Toruń sprząta! | www.torun.pl

Toruń sprząta!

Eko, Miasto
Data publikacji: 15 września 2021
Autor: Magdalena Kujawa
Wozy MPO na Rynku Nowomiejskim

Czas na doroczne wspólne sprzątanie Torunia. W najbliższą sobotę, 18 września 2021 r., Wydział Gospodarki Komunalnej wraz z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania zaprasza na ekologiczną ucztę w ramach ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata.

Akcja odbywa się w Polsce już po raz dwudziesty ósmy. To inicjatywa obecna w ponad 40 krajach, a włącza się w nią rokrocznie blisko 40 mln wolontariuszy. Ma ona uczulić mieszkańców na prawidłowe postępowanie z odpadami i skłonić do refleksji nad wciąż rosnącą górą wytwarzanych przez nas śmieci.

W sobotę, 18 września w godz. 10.00-14:00 toruński Rynek Nowomiejski zamieni się w „zieloną planetę”. Warsztaty ekologiczne, „odpadowe” pogadanki, quizy i zabawy o tematyce prośrodowiskowej – to tylko niektóre atrakcje, czekające na gości.

Będzie to okazja, by spotkać się z pracownikami WGK na specjalnie przygotowanym stoisku i dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego postępowania z odpadami, funkcjonowania systemu odpadowego w naszym mieście oraz roli mieszkańców w całym cyklu „życia” odpadów. Mieszkańcy nie tylko otrzymają niezbędną dawkę wiedzy i informacji, ale również będą mogli zaopatrzyć się w dostępne na stoisku ulotki i foldery na temat gospodarowania odpadami, a także ekologiczne upominki. Nie uciekamy też od problemów – będzie można do nas zgłaszać wszystkie kłopotliwe kwestie związane z funkcjonującym systemem: od złożenia deklaracji, przez konieczność prowadzenia segregacji i naliczania kar, aż po problemy z nieterminowym wywozem śmieci czy zgłoszenie dzikich wysypisk na terenie miasta.

Swoje stanowisko informacyjno-konsultacyjno-edukacyjne będzie także miał Wydział Środowiska i Ekologii UMT. Mieszkańcy mogą pozykać tam informacje dotyczące Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze", zasad udzielania dofinansowania ze środków GMT kosztów likwidacji źródeł niskiej emisji tzw. "kopciuchów" oraz zasad wypełniania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków o wykorzystywanych źródłach ciepła (CEEB).

Edukacja ekologiczna i mnóstwo konkursowych ekoatrakcji czeka mieszkańców także na dwóch innych stoiskach: Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania oraz Nadleśnictwa Dobrzejewice z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Wisienką na torcie będzie z pewnością pokaz pojazdów komunalnych – każdy będzie mógł z bliska zobaczyć śmieciarki i inne auta, które służą utrzymaniu czystości w naszym mieście. Natomiast na tych, którzy zechcą zazielenić swoje otoczenie, czekają sadzonki roślin.

ulotka nt. pikniku

W ramach akcji Sprzątania Świata szkoły, przedszkola, szkoły ponadpodstawowe mogą pobrać z MPO rękawice i worki do gromadzenia odpadów i wystawić je później do odbioru w uzgodnionym miejscu. Kontakt bok@mpo.torun.pl

Zapraszamy do śledzenia fanpage Odpady Toruń na Facebooku - kliknij, aby przejść na stronę – można tam znaleźć liczne ekociekawostki i porady.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu biegacze dobiegają do mety na Rynku Staromiejskim
  Miasto, Sport
  Z Berlina do Kaliningradu – tak przebiega tegoroczna trasa Lions Charity Run. Na mapie charytatywnego biegu łączącego trzy państwa znalazł się także Toruń. Uczestnicy zawitali do naszego miasta 20 września 2021 r.
 • Na zdjęciu: fragment murów z odkrytymi kanałami deszczowymi
  Miasto
  Podczas prac prowadzonych na Bulwarze Filadelfijskim odkryto fragmenty XIX-wiecznych kanałów burzowych.
 • Na zdjęciu baner z uśmiechniętą kobietą i napisem Punkt Szczepień Toruń Plaza
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend września.
 • zdjęcie toruńskiego stoiska
  Biznes, Miasto
  Przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu prezentują portfolio gospodarcze Torunia podczas XIII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Największa impreza biznesowa Europy Centralnej odbywa się w Katowicach.
 • Pobierz regulamin strony “Mój Toruń” w serwisie Facebook.com
 • Grafika informująca o kampanii Złoty Wrzesień
  Miasto
  Miasto Toruń włącza się w kampanię „Złoty wrzesień”, która ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat nowotworów wieku dziecięcego.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (13-19 września) potwierdzono 13 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach - w imieniu organizatorów akcji - zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 8-10 października 2021 r.
 • W ramach VIII Kongresu Azjatyckiego odbędzie się panel energetyczny – udział w nim jest bezpłatny.
 • Po raz czwarty mieszkańcy Chełmińskiego Przedmieścia spotkali się na święcie swojego osiedla. Dzień Chełmionki obchodzony był 19 września 2021 r.
 • W niedzielę 19 września 2021 roku w SP nr 3 rozegrane zostały walki finałowe w jubileuszowym XXV Turnieju Bokserskim im. Zygmunta Krygiera.
 • Słynny Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej – Poznańskie Słowiki wystąpił 18 września 2021 r. w toruńskim Dworze Artusa.
 • Muzeum Twierdzy Toruń jest gospodarzem pikniku militarnego w weekend 18 i 19 września 2021 r.
 • W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju na Rynku Nowomiejskim odbył się coroczny piknik ekologiczny.