Toruń wobec zmian klimatycznych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń wobec zmian klimatycznych

Eko, Miasto
Data publikacji: 21 listopada 2019
Autor: Filip Tomasik

21 listopada 2019 r. Rada Miasta przyjęła Plan Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030.

Plan Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030 powstał w ramach projektu Ministerstwa Środowiska realizowanego we współpracy z 44 polskimi miastami. Proces przygotowania Planu Adaptacji przebiegał w systemie trójstronnej współpracy, między: Ministerstwem Środowiska, Urzędem Miasta Torunia oraz wykonawcą z ramienia Konsorcjum - firmą konsultingowo-inżynierską Arcadis sp. z o.o. w Warszawie.

Plan jest odpowiedzią na globalny problem ocieplenia klimatu oraz zwraca uwagę na potrzebę adaptacji ośrodków miejskich do jego skutków. Realizuje wybrane działania dla czterech najbardziej wrażliwych sektorów miasta: zdrowia publicznego, gospodarki wodnej, transportu oraz różnorodności biologicznej. Zawiera trzy typy działań:
• informacyjno-edukacyjne - podnoszące społeczną świadomość klimatyczną i propagujące dobre praktyki adaptacyjne,
• organizacyjne -wprowadzające zmiany w planowaniu przestrzennym oraz organizacji przestrzeni publicznej,
• techniczne - o charakterze inwestycyjnym, głównie w zakresie infrastruktury, która przyczynia się do ochrony miasta przed negatywnymi skutkami zmian klimatu.

Plan toruński zawiera 32 działania adaptacyjne. Wśród nich znajdują się: miejski system monitoringu jakości powietrza, utworzenie internetowego narzędzia wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie adaptacji do zmian klimatu, wdrożenie rozwiązań z Programu Gospodarowania Wodami Opadowymi czy też dalsza rozbudowa infrastruktury komunikacji miejskiej wraz z zakupem taboru niskoemisyjnego.

Przyjęty program będzie można zmieniać, aby lepiej dostosować go do warunków panujących w Toruniu. Celem projektu jest zorganizowanie Torunia w taki sposób, aby nadal był miastem zrównoważonego rozwoju, chroniącym zasoby przyrodnicze, dziedzictwo kulturowe oraz podejmującym działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom w aspekcie zmieniającego się klimatu.

Plan Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030.

fot. Sławomir Kowalski

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Zawodniczka Centurii Toruń, Gabriela Wrzeszcz, wywalczyła złoty medal podczas turnieju taekwondo olimpijskiego w belgijskim Lommel.
  • 14. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Masters w 2024 roku rozgrywane są w Toruniu. Uroczysta inauguracja wydarzenia odbyła się 16 marca 2024 r. w Arenie Toruń.
  • Międzynarodowy Turniej Minihokeja „Sponsors Cup” rozpoczął się 16 marca 2024 r. na toruńskim lodowisku Tor-Tor.
  • Tomasz Dalasiński, poeta związany z Toruniem, znalazł się w gronie twórców literackich, których utwory zostały zakwalifikowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
  • Spółki miejskie Urbitor i Miejski Zarząd Dróg wydały wspólny komunikat odnoszący się do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji dotyczących budowy Trasy Staromostowej na odcinku od pl. Niepodległości do ul. Dekerta i związanych z tym nieprawdziwymi stwierdzeniami o rzekomym zagrożeniu tej inwestycji dla funkcjonowania targowiska...
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 10 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 15 marca 2024 r.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych rozpoczyna nabór do Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
  • „100 przeszczepień w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu” – konferencja pod takim tytułem odbyła się w tej toruńskiej placówce.