Toruń z rządowym wsparciem na drogi | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń z rządowym wsparciem na drogi

Drogi, Miasto
Data publikacji: 07 lutego 2023
Autor: Paula Gałązka
Toruń z rządowym dofinansowaniem na inwestycje drogowe

6 lutego 2023 roku rząd ogłosił listę inwestycji drogowych, które zostaną dofinansowane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Do Gminy Miasta Toruń na budowę, rozbudowę i przebudowę 8 ulic trafi 30 milionów złotych.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to dawniejszy Fundusz Dróg Samorządowych. Dotychczas na gminne drogi w miastach wojewódzkich nie było możliwości pozyskania z tego funduszu środków. W tym roku po raz pierwszy wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg otrzymały zadania zgłoszone przez władze samorządowe z miast na prawach powiatu, będących siedzibą wojewody lub sejmiku województwa. Dofinansowanie mogły otrzymać inwestycje polegające na budowie, przebudowie lub remoncie dróg zarządzanych przez prezydentów miast. Wsparcie, jakie można było otrzymać, wynosiło 50 proc. kosztów, ale nie więcej niż 30 mln złotych.

Władze Torunia skorzystały z tej możliwości. Prezydent w sierpniu 2022 roku złożył odpowiedni wniosek o dofinansowanie zadania pn.: „Budowa i przebudowa kluczowych odcinków dróg w celu poprawy funkcjonowania układu komunikacyjnego Torunia”. 6 lutego 2023 roku ogłoszono, że Gmina Miasta Toruń otrzymała 30 mln złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na budowę i przebudowę 8 odcinków ulic o łącznej długości prawie 6 km. Całkowity szacowany koszt inwestycji to ponad 61,3 mln złotych. W związku z dofinansowaniem reszta, czyli ponad 31 mln złotych, będzie pochodzić z budżetu miasta.

Wśród ulic, które znalazły się na liście przesłanej we wniosku do rządowego funduszu, znalazły się:

 • ul. Szosa Okrężna (od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza w Toruniu, odcinek o długości 776 metrów, całkowity szacowany koszt to 17,5 mln złotych;
 • ul. Łokietka (od młynów do ul. Zaułek Dworcowy) odcinek o długości 214 metrów, całkowity szacowany koszt to 1,3 mln złotych;
 • ul. Łączna (od ul. Stawki Południowe do ul. Kniaziewicza) odcinek o długości 1400 metrów, całkowity szacowany koszt to 12,2 mln złotych;
 • ul. Pająkowskiego (od Targowej do ul. Szosa Lubicka) odcinek o długości 457 metrów, całkowity szacowany koszt to ponad 3,4 mln złotych;
 • ul. Droga Trzeposka - odcinek o długości 110 metrów, całkowity szacowany koszt to 790 tys. złotych;
 • ul. Hebanowa i Platanowa – odcinki o długości 356 i 326 metrów, łącznie – 682 metry, całkowity szacowany koszt to ponad 4 mln złotych;
 • ul. Olęderska (od Otłoczyńskiej do Glinieckiej) – odcinek o długości 415 metrów, całkowity szacowany koszt to ponad 3,1 mln złotych;
 • ulice Watzenrodego, Strobanda i Heweliusza wraz z drogą dojazdową – odcinki o długości 314 metrów, 513 metrów, 662 metrów i 308 metrów – łącznie 1 797 metrów, całkowity szacowany koszt to 18,9 mln złotych.

- Są to różne miejsca w Toruniu. Inwestycje mają różne zakresy, bo niektóre z nich to koszt prawie 19 milionów, ale są też takie o wartości 1 mln. Budowa i przebudowa powyższych ulic ma na celu poprawę funkcjonowania układu komunikacyjnego w naszym mieście. Przygotowani jesteśmy do realizacji tych inwestycji. Oczywiście w momencie, kiedy będziemy mieli już promesę, przystąpimy do postępowań przetargowych. No i później do tego, co najbardziej lubię, czyli do budowymówił prezydent Torunia Michał Zaleski podczas dzisiejszego (7 lutego 2023 roku) briefingu prasowego dotyczącego otrzymanego dofinansowania.

- Bardzo się cieszymy, że rząd tak dobrze współpracuje z samorządami, wypełnia swoje obietnice i zgodnie z wcześniejszą obietnicą ministra Adamczyka Toruń otrzyma 30 milionów złotych w ramach dofinansowania inwestycji drogowych. Z samorządowego punktu widzenia chciałbym zauważyć i podkreślić, jak Toruń efektywnie pozyskuje i wykorzystuje pieniądze – dodał Wojciech Klabun, radny Rady Miasta Torunia, przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Adrian Mól zaznaczał natomiast, że to nie koniec starań, bo wciąż są inwestycje drogowe, które muszą zostać zrealizowane:

- Warto zaznaczyć, że jesteśmy jednym z 7 miast wojewódzkich, które otrzymały największe dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Jestem przy Panu Prezydencie już od roku i, jak znam go, to będziemy szukać kolejnych środków na kolejne inwestycje w Toruniu. I rzeczywiście, cały czas zabiegamy o to. Angażujemy w to też naszych parlamentarzystów, radnych, panią pełnomocnik Marię Mazurkiewicz.

Okres realizacji zadań to lata 2023 – 2025.

fot. Paula Gałązka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Pracownicy Grupy Maflow pomagają Ukrainie
  Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła pw. św. Józefa
  Miasto
  Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Na zdjęciu: fasada szkoły podstawowej nr 28, zielona z kolorowymi rysunkami
  Miasto
  Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.
 • Miasto, Sport
  Gabriela Wrzeszcz zdobyła srebrny medal na Pucharze Świata Belgian Open Taekwondo w Lommel. Nasza zawodniczka wygrała trzy walki. Pokonała Irlandkę, Polkę i Belgijkę, w finale przegrywając z Greczynką i tym samym zajmując wysokie, drugie miejsce.
 • Działki na Jarze sprzedane
  Biznes, Miasto
  Dwie działki pod domy jednorodzinne na osiedlu JAR mają nowych właścicieli
 • Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Od kwietnia 2023 r. uzyskanie dofinansowania będzie możliwe w pełni online za pomocą nowego systemu iPFRON+ umożliwiającego uzyskiwanie wsparcia PFRON bez wychodzenia z domu.
 • W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego "Dyktando Toruńskie". Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.
 • Wiosną jeszcze bardziej zachęcamy do skorzystania z kulturalnej oferty Torunia. W marcu warto zajrzeć chociażby do Centrum Sztuki Współczesnej! Toruńskie CSW Znaki Czasu są w formie i doceniają to krytycy. Instytucja znalazła się na drugim miejscu w kategorii Galerii Samorządowych tegorocznego rankingu galerii opublikowanego przez tygodnik...
 • Grunty znajdują się przy ul. Łódzkiej 148, Włocławskiej 103 oraz Podgórskiej 36–40 i Dwernickiego 3-7.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia 2023 roku.
 • Wraz z początkiem wiosny MZK Toruń ogłosiło czasową obniżkę cen na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK.
 • Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".