Toruń z rządowym wsparciem na drogi | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń z rządowym wsparciem na drogi

Drogi, Miasto
Data publikacji: 07 lutego 2023
Autor: Paula Gałązka
Toruń z rządowym dofinansowaniem na inwestycje drogowe

6 lutego 2023 roku rząd ogłosił listę inwestycji drogowych, które zostaną dofinansowane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Do Gminy Miasta Toruń na budowę, rozbudowę i przebudowę 8 ulic trafi 30 milionów złotych.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to dawniejszy Fundusz Dróg Samorządowych. Dotychczas na gminne drogi w miastach wojewódzkich nie było możliwości pozyskania z tego funduszu środków. W tym roku po raz pierwszy wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg otrzymały zadania zgłoszone przez władze samorządowe z miast na prawach powiatu, będących siedzibą wojewody lub sejmiku województwa. Dofinansowanie mogły otrzymać inwestycje polegające na budowie, przebudowie lub remoncie dróg zarządzanych przez prezydentów miast. Wsparcie, jakie można było otrzymać, wynosiło 50 proc. kosztów, ale nie więcej niż 30 mln złotych.

Władze Torunia skorzystały z tej możliwości. Prezydent w sierpniu 2022 roku złożył odpowiedni wniosek o dofinansowanie zadania pn.: „Budowa i przebudowa kluczowych odcinków dróg w celu poprawy funkcjonowania układu komunikacyjnego Torunia”. 6 lutego 2023 roku ogłoszono, że Gmina Miasta Toruń otrzymała 30 mln złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na budowę i przebudowę 8 odcinków ulic o łącznej długości prawie 6 km. Całkowity szacowany koszt inwestycji to ponad 61,3 mln złotych. W związku z dofinansowaniem reszta, czyli ponad 31 mln złotych, będzie pochodzić z budżetu miasta.

Wśród ulic, które znalazły się na liście przesłanej we wniosku do rządowego funduszu, znalazły się:

 • ul. Szosa Okrężna (od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza w Toruniu, odcinek o długości 776 metrów, całkowity szacowany koszt to 17,5 mln złotych;
 • ul. Łokietka (od młynów do ul. Zaułek Dworcowy) odcinek o długości 214 metrów, całkowity szacowany koszt to 1,3 mln złotych;
 • ul. Łączna (od ul. Stawki Południowe do ul. Kniaziewicza) odcinek o długości 1400 metrów, całkowity szacowany koszt to 12,2 mln złotych;
 • ul. Pająkowskiego (od Targowej do ul. Szosa Lubicka) odcinek o długości 457 metrów, całkowity szacowany koszt to ponad 3,4 mln złotych;
 • ul. Droga Trzeposka - odcinek o długości 110 metrów, całkowity szacowany koszt to 790 tys. złotych;
 • ul. Hebanowa i Platanowa – odcinki o długości 356 i 326 metrów, łącznie – 682 metry, całkowity szacowany koszt to ponad 4 mln złotych;
 • ul. Olęderska (od Otłoczyńskiej do Glinieckiej) – odcinek o długości 415 metrów, całkowity szacowany koszt to ponad 3,1 mln złotych;
 • ulice Watzenrodego, Strobanda i Heweliusza wraz z drogą dojazdową – odcinki o długości 314 metrów, 513 metrów, 662 metrów i 308 metrów – łącznie 1 797 metrów, całkowity szacowany koszt to 18,9 mln złotych.

- Są to różne miejsca w Toruniu. Inwestycje mają różne zakresy, bo niektóre z nich to koszt prawie 19 milionów, ale są też takie o wartości 1 mln. Budowa i przebudowa powyższych ulic ma na celu poprawę funkcjonowania układu komunikacyjnego w naszym mieście. Przygotowani jesteśmy do realizacji tych inwestycji. Oczywiście w momencie, kiedy będziemy mieli już promesę, przystąpimy do postępowań przetargowych. No i później do tego, co najbardziej lubię, czyli do budowymówił prezydent Torunia Michał Zaleski podczas dzisiejszego (7 lutego 2023 roku) briefingu prasowego dotyczącego otrzymanego dofinansowania.

- Bardzo się cieszymy, że rząd tak dobrze współpracuje z samorządami, wypełnia swoje obietnice i zgodnie z wcześniejszą obietnicą ministra Adamczyka Toruń otrzyma 30 milionów złotych w ramach dofinansowania inwestycji drogowych. Z samorządowego punktu widzenia chciałbym zauważyć i podkreślić, jak Toruń efektywnie pozyskuje i wykorzystuje pieniądze – dodał Wojciech Klabun, radny Rady Miasta Torunia, przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Adrian Mól zaznaczał natomiast, że to nie koniec starań, bo wciąż są inwestycje drogowe, które muszą zostać zrealizowane:

- Warto zaznaczyć, że jesteśmy jednym z 7 miast wojewódzkich, które otrzymały największe dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Jestem przy Panu Prezydencie już od roku i, jak znam go, to będziemy szukać kolejnych środków na kolejne inwestycje w Toruniu. I rzeczywiście, cały czas zabiegamy o to. Angażujemy w to też naszych parlamentarzystów, radnych, panią pełnomocnik Marię Mazurkiewicz.

Okres realizacji zadań to lata 2023 – 2025.

fot. Paula Gałązka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  We wtorek 20 lutego 2024 r. prezydent Michał Zaleski wraz z urzędnikami spotkał się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Bażyńskich 30/36 z mieszkańcami Okręgu Jakubskie-Mokre. Było to dziewiąte z trzynastu zaplanowanych spotkań.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi w otoczeniu kobiet i mężczyzn - przewodników
  Miasto
  W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Miasto, Sport
  17 i 18 lutego 2024 roku w Arenie Toruń odbywają się 68. Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce. Na starcie weekendowych zmagań stanęło ponad 500 zawodników.
 • Na zdjęciu: wifok z drona na Ratusz Staromiejski i panoramę Torunia
  Miasto
  21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej okazji życzenia toruńskim przewodniczkom i przewodnikom składa prezydent Michał Zaleski.
 • 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej okazji życzenia toruńskim przewodniczkom i przewodnikom składa prezydent Michał Zaleski.
 • W Toruniu trwa sukcesywna realizacja Programu Opieki nad Zwierzętami Bezdomnymi. Sprawozdanie z wynikających z tego dokumentu działań za ubiegły rok dostarcza nam spojrzenia na osiągnięcia w tym zakresie, ale także pokazuje wyzwania, którym Miasto musi sprostać.
 • 24 lutego 2024 r. w Toruniu odbędzie się Maraton Solidarności "Flaga życia" upamiętniający drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz dziesiątą rocznicę agresji zbrojnej na terytorium Ukrainy.
 • Miejski Zarząd Dróg w Toruniu prowadzi pozimowe łatanie ubytków w drogach. W najbliższy czwartek 22 lutego 2024 r. duży zakres robót zostanie wykonany na Szosie Bydgoskiej.
 • O 300% przebito cenę wywoławczą w przetargu na sprzedaż nieruchomości na Jakubskim Przedmieściu w Toruniu. Działka pod zabudowę wielorodzinną i usługi została wylicytowana za 20 050 000 zł. Cena wywoławcza wynosiła 5 000 000 zł.
 • Swój wygląd zmienia ulica Olęderska, położona w południowo-wschodniej części miasta, na obszarze szybko rozwijających się terenów inwestycyjnych.
 • 20 lutego 2024 r. władze samorządowe Torunia spotkały się w Collegium Maximum z władzami rektorskimi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tematem rozmów była szeroko pojęta współpraca miasta z uczelnią i społecznością uniwersytecką.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.