www.torun.pl

Toruń w kwiatach 2019

Miasto
Data publikacji: 11 października 2019
Autor: Magdalena Winiarska

11 października 2019 r. w Ratuszu Staromiejskim odbyło się podsumowanie konkursów „Toruń w kwiatach” i „Toruń ogrodem”. Nagrody i wyróżnienia laureatom wręczył prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Spotykamy się dzisiaj w gronie osób, które wiedzą jak ważnym elementem życia miasta jest jego zieleń, jego ukwiecone ogrody czy balkony - każde miejsce, które nadaje mu obraz nie tylko zielony, ale przede wszystkim żywotny oraz barwnypowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Dzisiaj być może mieszkamy w pewnym oddaleniu od natury, ale dla człowieka zawsze będzie ona czymś istotnym. Chcemy mieć ją bliżej siebie, ponieważ w niej się urodziliśmy, wychowaliśmy i przez tysiące lat w niej funkcjonowaliśmy. Dlatego dziękuję Państwu za zaangażowanie, pracowitość na rzecz zieleni, ponieważ w Toruniu naprawdę o nią dbamy i traktujemy ją jako istotny fragment życia miasta.  

Pierwszy z konkursów – „Toruń w kwiatach” organizowany jest przez Towarzystwo Miłośników Torunia i odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego. Konkurs ten istnieje od 1959 roku, pierwotnie nosił nazwę „Kwiaty sobie i Toruniowi”. Oceniane w nim są najpiękniejsze balkony, okna i ogródki przydomowe.

W 2019 roku w tym konkursie do rywalizacji stanęło 69 obiektów, w tym 48 okien i balkonów oraz 21 przydomowe ogródki. Tegoroczna pula nagród pieniężnych wyniosła 10.730,00 zł.

W konkursie „Toruń w kwiatach” specjalną nagrodę – statuetkę Flisaka przyznaje Prezydent Miasta Torunia. W roku 2019 otrzymały ją dwie osoby: Halina Chojnacka (w kategorii okna i balkony) oraz Jadwiga Lużyńska (w kategorii ogródki przydomowe).

Lista nagrodzonych w konkursie „Toruń w kwiatach 2019".

Drugi z plebiscytów, to XX Konkurs Prezydenta Miasta Torunia „Toruń ogrodem”. Tu rywalizacja odbywa się w kategoriach: zieleń przy domach jednorodzinnych, wielorodzinnych, obiektach publicznych i ogrodach działkowych. Organizatorem i fundatorem nagród jest Miasto Toruń, a mecenasem konkursu i fundatorem nagród market budowlano-ogrodniczy Leroy Merlin w Toruniu.    
        
Lista nagrodzonych w konkursie „Toruń Ogrodem 2019”

Po raz trzeci w ramach tego konkursu został przyznany tytuł Mistrza Toruńskich Ogrodów. Jej laureat wybierany jest spośród zwycięzców poprzedniej edycji, prezentowanych na łamach pisma „Tylko Toruń”. Czytelnicy wybrali najpiękniejszy ich zdaniem ogród w głosowaniu smsowym. W 2019 roku tytuł ten przypadł terenowi zieleni przy ul. Boboli 23 i opiekującej się nim Pani Bogumile Mulskiej.


Oprac. Natalia Przytarska

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna, a my startujemy z weekendem w Toruniu! Przed nami spotkania: muzyczne - 30. Blues Meeting, dramatyczne - Teatrów Jednego Aktora oraz projektantów i ilustratorów - GrafConf 2019.
 • Miasto
  Rozpoczęła się dyskusja nad projektem budżetu Torunia na 2020 r. Na sesji Rady Miasta Torunia 21 listopada 2019 r. odbyło się pierwsze czytanie dokumentu.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty muzyczne, projekcje filmowe, wydarzenia poetyckie oraz artystyczne. 11-15 grudnia 2019 r. po raz szósty w Toruniu organizowane są Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Miasto
  We wtorek 19 listopada 2019 r. pożegnaliśmy w Toruniu dr Romana Łyska. Znany toruński kardiolog zmarł 14 listopada 2019 r.
 • Miasto
  Pracownicy socjalni obchodzą swoje święto. Z tej okazji 20 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie w Ratuszu Staromiejskim.
 • Miasto
  Rozpoczynamy 2. etap konsultacji społecznych w sprawie rewitalizacji stawu przy ul. Poznańskiej. Spotkanie konsultatyjne odbędzie się 28 listopada 2019 r.
 • 21 listopada 2019 r. Rada Miasta przyjęła Plan Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030.
 • Wzrosną opłaty za pobyt dziecka w żłobku - taką decyzję podjęli radni 21 listopada 2019 r.
 • Podczas 12. sesji radni w ramach pierwszego czytania zapoznali się z uchwałami dotyczącymi sposobu i zakresu usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych i ich zagospodarowania oraz regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Ponad 26,5 km dróg lokalnych zostanie zbudowanych bądź przebudowanych w latach 2010-2023. Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęty został „Program Budowy Dróg Lokalnych” na te lata.
 • "Rozstrzelana niepodległość. Ofiary zbrodni pomorskiej 1939 roku" to temat konferencji organizowanej w piątek 22 listopada 2019 r. przez Fundację Generał Elżbiety Zawackiej i Instytut Pamięci Narodowej Delegatura Bydgoszcz. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na piernikowy festyn "Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna…". Impreza odbędzie się w sobotę 23 listopada 2019 r. w godzinach 10.00–16.00 w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ulicy Strumykowej 4.
 • W 2020 roku Toruń będzie świętował 100. rocznicę powrotu do wolnej Polski.
 • 28 listopada - 1 grudnia 2019 r. po raz dwunasty w Toruniu odbędzie się festiwal przyrodniczy „Sztuka Natury”.