Toruń solidarny z Ukrainą | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń solidarny z Ukrainą

Kultura, Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 22 lutego 2023
Autor: Marcin Pryka

Koncert solidarności z Ukrainą, recital, wystawa i koncert orkiestry - to tylko niektóre z wydarzeń, jakie odbędą się w Toruniu w związku z 1. rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie - 24 lutego 2023 r.

24 lutego przypada pierwsza rocznica rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Toruń solidaryzuje się z napadniętym narodem, dlatego też Wydział Kultury Urzędu Miasta Torunia, miejskie instytucje kultury i toruńskie organizacje pozarządowe przygotowały szereg wydarzeń upamiętniających tę dramatyczną datę.

O godz. 16.30 na Rynku Staromiejskim, niepodal pomnika Mikołaja Kopernika, odbędzie się plenerowy Koncert solidarności z Ukrainą. Wystąpi ukraińska sopranistka Olena Gaidychuk z towarzyszeniem toruńskich muzyków: Michała Hajduczeni - baryton, kontrabas i Leszka Czenkusza - akordeon. Koncert upamiętni rok zmagań narodu ukraińskiego z rosyjskim agresorem. Zabrzmią m.in. hymny "Boże wielki jedyny" ("Боже беликий єдиний") oraz "Czerwona kalina" ("Ой у лузі червона калина"), które stały się symbolami niezłomnej obrony niepodległości. Z kolei pieśń "Moja matko, ja wiem" ("Рідна мати моя") jest sztandarowym przykładem pokrewieństwa kultury polskiej i ukraińskiej. Podczas koncertu pracownicy Toruńskiego Centrum Usług Społecznych będą rozdawali flagi ukraińskie oraz kotyliony w barwach flagi Ukrainy.

Następnie o godz. 17.00 trębacz Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej wykona hymn Ukrainy oraz Rzeczypospolitej Polskiej. Potem rozpocznie się happening przygotowany przez toruńskie organizacje pozarządowe, mieszkańców i uchodźców z Ukrainy – rozłożenie wieloformatowej flagi Ukrainy oraz Rzeczypospolitej Polskiej.

O godz. 17.30 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego fortepianowy recital wykona Andrii Dorofeiev. Usłyszymy utwory znanych kompozytorów, m.in. Etiudę op.8 fis-moll, cis-moll, Es-dur Viktora Kosenko, Grande Sonatę a-moll Franciszka Schuberta, Etiudę c-moll op. 10 nr 12 nazywaną Rewolucyjną Fryderyka Chopina, a skomponowaną w 1831 roku. Wedle tradycji dzieło powstało, gdy kompozytor dowiedział się o upadku powstania listopadowego - zajęciu Warszawy przez Rosjan. Wstęp bezpłatny. Koncertowi będzie towarzyszyła wystawa „Mój kraj w moim sercu”, na którą będą składały się fotogramy wybrane wspólnie z obywatelami Ukrainy, przedstawiające ważne miejsca z ich ojczyzny. W kolejnych dniach wystawa będzie prezentowana w filiach Centrum Kultury Dwór Artusa.

O godz. 18 00 w Sali Kameralnej CKK Jordanki usłyszymy koncert bluesowy solo Alexandra Dolgova. W programie utwory z dorobku artysty, również napisane podczas trwania wojny. Wstęp bezpłatny.

Natomiast godzinę później, o 19.00, w Sali Koncertowej CKK Jordanki zagra Toruńska Orkiestra Symfoniczna, która rozpocznie swój koncert od wykonania hymnu Ukrainy.

Ponadto 24 lutego na Rynku Staromiejskim zostanie ustawiony kubik Toruń solidarny z Ukrainą. Na ściankach zostaną umieszczone grafiki ze słowami wsparcia dla Ukrainy, przygotowane w języku polskim oraz ukraińskim i w dwóch wersjach kolorystycznych - flagi Polski oraz flagi Ukrainy. W instytucjach kultury zostaną wywieszone flagi Ukrainy. Ponadto budynek CKK Jordanki zostanie podświetlony barwami niebiesko-żołtymi, a na hali Arena Toruń zostanie wyświetlony napis Solidarni z Ukrainą.

Ołena Gajdychuk

Andrii Dorofeiev

Michał Hajduczenia

Leszek Czenkusz

Kategoria: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Na zdjęciu: fasada szkoły podstawowej nr 28, zielona z kolorowymi rysunkami
  Miasto
  Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.
 • Pracownicy Grupy Maflow pomagają Ukrainie
  Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła pw. św. Józefa
  Miasto
  Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Działki na Jarze sprzedane
  Biznes, Miasto
  Dwie działki pod domy jednorodzinne na osiedlu JAR mają nowych właścicieli
 • Miasto, Sport
  Gabriela Wrzeszcz zdobyła srebrny medal na Pucharze Świata Belgian Open Taekwondo w Lommel. Nasza zawodniczka wygrała trzy walki. Pokonała Irlandkę, Polkę i Belgijkę, w finale przegrywając z Greczynką i tym samym zajmując wysokie, drugie miejsce.
 • Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Od kwietnia 2023 r. uzyskanie dofinansowania będzie możliwe w pełni online za pomocą nowego systemu iPFRON+ umożliwiającego uzyskiwanie wsparcia PFRON bez wychodzenia z domu.
 • W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego "Dyktando Toruńskie". Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.
 • Wiosną jeszcze bardziej zachęcamy do skorzystania z kulturalnej oferty Torunia. W marcu warto zajrzeć chociażby do Centrum Sztuki Współczesnej! Toruńskie CSW Znaki Czasu są w formie i doceniają to krytycy. Instytucja znalazła się na drugim miejscu w kategorii Galerii Samorządowych tegorocznego rankingu galerii opublikowanego przez tygodnik...
 • Grunty znajdują się przy ul. Łódzkiej 148, Włocławskiej 103 oraz Podgórskiej 36–40 i Dwernickiego 3-7.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia 2023 roku.
 • Wraz z początkiem wiosny MZK Toruń ogłosiło czasową obniżkę cen na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK.
 • Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".