www.torun.pl

Toruń w kwiatach 2019

Miasto
Data publikacji: 11 października 2019
Autor: Magdalena Winiarska

11 października 2019 r. w Ratuszu Staromiejskim odbyło się podsumowanie konkursów „Toruń w kwiatach” i „Toruń ogrodem”. Nagrody i wyróżnienia laureatom wręczył prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Spotykamy się dzisiaj w gronie osób, które wiedzą jak ważnym elementem życia miasta jest jego zieleń, jego ukwiecone ogrody czy balkony - każde miejsce, które nadaje mu obraz nie tylko zielony, ale przede wszystkim żywotny oraz barwnypowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Dzisiaj być może mieszkamy w pewnym oddaleniu od natury, ale dla człowieka zawsze będzie ona czymś istotnym. Chcemy mieć ją bliżej siebie, ponieważ w niej się urodziliśmy, wychowaliśmy i przez tysiące lat w niej funkcjonowaliśmy. Dlatego dziękuję Państwu za zaangażowanie, pracowitość na rzecz zieleni, ponieważ w Toruniu naprawdę o nią dbamy i traktujemy ją jako istotny fragment życia miasta.  

Pierwszy z konkursów – „Toruń w kwiatach” organizowany jest przez Towarzystwo Miłośników Torunia i odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego. Konkurs ten istnieje od 1959 roku, pierwotnie nosił nazwę „Kwiaty sobie i Toruniowi”. Oceniane w nim są najpiękniejsze balkony, okna i ogródki przydomowe.

W 2019 roku w tym konkursie do rywalizacji stanęło 69 obiektów, w tym 48 okien i balkonów oraz 21 przydomowe ogródki. Tegoroczna pula nagród pieniężnych wyniosła 10.730,00 zł.

W konkursie „Toruń w kwiatach” specjalną nagrodę – statuetkę Flisaka przyznaje Prezydent Miasta Torunia. W roku 2019 otrzymały ją dwie osoby: Halina Chojnacka (w kategorii okna i balkony) oraz Jadwiga Lużyńska (w kategorii ogródki przydomowe).

Lista nagrodzonych w konkursie „Toruń w kwiatach 2019".

Drugi z plebiscytów, to XX Konkurs Prezydenta Miasta Torunia „Toruń ogrodem”. Tu rywalizacja odbywa się w kategoriach: zieleń przy domach jednorodzinnych, wielorodzinnych, obiektach publicznych i ogrodach działkowych. Organizatorem i fundatorem nagród jest Miasto Toruń, a mecenasem konkursu i fundatorem nagród market budowlano-ogrodniczy Leroy Merlin w Toruniu.    
        
Lista nagrodzonych w konkursie „Toruń Ogrodem 2019”

Po raz trzeci w ramach tego konkursu został przyznany tytuł Mistrza Toruńskich Ogrodów. Jej laureat wybierany jest spośród zwycięzców poprzedniej edycji, prezentowanych na łamach pisma „Tylko Toruń”. Czytelnicy wybrali najpiękniejszy ich zdaniem ogród w głosowaniu smsowym. W 2019 roku tytuł ten przypadł terenowi zieleni przy ul. Boboli 23 i opiekującej się nim Pani Bogumile Mulskiej.


Oprac. Natalia Przytarska

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  Duńczyk Leon Madsen wygrał 4 lipca 2020 r. w Toruniu pierwszą rundę zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Najlepszy z Polaków był Bartosz Smektała, który zajął czwarte miejsce.
 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.