Toruń z rządowym wsparciem na drogi | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń z rządowym wsparciem na drogi

Drogi, Miasto
Data publikacji: 07 lutego 2023
Autor: Paula Gałązka
Toruń z rządowym dofinansowaniem na inwestycje drogowe

6 lutego 2023 roku rząd ogłosił listę inwestycji drogowych, które zostaną dofinansowane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Do Gminy Miasta Toruń na budowę, rozbudowę i przebudowę 8 ulic trafi 30 milionów złotych.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to dawniejszy Fundusz Dróg Samorządowych. Dotychczas na gminne drogi w miastach wojewódzkich nie było możliwości pozyskania z tego funduszu środków. W tym roku po raz pierwszy wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg otrzymały zadania zgłoszone przez władze samorządowe z miast na prawach powiatu, będących siedzibą wojewody lub sejmiku województwa. Dofinansowanie mogły otrzymać inwestycje polegające na budowie, przebudowie lub remoncie dróg zarządzanych przez prezydentów miast. Wsparcie, jakie można było otrzymać, wynosiło 50 proc. kosztów, ale nie więcej niż 30 mln złotych.

Władze Torunia skorzystały z tej możliwości. Prezydent w sierpniu 2022 roku złożył odpowiedni wniosek o dofinansowanie zadania pn.: „Budowa i przebudowa kluczowych odcinków dróg w celu poprawy funkcjonowania układu komunikacyjnego Torunia”. 6 lutego 2023 roku ogłoszono, że Gmina Miasta Toruń otrzymała 30 mln złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na budowę i przebudowę 8 odcinków ulic o łącznej długości prawie 6 km. Całkowity szacowany koszt inwestycji to ponad 61,3 mln złotych. W związku z dofinansowaniem reszta, czyli ponad 31 mln złotych, będzie pochodzić z budżetu miasta.

Wśród ulic, które znalazły się na liście przesłanej we wniosku do rządowego funduszu, znalazły się:

 • ul. Szosa Okrężna (od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza w Toruniu, odcinek o długości 776 metrów, całkowity szacowany koszt to 17,5 mln złotych;
 • ul. Łokietka (od młynów do ul. Zaułek Dworcowy) odcinek o długości 214 metrów, całkowity szacowany koszt to 1,3 mln złotych;
 • ul. Łączna (od ul. Stawki Południowe do ul. Kniaziewicza) odcinek o długości 1400 metrów, całkowity szacowany koszt to 12,2 mln złotych;
 • ul. Pająkowskiego (od Targowej do ul. Szosa Lubicka) odcinek o długości 457 metrów, całkowity szacowany koszt to ponad 3,4 mln złotych;
 • ul. Droga Trzeposka - odcinek o długości 110 metrów, całkowity szacowany koszt to 790 tys. złotych;
 • ul. Hebanowa i Platanowa – odcinki o długości 356 i 326 metrów, łącznie – 682 metry, całkowity szacowany koszt to ponad 4 mln złotych;
 • ul. Olęderska (od Otłoczyńskiej do Glinieckiej) – odcinek o długości 415 metrów, całkowity szacowany koszt to ponad 3,1 mln złotych;
 • ulice Watzenrodego, Strobanda i Heweliusza wraz z drogą dojazdową – odcinki o długości 314 metrów, 513 metrów, 662 metrów i 308 metrów – łącznie 1 797 metrów, całkowity szacowany koszt to 18,9 mln złotych.

- Są to różne miejsca w Toruniu. Inwestycje mają różne zakresy, bo niektóre z nich to koszt prawie 19 milionów, ale są też takie o wartości 1 mln. Budowa i przebudowa powyższych ulic ma na celu poprawę funkcjonowania układu komunikacyjnego w naszym mieście. Przygotowani jesteśmy do realizacji tych inwestycji. Oczywiście w momencie, kiedy będziemy mieli już promesę, przystąpimy do postępowań przetargowych. No i później do tego, co najbardziej lubię, czyli do budowymówił prezydent Torunia Michał Zaleski podczas dzisiejszego (7 lutego 2023 roku) briefingu prasowego dotyczącego otrzymanego dofinansowania.

- Bardzo się cieszymy, że rząd tak dobrze współpracuje z samorządami, wypełnia swoje obietnice i zgodnie z wcześniejszą obietnicą ministra Adamczyka Toruń otrzyma 30 milionów złotych w ramach dofinansowania inwestycji drogowych. Z samorządowego punktu widzenia chciałbym zauważyć i podkreślić, jak Toruń efektywnie pozyskuje i wykorzystuje pieniądze – dodał Wojciech Klabun, radny Rady Miasta Torunia, przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Adrian Mól zaznaczał natomiast, że to nie koniec starań, bo wciąż są inwestycje drogowe, które muszą zostać zrealizowane:

- Warto zaznaczyć, że jesteśmy jednym z 7 miast wojewódzkich, które otrzymały największe dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Jestem przy Panu Prezydencie już od roku i, jak znam go, to będziemy szukać kolejnych środków na kolejne inwestycje w Toruniu. I rzeczywiście, cały czas zabiegamy o to. Angażujemy w to też naszych parlamentarzystów, radnych, panią pełnomocnik Marię Mazurkiewicz.

Okres realizacji zadań to lata 2023 – 2025.

fot. Paula Gałązka

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjeciu: prezydent Paweł Gulewski stoi w otoczeniu dziennikarzy, którzy trzymają mikrofony, są kamery
  Miasto
  Miasto planuje przeprowadzenie audytów zewnętrznych w czterech obszarach, by wypracować rekomendacje modeli zaspokajania potrzeb mieszkańców Torunia w perspektywie do 2030 r.
 • Toruń na 44. Międzynarodowym Zjeździe Miast Nowej Hanzy
  Kultura, Miasto
  Już dziś (13.06.2024 r.) wieczorem zaczyna się w Gdańsku 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • Na zdjęciu: zastępca prezydenta Adam Szponka wręcza puchar drużynie dzieci w niebieskich koszulkach
  Miasto, Sport
  13 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim zgromadziły się rzesze młodych miłośników sportu – podsumowano rywalizację w Toruńskiej Olimpiadzie Przedszkoli i Szkół 2023/2024.
 • Biznes, Miasto
  W dniach 11-13 czerwca 2024 r. w Toruniu i całym regionie gościmy ponad 20 członków Klubu Radców Handlowych przy Krajowej Izbie Gospodarczej, reprezentujących kraje Europy i Azji.
 • Kultura, Miasto
  W dniach od 14 do 17 czerwca 2024 r. w związku z 28. edycją Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego Toruń będzie gościł oficjalną delegację miasta Getyngi.
 • W tym roku Prezydent Torunia Paweł Gulewski uhonoruje Flisakiem pochodzącego z Bydgoszczy aktora filmowego i teatralnego.
 • Już dziś (13.06.2024 r.) wieczorem zaczyna się w Gdańsku 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • Rozpoczęły się prace związane z wykonaniem sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE. 13 czerwca br. zamknięty dla ruchu pieszego został fragment chodnika na pl. 4 czerwca 1989, prowadzący przez środek kompleksu.
 • Miasto planuje przeprowadzenie audytów zewnętrznych w czterech obszarach, by wypracować rekomendacje modeli zaspokajania potrzeb mieszkańców Torunia w perspektywie do 2030 r.
 • 12 czerwca 2024 r. w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu odbyła się XXIV Gala Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W trakcie wydarzenia przyznano 27 nagród, 54 wyróżnienia oraz jedno wyróżnienie specjalne.
 • Gmina Miasta Toruń w okresie od 02 grudnia 2019 r. do 31 grudnia 2023 r. realizowała projekt pt.: „REanimacja Bydgoskiej 52 – adaptacja zabytkowej kamienicy na cele społecznie użyteczne”.
 • Fundacja Pomocy Samotnym Matkom w Toruniu kolejny już rok prowadzi placówkę wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży. Działa ona w godzinach 11.30-17.30. Placówka realizuje program profilaktyczno-socjoterapeutyczny oraz organizuje zajęcia dla grupy 40 dzieci, zamieszkujących i uczących się na terenie Torunia. Celem realizacji zadania jest...
 • W finale Pucharu Polski Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej Elana Toruń pokonała Zawiszę Bydgoszcz 1:0.