcem, ale także wpłynie na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
 • Przy przebudowie okolic pl. Rapackiego budowlańcy trafiają na wiele ciekawych reliktów archeologicznych. Zdarza się, że odkrycia zaskakują nawet archeologów. Prace prowadzone są pod nadzorem archeologów z Muzeum Okręgowego w Toruniu. Obecnie prace  toczą się na Wałach gen. Sikorskiego oraz ul. Chopina.  Niemal od pierwszego dnia robót pod ziemią...
 • Rada Miasta Torunia na najbliższej sesji zajmie się regulaminem określającym wysokość oraz warunki przyznawania niektórych składników wynagrodzenia dla nauczycieli toruńskich placówek oświatowych.
 • W naborze uzupełniającym do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych uczniowie mają do dyspozycji 885 miejsc, czyli o 118 miejsc więcej niż osób niezakwalifikowanych w I etapie rekrutacji.