Toruń tylko zaPLANowany: Higiena i sport | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń tylko zaPLANowany: Higiena i sport

Data wydarzenia
-

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Opis wydarzenia: 
W poniedziałek, 5 czerwcao godz. 18:00 Książnica Kopernikańska zaprasza na trzecie spotkanie z cyklu "Toruń tylko zaPLANowany". Katarzyna Kluczwajd opowie o miejscach, w których torunianie dbali o higienę i zażywali sportu...
 
Katarzyna Kluczwajd: Higiena i sport – służące zdrowiu i fizycznej sprawności, sport także swego rodzaju rozrywce i byciu razem, wymagały stosownych obiektów. Wiele z tych zaplanowanych, często o imponującej skali lub ciekawej formie architektonicznej, pozostało tylko na papierze. Podczas archiwalnych kwerend zaskoczyły mnie liczba i skala projektów publicznych łaźni z pływalniami, które w okresie pruskim służyły jeszcze głównie higienie. Co by było, gdyby pobudowano przynajmniej jedną z kilku zamierzonych wówczas łaźni z basenem? Jak zmieniłaby przestrzeń wspólną Bydgoskiego Przedmieścia, gdzie planowano owe placówki? Co by było, gdyby w latach 30. XX w. został uruchomiony basen plenerowy... z falami i podgrzewaną wodą? Czy stałby się centrum spotkań torunian spragnionych wodnych rozrywek? W kwestii higieny miejskiej, ale i przestrzeni wspólnej miasta, można zapytać, co by było, gdyby władze miasta na początku XX w. zrealizowały atrakcyjne estetycznie projekty toalet publicznych? Toaleta taka miała być ustawiona także… na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. Jak wyglądały dziś otulina śródmieścia, gdyby w okresie II RP Franciszek Krzywda-Polkowski wprowadził w życie swój plan Parku Sportowego? Osobnym zagadnieniem są urbanistyczne plany nazistów z okresu II wojny światowej dotyczące wielkiego Sportfeld (Centrum Sportu) na Bydgoskim Przedmieściu, z wieloma obiektami sportowymi oraz monumentalną architekturą w części służącej masowym imprezom, a także terenu rekreacyjno-sportowego na Podgórzu, łącznie z basenem.

Wstęp wolny. Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1354693738720455

Data: 
05.06.2023 18:00
Miejsce: 
Książnica Kopernikańska
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: grupa młodzieży biegnie po zielonej murawie stadionu
  Miasto, Sport
  Uczniowie i przedszkolaki rozpoczęli zmagania w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół. Inauguracja wydarzenia odbyła się 26 września 2023 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: prezydent michał Zaleski wręcza przedstawicielom księgowych okolicznościową grafikę z panoramą Torunia
  Miasto
  Z okazji jubileuszu 30-lecia Oddziału Okręgowego w Toruniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce 26 września 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży odbyła się konferencja „Rachunkowość przyszłości”.
 • To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
 • W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • 26 września 2023 roku o godzinie 11:00 na stadionie miejskim przy ul. Bema nastąpi inauguracja szkolnych rozgrywek sportowych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przeszkoli i Szkół.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...