Torunianie chcą gromadzić wodę | www.torun.pl

Torunianie chcą gromadzić wodę | www.torun.pl

Eko, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 12 sierpnia 2020
Autor: Małgorzata Litwin
Wypełniona wodą niebieska beczka na działce

54 wnioski zostały złożone do 3 sierpnia 2020 r. w pilotażowym programie miasta na zadania z zakresu tzw. małej retencji. Na ten cel gmina przeznaczyła w tym roku 400 tys. zł. 

Na skutek zmian klimatu coraz częściej obserwujemy długotrwałe okresy utrzymywania się wysokiej temperatury, co jest szczególnie niekorzystne na obszarach miejskich. Powoduje to konieczność podlewania zieleni uzdatnioną wodą z wodociągów miejskich, a więc generowanie dodatkowych wydatków dla mieszkańców, ale jest przede wszystkim marnowaniem ograniczonych zasobów wód podziemnych.

W maju 2020 r. prezydent Michał Zaleski zobowiązał służby miejskie do podjęcia działań na rzecz promowania w Toruniu tzw. małej retencji. Zaowocowało to powstaniem pilotażowego programu udzielania dotacji celowej na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania. Na realizację tego programu w budżecie miasta przeznaczono 400 tys. zł.

O wsparcie na rozwój małej retencji na terenie Torunia mogą się ubiegać się osoby fizyczne, osoby prawne, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy posiadający tytuł prawny do nieruchomości. W ramach programu można uzyskać 80% dofinansowania na zakup i instalację naziemnych i podziemnych zbiorników gromadzących wody opadowe. W terminie do 3 sierpnia 2020 r. do Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia wpłynęły 54 wnioski na łączną kwotę ok. 700 tys. zł. Obecnie, po korekcie drobnych uchybień formalnych, trwa ocena merytoryczna wniosków, która potrwa najpóźniej do 17 sierpnia 2020 r. Po podsumowaniu łącznej kwoty przyznanych dotacji, w przypadku niewyczerpania pełnej puli środków, około 20 sierpnia zostanie ogłoszony II nabór.

Tutaj treść uchwały Rady Miasta Torunia nr 401/2020 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie zasad udzielania dotacji na tzw. małą retencję

Fot. Adam Zakrzewski

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Przebarwione żółto drzewa w Parku Tysiąclecia jesienią, fot. Adam Zakrzewski
  Eko, Miasto
  Październikowe dni zachęcają do spacerów. Jednym z miejsc, które warto w tym czasie odwiedzić, jest zrewitalizowany Park Tysiąclecia na lewobrzeżu.
 • Na zdjęciu fryzjerka w maseczce obcina włosy klientowi
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje kolejny odcinek cyklu filmowego „Starówka Mistrzów”. Poznajcie fachowców, artystów, firmy, usługodawców i zakłady rzemieślnicze, które cieszą się największym zaufaniem klientów. Bohaterem odcinka jest mistrzyni nożyczek Irena Tywczyńska, prowadząca Studio Fryzjerskie Andromeda na toruńskiej starówce.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Jedynie w telewizji będzie można obejrzeć w tym roku koncert galowy Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. Tegoroczna edycja poświęcona jest Wojciechowi Młynarskiemu.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Pamięci tych co odeszli – to tytuł koncertu, który odbędzie się 30 października 2020 r. o godz. 19.00 w sali na Jordankach. Toruńska Orkiestra Symfoniczna upamiętni w ten sposób zmarłych członków społeczności akademickiej UMK.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W związku z pracami przy sieci trakcyjnej prowadzonymi w rejonie pl. Rapackiego inaczej będzie kursowała komunikacja miejska.
 • Na zdjęciu: grafika promująca program koordynowany przez CWB
  Biznes, Koronawirus
  W związku z kolejnym trudnym okresem dla branży gastronomicznej Centrum Wsparcia Biznesu wznawia akcję „Toruńska baza lokali z jedzeniem na wynos lub z dowozem”. Tworzona baza ma pomóc przedsiębiorcom i mieszkańcom w obliczu pandemii i związanych z nią obostrzeń. Ze wzlędu wprowadzone ograniczenia restauracje, puby, bary i kawiarnie mogą świadczyć...
 • Trzydzieści trzy pojemniki na małą elektronikę o charakterystycznym czerwonym kolorze pojawią się w tym tygodniu na toruńskich osiedlach. System Elektryczne Śmieci uruchomi firma MB Recykling.
 • Od niedzieli, 25 października 2020 r. przy teatrze Baj Pomorski działa plenerowa Scena Szekspirowska. Spotkamy w niej bohaterów stworzonych przez dramaturga wszech czasów.
 • O 146 osób wzrosła z poniedziałku na wtorek liczba torunian zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba osób chorych na dzień 27 października wynosi 1558.
 • Podczas konferencji prasowej 27 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły rządowego wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami. Z pomocy będą mogły skorzystać firmy z branży gastronomicznej, rozrywkowej, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej.
 • We wtorek 27 października 2020 roku w Toruniu odbędzie się kolejna odsłona Czarnego Protestu. Organizatorzy zapowiadają, że tym razem protestować będą w samochodach i na rowerach jeżdząc po ruchliwych ulicach Torunia. Po godz. 15:00 mogą wystapić utrudnienia.
 • Podczas konferencji prasowej, 26 października 2020 r. prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował o aktualnej sytuacji epidemicznej w mieście.
 • Od 27 października 2020 r. wojewoda zawiesił działalność kilku rodzajów placówek dziennej opieki nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Centra i kluby integracji społecznej mogą jednak kontynuować działalność wytwórczą związaną z epidemią.
 • Aby wesprzeć najstarszych mieszkańców Torunia w związku ze wzrostem zakażeń oraz zaleceniami do pozostawania w domu osób powyżej 70. roku życia, toruńskie jednostki przygotowały szereg form pomocy dla seniorów. Będą one dopełnieniem rządowego programu „Wspieraj Seniora”.