Toruń w czasie II wojny światowej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń w czasie II wojny światowej

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Toruń w czasie II wojny światowej w obiektywie Kurta Grimma

Toruń został zajęty przez wojska niemieckie 7 września 1939 roku. Dzień ten był początkiem trwającej ponad pięć lat okupacji miasta. Wraz z wojskami Wehrmachtu do Torunia przybyli także osadnicy z terenu III Rzeszy. Część z nich stanowić miała trzon nowego, niemieckiego aparatu administracyjno-policyjnego, za pomocą którego zarządzano miastem. Jednym z osadników był zapewne Kurt Grimm.

Kurt Grimm – niemiecki fotograf pochodzący z Norymbergi. W latach 1940-1944 prowadził zakład fotograficzny przy ulicy Żeglarskiej31 (Seglergasse). W zbiorach Muzeum Okręgowego oraz Archiwum Państwowego w Toruniu zachowała się bogata kolekcja jego prac, których większość ma charakter dokumentalny. Przedstawiają one widoki miasta, place, ulice lub poszczególne budynki, spora ich część dokumentuje życie codzienne niemieckich obywateli miasta, tj. działalność różnego rodzaju związków i stowarzyszeń, oraz przebieg niemieckich świąt narodowych i innych imprez okolicznościowych.

Na wystawie zaprezentowana została jedynie niewielka część spuścizny Kurta Grimma. Eksponowane fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu i Archiwum Państwowego w Toruniu. Zostały one ułożone w trzech blokach tematycznych.

W pierwszej części pokazano widoki miasta, w drugiej zdjęcia wykonane mroźną zimą 1939/1940 roku, kiedy temperatura spadała do skrajnie niskich wartości rzędu poniżej -30°C, co jednak nie przeszkodziło okupacyjnym władzom Torunia w odbudowie zniszczonego mostu kolejowego. W ostatniej części ekspozycji zaprezentowano fotografie związane z różnymi aspektami życia Niemców w okupowanym Toruniu.

Data: 
01.09.2013 (Całodzienne) — 17.11.2013 (Całodzienne)
Miejsce: 
dziedziniec Ratusza Staromiejskiego
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.